Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Bitcoin Sakinliği Ani Takla ve Kitlesel Tasfiyelerle Parçalanıyor!

Bitcoin Sakinliği Ani Takla ve Kitlesel Tasfiyelerle Parçalanıyor!

Bitcoin Sakinliği Ani Takla ve Kitlesel Tasfiyelerle Parçalanıyor!

Kripto piyasalarında olağandışı bir sakinlik dönemi, daha uzun süre daha yüksek faiz oranları kavramı Bitcoin gibi riskli varlıklarda bir satış dalgasına yol açarak yükseliş bahislerinin toplu tasfiyelerine yol açtığı için bu hafta aniden sona erdi.

Rota, Bitcoin’i 24 saatlik bir süre içinde 29.000 dolardan 25.314 dolara kadar düşürdü. Coinglass verilerine göre, satışta 1 milyar dolardan fazla pozisyon çözüldü. Orijinal kripto para birimi, New York’ta saat 15:29 itibarıyla %5,7 düşüşle 26.057 $’a geriledi.

Bitcoin, yıla başladığı seviyenin yaklaşık %60 üzerinde kalıyor ve teknoloji hisseleri gibi diğer iyi performans gösteren varlıkları kolaylıkla geride bırakıyor. Ancak yükselen tahvil getirilerinden düzenleyici baskılara ve Çin’deki ekonomik zayıflığa kadar çok sayıda ters rüzgar, kripto para birimleri gibi varlıkların cazibesini baltalamakla tehdit ediyor.

Bu arada, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, federal bir yargıçtan, Ripple Labs’ın tokeninin genel halka satıldığında bir menkul kıymet olmadığına dair kararına itiraz etmek için izin istediğinden, XRP Cuma günü beşinci günde %12 düştü. Kripto para birimlerini içeren diğer durumları etkileyebilir.

Kripto tüccarları şimdi Bitcoin için 25.000 $ seviyesine odaklanıyor, bunun altında opsiyon konumlandırması, başka bir tasfiyeler dizisinin vurabileceğini gösteriyor.

Ticaret ve yatırım piyasa analisti Josh Gilbert, “Bitcoin’i kısa vadede daha yükseğe itecek sınırlı katalizörlerle, 25.000 doların altına düşüş ayıları harekete geçirebilir ve küresel risk varlıklarındaki bozgun devam ederse, Bitcoin daha fazla düşüşle karşı karşıya kalabilir” dedi. firma eToro.

Elon Musk’a ait SpaceX’in 373 milyon dolar değer kaybettikten sonra elindeki Bitcoin’leri sattığına dair belgelere atıfta bulunan bir Wall Street Journal raporu da hissiyata ağırlık verdi. SpaceX’in Bitcoin’ini ne zaman sattığı Journal raporundan net değildi.

Dolar zayıfladıkça daha geniş piyasalar satışta bir gerileme görürken, zayıf likidite nedeniyle dijital tokenlerdeki satış Cuma günü hız kesmeden devam etti. İlk 100 dijital token göstergesi %6 düştü. Ether %3,4 düşerken, Cardano ve Solana sırasıyla %2,7 ve %6 düştü.

Coinglass web sitesinde, en büyük tasfiye emrinin Binance’te gerçekleştiğini ve 55.92 milyon dolar değerinde olduğunu söyledi. CoinDesk’in bildirdiğine göre, Bitcoin tasfiyelerinin toplam miktarı, Haziran 2022’deki piyasa kargaşasından bu yana tek bir gündeki en yüksek miktardı.

Deribit’in verilerine göre, Bitcoin için 25.000$ seviyesi, 25 Ağustos vadesi için satım opsiyonları arasında en yüksek açık faiz seviyesine sahip. Bu seviyenin altına düşmesi durumunda, bu satışların satıcıları pozisyonlarını tasfiye etmek veya hedge etmek zorunda kalacak ve bu da fiyatlar üzerinde daha fazla baskı oluşturacaktır.

ETF Desteği

Kayma, BlackRock’s Inc.’in 15 Haziran’da bir Bitcoin ETF’si için sürpriz başvurusunun ardından kaydedilen kazanımları neredeyse sildi. İlk çeyrekte %72’lik artışın ardından Bitcoin, Mart ayının sonundan bu yana neredeyse %8 düştü. Token, bir dizi endüstri skandalı ve iflas arasında geçen yıl %64 düştü.

Bloomberg News’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ether vadeli işlemlerine dayalı ilk borsa yatırım fonlarına izin vermeye hazır olduğunu bildirmesinin ardından piyasaya bir dereceye kadar iyimserlik sızdı.

Bitcoin’deki düşüş, kripto para biriminin aylarca dar bir aralıkta işlem gördüğü bir dönemi takip ediyor. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, orijinal kripto para biriminin fiyat dalgalanmalarını ölçen göstergeler düşüş eğilimi gösteriyor ve 90 günlük oynaklık bu hafta 2016’dan bu yana en düşük seviyesine ulaştı.

Kripto yatırım firması LedgerPrime’ın baş yatırım yetkilisi Shiliang Tang, “Haftanın başlarında, Grayscale Bitcoin ETF’sine ilişkin bir kararın bu hafta geleceğine dair bir iyimserlik vardı, ancak bu karar hiçbir şey çıkmadan geçti.” dedi. “Ayrıca, risk varlıkları için olumsuz olan SPX ve teknoloji satışları, 10 yıllık oranların yüksek seviyelere ulaşması ve doların alışı ve Çin kredisi ve ekonomi verilerinin zayıflığı nedeniyle geleneksel piyasalar tüm hafta boyunca zayıf kaldı.”

Bitcoin Sakinliği Ani Takla ve Kitlesel Tasfiyelerle Parçalanıyor!-Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir