Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Google, 3.2 Milyar Chrome Kullanıcısı İçin Önemli Güvenlik Güncellemesi Yayınladı

Google, 3.2 Milyar Chrome Kullanıcısı İçin Önemli Güvenlik Güncellemesi Yayınladı

Google 3.2 Milyar Chrome Kullanıcısı

Google, 3.2 Milyar Chrome Kullanıcısı İçin Önemli Güvenlik Güncellemesi Yayınladı

Google 3.2 Milyar Chrome Kullanıcısı

Google, 3.2 Milyar Chrome Kullanıcısı İçin Güncelleme Yayınladı

Google, saldırganların zaten yüksek önemde bir sıfırıncı gün güvenlik açığından yararlandığını doğruladığı için tüm Chrome kullanıcıları için bir acil durum güvenlik güncellemesi yayınladı.

Chrome’un 99.0.4844.84 sürümüne yönelik acil durum güncellemesi, yalnızca tek bir güvenlik açığını ele alması bakımından oldukça sıra dışıdır. Sadece bunun ne kadar ciddi olduğunu vurgulayan bir gerçek.

25 Mart’ta yayınlanan bir Chrome kararlı kanal güncelleme duyurusunda Google, “CVE-2022-1096 için bir açıktan yararlanmanın doğada var olduğunun farkında olduğunu” doğruladı. Bu nedenle tüm Chrome kullanıcılarına, tarayıcılarının acilen güncellendiğinden emin olmaları önerilir.

CVE-2022-1096 nedir?

Bu aşamada, CVE-2022-1096 hakkında, “V8’de Tür Karışıklığı” olması dışında, en azından kamuya açık olarak pek bir şey bilinmiyor. Bu, Chrome tarafından kullanılan JavaScript motorunu ifade eder. Bu ayrıntıların saklanması, bir güvenlik açığının saldırganlar tarafından zaten istismar edildiği durumlarda olağandışı değildir. Google, güncellemenin Chrome’un 3,2 milyar kullanıcısının çoğunu koruyabildiği zamana kadar teknik ayrıntıları genellikle açıklamayacaktır.

28 Mart Güncellemesi: Microsoft, bu güvenlik açığının Chromium tabanlı bir tarayıcı olan Edge’de bulunduğunu onayladı. Edge, kullanıcıları vahşi istismara karşı korumak için de güncellendi. Ayarlar|hakkında’ya gidin ve tarayıcı sürümünüz 99.0.1150.55 veya üzeriyse, artık CVE-2022-1096 sorununa karşı savunmasız değildir. Chromium, Brave ve Vivaldi de dahil olmak üzere bir dizi tarayıcıya güç sağlıyor ve bu nedenle birçok güvenlik düzeltmesinin yapılmasını beklerdim.

Google Chrome güvenlik düzeltme eki şimdi nasıl uygulanır?

Google Chrome menünüzde Yardım|Hakkında seçeneğine gidin ve güncelleme mevcutsa otomatik olarak indirmeye başlayacaktır. Güncellemenin herkese ulaşması birkaç gün sürebilir, bu yüzden henüz göremiyorsanız sabırlı olun. Ayrıca, güncelleme yüklendikten sonra tarayıcınızı yeniden başlatmayı unutmayın, aksi takdirde etkinleştirilmez ve saldırılara karşı savunmasız kalırsınız.

Google, 3.2 Milyar Chrome Kullanıcısı İçin Önemli Güvenlik Güncellemesi Yayınladı-Kaynak: forbes.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir