En Büyük Stablecoin İhracı Tether

En Büyük Stablecoin İhracı Tether Artık Büyük Bir Bitcoin Madenci Olmak İstiyor

Bilim ve Teknoloji Ekonomi ve Para

En Büyük Stablecoin İhracı Tether Artık Büyük Bir Bitcoin Madenci Olmak İstiyor

En Büyük Stablecoin İhracı Tether Artık Büyük Bir Bitcoin Madenci Olmak İstiyor

Tether Holdings Ltd., dünyanın en iyi Bitcoin madencilerinden biri olma yolunda adımlar atıyor; 87 milyar dolarlık stabilcoin operatörü, halihazırda oldukça rekabetçi olan sektöre büyük bir yatırım yapıyor.

Şirketin yeni CEO’su Paolo Ardoino bir röportajda, hem kendi madencilik tesislerini inşa ederek hem de diğer şirketlerden hisse alarak önümüzdeki altı ay içinde yaklaşık yarım milyar dolar harcamayı planladığını söyledi.

Bu yatırım, Tether’in Eylül ayında Frankfurt merkezli firmanın hisselerini satın almasının ardından halka açık Bitcoin madencilik şirketi Northern Data AG’ye bu ay sağladığı 610 milyon dolarlık kredi olanağının bir kısmını içeriyor.

Ardoino, “Bitcoin madencilik ekosisteminin bir parçası olmaya kararlıyız” dedi. “Genişletme, yeni trafo merkezleri ve yeni sahalar inşa etme söz konusu olduğunda bunları son derece ciddiye alıyoruz.”

Girişim, Tether’in ana işinden bir ayrılığa işaret ediyor: esas olarak nakit ve nakde eşdeğer varlıklardan oluşan bir rezerve güvenerek dolar ile bire bir değer tutmayı amaçlayan bir kripto para birimi olan USDT stablecoin’i çalıştırmak. Bu kadar derin ceplere sahip bir şirketin girişi, kripto para biriminin sınırlı token arzı için rekabeti sarsmaya hizmet edebilir ve aynı zamanda Tether’in kârının nereden geldiğini çeşitlendirmesi için başka bir yol sağlayabilir.

Tether, USDT’nin 87 milyar dolarlık rezervindeki ABD Hazine bonoları ve diğer varlıkları yöneterek para kazanıyor ve 30 Eylül itibarıyla yaklaşık 3,2 milyar dolarlık fazla nakit biriktiriyor. Kârının bir kısmını şimdiden 800 milyon dolardan fazla yatırım yapmak için kullandı. Bitcoin de dahil olmak üzere 31 Ekim’de yayınlanan kitaplarının üç ayda bir onaylanmasına göre, sektör araştırmalarıyla ilgili çeşitli alanlarda yıl.

Madencilik, Bitcoin’in temel blok zincirindeki işlemleri doğrulamak için kullanılan, ağı çalıştırmanın ön maliyeti karşılığında madencilere yeni tokenlar hediye eden, enerji yoğun bir süreçtir. Madencilik şirketleri, işlemlerin gerçekleşmesini sağlamak için on binlerce özel bilgisayar kullanıyor ve faaliyetlerini finanse etmek için borç verenlerden veya borsadan milyarlarca dolar topladı.

Ardoino, Tether’in Uruguay, Paraguay ve El Salvador’da Bitcoin madenleri inşa ettiğini ve her tesisin kapasitesinin 40 ila 70 megawatt arasında olduğunu söyledi

Ardoino, hedefinin Bitcoin ağını çalıştırmak için toplam bilgi işlem gücündeki payını %1’e çıkarmak olduğunu söyledi ve bu hedefe ulaşmak için bir zaman çerçevesi belirtmeyi reddetti. Bu, yaklaşık %4 oranında katkıda bulunan en büyük halka açık Bitcoin madenciliği şirketi Marathon Digital Holdings ile karşılaştırıldı.

Bitcoin madencilik verileri ve araştırma şirketi MinerMetrics’in genel müdürü Jaran Mellerud, “%1’lik bir pazar payı Tether’i muhtemelen dünyanın en büyük 20 Bitcoin madencilik şirketi arasına sokacaktır” dedi. “Tether’in kripto ekosistemindeki önemi ve finansal gücü göz önüne alındığında, pazar payının zaman içinde muhtemelen başlangıçtaki %1 hedefinin çok ötesine geçmesi bekleniyor.”

Ardoino, e-postayla yaptığı açıklamada, Tether’in kendi doğrudan madencilik operasyonlarında 2023 yılı sonuna kadar 120 megawatt’a ulaşmayı beklediğini ve 2025 yılı sonuna kadar 450 megawatt’a ulaşacağını öngördüğünü ekledi. Madencilik fırsatlarına harcanmak üzere yaklaşık 150 milyon dolar tahsis edildi. Tether’in doğrudan işin içinde olduğunu ve bunların bir kısmının hala yeni sitelerde konuşlandırıldığını ekledi.

Taze rekabet

Tether’in kendisi de madenci olmanın yanı sıra sektöre büyük bir yatırım yapma taahhüdünün gelecekteki rakipleri üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Bitcoin madencileri, dijital varlık fiyatlarının geçen yıl düşmesinden bu yana nakit sıkıntısı çekiyor ve bu da bazı oyuncuları likidite sıkışıklığı konusunda uyarmaya itiyor. En büyük kripto madenciliği şirketlerinden ikisi Compute North ve Core Scientific iflas başvurusunda bulundu.

Bu arada, borç finansmanındaki fırsatlar neredeyse tükendi. Bitcoin’in en parlak döneminde halka açılan şirketler, Bitcoin fiyatının son zamanlarda 37.000 doların üzerine çıkmasından yararlanarak nakit akışlarını desteklemek için hisse satıyor.

Mellerud, “Ayı piyasasında bile muazzam miktarlarda nakit üreten özel bir şirket olan Tether, devasa döngü karşıtı yatırımlar yapmak için benzersiz bir konuma sahip” dedi.

Ancak Tether için bile karşıdan esen rüzgarlar devam ediyor. Artan rekabet, kar marjlarının azalması anlamına geliyor ve Bitcoin’in kodunda yarıya indirilmesi olarak bilinen güncellemenin gelecek yıl madencilik gelirini büyük ölçüde azaltması bekleniyor.

Yeni Bitcoin tokenleri kazanmak için gereken toplam bilgi işlem gücünün yakından izlenen bir ölçüsü olan madencilik zorluğu, madenciler teçhizatları kullanmaya devam ederken bu yıl birkaç kez tarihi zirvelere ulaştı. Bir madencinin bilgi işlem gücü ne kadar fazlaysa, ödüllerden pay alma olasılığı da o kadar yüksek olur ve bu da ekstra kaynak ayırabilen zengin şirketlere avantaj sağlar.

Ardoino, Tether’in şu anda 300 megawatt kapasiteye sahip potansiyel bir alanı değerlendirdiğini, madencilik operasyonlarının Bitcoin’in fiyat artışları sayesinde zaten kârlı olduğunu söyledi. Şirket ayrıca tesislerini büyük konteynerlerin içine kurdu, böylece elektriğin başka yerlerde ucuzlaması durumunda hızla yeni yerlere kaydırılabilecekler.

Ardoino, “Bizim için madencilik öğrenmemiz ve zamanla büyümemiz gereken bir şey” dedi. “Dünyanın en büyük madencisi olmak için acelemiz yok.”

En Büyük Stablecoin İhracı Tether Artık Büyük Bir Bitcoin Madenci Olmak İstiyor-Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir