Sağlık

Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir? Ne Sıklıkla Oluşur?

Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir? Ne Sıklıkla Oluşur?

Beyin Tümörü Oluşma Riski

Mayo Clinic’te nöro-onkolog olan Alyx B. Porter, MDnöroloji doçenti ve Arizona’daki Mayo Clinic Polikliniklerinin tıbbi direktörü olarak beyin tümörünün en sık görülen semptomlarını açıklıyor.

İlk olarak, beyin tümörlerinin çok nadir olduğunu bilin.

Kimsenin endişelerini görmezden gelmeyin, ancak kendinizi bu endişe sarmalından çekmeniz için iyi bir neden var: Amerikan Kanser Derneği’ne göre, yaşam boyu kötü huylu bir beyin veya omurilik tümörü geliştirme riskiniz %1’den az. Amerikan Beyin Tümörü Derneği, birincil beyin tümörleri meydana geldiğinde (“birincil”, başka bir yerden metastaz yapmamış tümörler anlamına gelir), bunların üçte ikisinin kanserli olmadığını söylüyor. Kimlerin beyin kanseri riski altında olduğu konusunda, “Bilinen tek risk faktörleri radyasyona maruz kalma ve/veya belirli tümörlere veya kanserlere genetik yatkınlığı olan bir aile öyküsüdür” diyor Dr. Porter.

Teknolojinin Beyin Cerrahisine Katkıları-Tomografi

Beyin Tümörünün En Yaygın Belirtileri

Tüm bu semptomlardan Dr. Porter, “Nöbet en yaygın olanı, ardından bir uzuvda güçsüzlük veya uyuşukluk, ardından ilaçlara yanıt vermeyen veya yeni olan ilerleyici baş ağrısı, ardından dili anlama veya ifade etme zorluğu” diyor.

Nöbetler

Bu çok önemli: Nöbet geçiriyorsanız ve bunlara neden olan bilinen bir rahatsızlığınız yoksa, Dr. Porter bunun bir doktorla konuşmak için kesin bir işaret olduğunu söylüyor.

Uzuvlarınızdaki Garip Hisler

Dr. Porter, günler veya haftalar boyunca bir uzuvda kademeli bir duyu veya hareketlilik kaybının veya bir uzuvdaki zayıflığın da beyin tümörünün potansiyel bir belirtisi olduğunu söylüyor.

Baş Ağrısı

Hepimiz zaman zaman kafa patlatıyoruz. Ancak, aniden, sizin için normalden daha sık baş ağrınız oluyorsa, bu baş ağrılarınız hiç olmadığı kadar kötüyse veya baş ağrısı, genellikle başvurduğunuz çarelere yanıt vermiyorsa, dikkat etmelisiniz. Dr. Porter’a göre bu yaygın bir semptomdur.

İnsanları Anlamakta Zorluk

Aniden, insanların ne dediğini anlamakta veya kendi düşüncelerinizi ifade etmekte zorlanıyor musunuz? Dr. Porter, bunun bir semptom olabileceğini söylüyor. Bu tür bir bilişsel değişim, okuma veya yazmada zorluk olarak da kendini gösterebilir.

Görme Sorunları

Dr. Porter diyor ki vizyonunuzda bir değişiklik bir beyin tümörünün başka bir yaygın semptomudur. Bu nedenle, aniden her şey bulanık görünüyorsa veya çift görmeniz varsa veya çevresel görüşünüzde bir sorun fark ederseniz, bunlar dikkat etmeniz gereken uyarı işaretleridir.

Epilepsi Hastalığı Nedir

Beyin Tümörünün Daha Az Görülen Semptomları

Bu üç şeyden bazen semptom olarak bahsedilir, ancak Dr. Porter’a göre bunlar nadirdir:

  • Dengedeki değişiklikler: Daha önce yapmadığınız halde birdenbire dengesiz misiniz veya dengenizi mi kaybediyorsunuz ya da yürümekte zorluk mu yaşıyorsunuz? Kontrol etmek mantıklı.
  • Bulanıklık veya kafa karışıklığı: Günlük şeyleri hatırlamakta veya odaklanmakta sorun yaşıyorsanız, küçük bir ihtimal semptom olabilir. Yine de, beyin sisinin stres, uykusuzluk ve menopoz gibi pek çok şeyin belirtisi olabileceğini unutmayın.
  • Ani kişilik değişiklikleri: Örneğin, aniden agresif veya halsiz olmak, beyin tümörünün nadir görülen bir belirtisi olabilir.

Hala Bir Beyin Tümörü Hakkında Endişeleniyorsanız Yardım Alın

Dr. Porter, “Sağlığınızla ilgili olağan deneyimlerinizin dışında semptomlar ortaya çıktığında bir doktora danışmanızı öneririm” diyor. “En azından, bir temel değerlendirme, gelecekte değişikliklerin olması durumunda önemli bir değer sağlayabilir. “

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birinin (ve muhtemelen) tamamen başka bir şeyden kaynaklanabileceğini ve mutlaka beyin kanseri olduğunuz anlamına gelmediğini unutmayın. Bununla birlikte, vücudunuz size bir şeylerin yolunda gitmediğine dair yeni bir sinyal verdiğinde, bu sadece daha fazla rahatlamanız, daha iyi uyumanız veya bunlardan daha azını almanız gerektiği anlamına gelse bile, bunu ciddiye almak önemlidir.

Kaynak: Lisa Bainprevention.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir