İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Fransız Ajans, iPhone 12’nin Çok Fazla Radyasyon Yaydığını Söylüyor!

Fransız Ajans, iPhone 12’nin Çok Fazla Radyasyon Yaydığını Söylüyor!

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro

Fransız Ajans, iPhone 12‘nin Çok Fazla Radyasyon Yaydığını Söylüyor!

Fransız Ajans, iPhone 12’nin Çok Fazla Radyasyon Yaydığını Söylüyor!

Fransız düzenleyiciler, iPhone 12‘nin Avrupa Birliği standartlarının üzerinde elektromanyetik radyasyon yaydığını öne sürerek Apple’a iPhone 12’nin satışını durdurmasını emretti. Şirket bulgulara itiraz etti ve cihazın düzenlemelere uygun olduğunu söyledi.

Kablosuz iletişim frekanslarını yöneten Fransız hükümet kurumu, iPhone 12’nin yakın zamanda vücut tarafından emilebilen elektromanyetik dalgalara yönelik iki tür testten birinde başarısız olmasının ardından bu kararı yayınladı.

2020’nin sonlarında piyasaya sürülen telefonun neden ajansın son test turunu geçemediği ve neden sadece bu model olduğu belli değil.

Fransa’nın dijital bakanı, iPhone 12’nin radyasyon seviyelerinin hâlâ bilimsel çalışmaların kullanıcılara zarar verebileceğini düşündüğü seviyelerden çok daha düşük olduğunu söyledi ve ajansın kendisi de testlerinin tipik telefon kullanımını yansıtmadığını kabul ediyor.

Salı günü Ulusal Frekans Ajansı, Apple’ı halihazırda kullanımda olan telefonlar için “bu arızayı hızlı bir şekilde düzeltmek için mevcut tüm araçları uygulamaya” çağırdı ve cihaz güncellemelerini izleyeceğini söyledi. Eğer işe yaramazlarsa, Apple’ın halihazırda satılmış olan telefonları geri çağırmak zorunda kalacağı belirtildi.

Ajans yakın zamanda 141 cep telefonunu test etti ve iPhone 12’nin elde tutulduğunda veya cepte taşındığında elektromanyetik enerji emme seviyesinin kilogram başına 5,74 watt olduğunu ve AB standardı olan kilogram başına 4 watt’tan daha yüksek olduğunu buldu.

Ajans, telefonun ceket veya çantada saklanan cihazlar için ayrı bir radyasyon seviyesi testinden geçtiğini söyledi.

Birleşik Krallık’taki Royal Berkshire hastane grubunun tıbbi fizik direktörü Malcolm Sperrin, radyasyon sınırlarının “zararın meydana geleceği seviyenin çok altında” belirlendiğini ve bu nedenle eşiğin üzerindeki küçük bir artışın “sağlık açısından herhangi bir sonuç yaratmasının muhtemel olmadığını” söyledi.

Sperrin, iPhone 12 kullanıcılarının radyasyona maruz kalmanın sınırı aşmasını önleyen bir güncelleme indirebilmeleri gerektiğini söyledi.

Bu özel modelin neden daha yüksek radyasyon yayıyor gibi göründüğü açık değil, ancak “telefonun bir gönderme/alma sinyali ‘aradığı’ bağlantının ilk aşamasıyla ilişkili olabilir” dedi.

Apple, iPhone 12’nin birden fazla uluslararası kuruluş tarafından onaylandığını ve dünya çapında radyasyonla ilgili tüm geçerli düzenlemelere ve standartlara uyduğunu söyledi

ABD’li teknoloji şirketi, Fransız ajansına hem şirket hem de üçüncü taraf laboratuvarlar tarafından gerçekleştirilen ve telefonun uyumluluğunu kanıtlayan çok sayıda laboratuvar sonucunu sağladığını söyledi.

Fransa’nın dijital konulardan sorumlu bakanı Jean-Noël Barrot, France Info radyosuna verdiği demeçte, Ulusal Frekans Ajansı’nın “yazılım güncellemeleri olduğu için biraz daha fazla veya daha az elektromanyetik dalga yayan telefonlarımızı kontrol etmekten sorumlu olduğunu söyledi. ”

iPhone 12’nin radyasyon seviyelerinin AB standartlarından “biraz daha yüksek” olduğunu ancak “bilimsel çalışmaların kullanıcılar için sonuçlar doğurabileceğini düşündüğü seviyelerden önemli ölçüde daha düşük” olduğunu söyledi. Ama kural kuraldır.”

Kurumun testleri, insan kafası ve vücudunu beyin ve kas dokusuyla simüle eden sıvı dolu bir kalıp kullanan teşhis laboratuvarında gerçekleştiriliyor. Kurum, web sitesinde, cihazların altı dakikalık test için maksimum güçte iletim yaptığını belirterek, testlerin “telefonun en yaygın kullanımını yansıtmadığını” kabul etti.

Ajans, aramalar sırasında telefonun, kullanıcının konuştuğu zamanın yalnızca yarısını ilettiğini ve aramaların nadiren altı dakika sürdüğünü söyledi. Mobil internet veya video kullanımı daha uzun sürüyor ancak telefonun “nadiren yüzde 10’dan fazlasını ilettiği” de belirtildi.

Cep telefonları, Dünya Sağlık Örgütü’nün kanser araştırma kolu tarafından “olası” kanserojenler olarak etiketlendi ve onları kahve, dizel dumanı ve pestisit DDT ile aynı kategoriye koydu

Cep telefonlarının ürettiği radyasyon doğrudan DNA’ya zarar veremez ve X ışınları veya ultraviyole ışık gibi daha güçlü radyasyon türlerinden farklıdır.

Cep telefonları yıllardır yaygın bir şekilde kullanılırken, yapılan araştırmalar Olumsuz sağlık etkileriyle açık bir bağlantı gösterilmemiştir. İngiltere’deki Royal Hallamshire Hastanesi’nde radyasyon konusunda uzman olan kıdemli bilim insanı Ian Scivill, kanser, baş ağrıları ve bilişsel işlevler gibi bu durumların da benzer olduğunu söyledi.

Uzmanlar, cep telefonu radyasyonuna maruz kalma konusunda endişe duyan kişilerin kulaklık kullanmasını veya mesajlaşmayı tercih etmesini önerdi.

Fransız Ajans, iPhone 12’nin Çok Fazla Radyasyon Yaydığını Söylüyor!-Kaynak: apnews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir