Anasayfa » Sağlık » Dünya Obezite Sıralaması

Dünya Obezite Sıralaması

Büyüyen Obezite Sorunu-Obezite Oranları

Dünya Obezite Sıralaması yazımızda Dünya Sağlık Örgütü‘nün yayınladığı obezite sıralamasında ilk 4 ülkenin kimler olduğu ve ülkemizin nüfusunun giderek obeziteli hale gelmesini yazdık.

Türkiye’nin Obezite Sırası

Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya obez sıralamasında 4.sıraya yükseldi. Ülkemiz bu yükseliş ile birlikte her 3 kişiden 1 kişi de obez durumdadır. Sağlıksız beslenme, stres ve hareketsiz yaşam obezi hastalığının ne büyük nedenleri arasında yer almaktadır. Türkiye nüfusunun 3’te 1’i obez, 3’te 1’i aşırı kilolu ve geriye kalan 3’te 1’i ise normal kilodadır. Vücut kitle indeksine göre kiloluk durumu aşağıdadır.

Dünya Obezite Sıralaması-Vücut Kitle İndeksi
Vücut Kitle İndeksi Hesaplama
Sağlık Sorunu Haline Gelen Kilolu Olma-Obez
Obezite Oranları

Dünya Obezite Sıralaması İlk 3 Ülke

Dünya obez sıralamasında Nauru %88’lik obezlik ortalaması ile ilk sırada yer almaktadır. Nauru ülkesi resmi adıyla Nauru Cumhuriyeti ve eskiden Pleasant Adası olarak bilinen, Güney Pasifik’te bulunan bir Mikronezya ada ülkesidir. En yakın komşusu 300 kilometre doğusunda yer alan Kiribati’nin Banaba Adası’dır. Çok küçük bir ülkedir. İkinci sırada Cook adaları gelmektedir. Yeni Zelanda’ya bağlı takım adalar olan ülke, %84’lük obez oranına sahiptir. Cook Adaları, Güney Büyük Okyanus’da 15 küçük adadan oluşan ülkedir. Başkenti Raratonga atolündeki Avarua’dır. Üçüncü sırada Amerika birleşik Devletleri gelmektedir. Amerika’nın obezlik oranı %67’dir. Amerika Birleşik Devletleri, 50 eyalet ve bir federal bölgeden oluşan bir federal anayasal cumhuriyettir. Ülkenin çoğu, Kuzey Amerika’nın ortasında, Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusu’nun arasında bulunmaktadır.

Hızla Yükselen Obezlik

Dünya obezite sıralaması listesinde dördüncü sırada olan Türkiye’nin obezlik oranı ise %66’dır. Uzmanlara göre ülkemiz obez sıralamasında daha üst basamaklara da tırmanacağı gözükmektedir. Türklerin obez oranın artmasının nedeni ise tembelliğin artması, spor yapmanın düşüklüğü, hareketsiz bir yaşam tarzı, sağlıksız bir yaşam tarzıyla bütünleşince obezlik meydana gelmektedir. Ülkemiz insanlarının tatlılara düşkünlüğü de oldukça fazla olduğu için kilolu insanların sayısı gittikçe artmaktadır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir