Bilim ve Teknoloji

4k Tv Alacaklara Tavsiyeler

4k Tv Alacaklara Tavsiyeler yazımızda özellikle oyun konsollarının bağlanacağı ve kesintisiz bir oyun seyri sağlayan 4k Tv’lerin genel özelliklerini ve olması zorunlu özelliklerini yazdık.

4k Tv Alacaklara Tavsiyeler

Xbox One X ve Playstation 4 Pro gibi yüksek kalitede oyunları oynayabilmenizi sağlayan oyun konsolları için kaliteli 4k Tv’ler almak zorundasınız. Oyun konsolunuz ne kadar iyi olursa olsun, eğer Televizyonunuzun bu görüntüleri gösterecek gücü yok ise oyundan istediğiniz sonuçları alamazsınız. 4K Tv’lerde ilk önce görüntüleme hızı önem kazanmaktadır. En düşük görüntüleme hızı 60 Hz olmalıdır, 120 Hz ise en ideal hızdır. Bu hız 960 Hz’ye kadar çıkmaktadır. 60 Hz’nin altında olan görüntü hızında oyunlarda kaymalar olur ve oyun zevkiniz bozulur. Ekran yenileme sürenizin mutlaka 60-120 Hz arasında olması gerekir. Tv alırken bu oranlara dikkat etmelisiniz.

4k Tv-Playstation 4 Pro

Input Lag Değerinin Düşük Olması

Bir diğer kriter input lag‘dir. Input lag gecikme süresinin çok düşük olması gerekir. Bu değer mili saniyelerle gösterilmektedir. Yüksek input lag’i olan Televizyonlar, oyun konsollarından gelen verileri okuması ve aktarması yavaş olmaktadır. Özellikle yüksek kaliteli oyunlar oynarken, input lag değerinin yüksek olması sizin berbat bir oyun deneyimi yaşamanıza neden olur. Online oyun oymak isteyenlerde input lag değerinin çok düşük olmasına dikkat etmelidir. Oyun oynarken kontrol ettiğiniz karakterin kontrolünüz dışında hareket etmesi ve anlık olarak sizin haberiniz olmadan gerçekleşen hareketlerde internet hızı ve input lag durumuna bağlıdır.

Steam'de Oyunlarda Yaz İndirimi

4k Tv’lerde Oyun Modu

4k Tv’lerin çoğunda oyun modu bulunmaktadır. Oyun moduna aldığınız zaman oyunun renginin düştüğünü görürsünüz. Bunun nedeni de input lag’in otomatik olarak düşürülmesidir. Daha kaliteli ve gecikmesiz oyun için Tv kendi ayarlarını yapar. Özellikle online oyunlarda oyun modunu açarak oyunu oynamanızı tavsiye ederiz.

4k Tv Tavsiye

4k Tv İçin Diğer Önemli Tavsiyeler

4k Tv cihazlarının boyutunun en az 50 inç olmasına dikkat edin. 55 inç oyunlar için ideal büyüklüktür. Ekrandan en az 1,50 metre uzakta durarak oyunu oynayın. Televizyonun yüksekliğini ve kendi yüksekliğinizi eşit seviyede ayarlamalısınız. Kablosuz oyun kollarını tercih edin. HDR10 teknolojisini kullanan Tv seçmenizde oyun görüntü kalitesinin iyi olmasını sağlayacaktır. Tv’de en az 2 port bulunmalıdır. HDMI 2.0 A veya B standardında görüntü desteklemesi gerekir. Bu port ile oyun konsolundan veya bilgisayardan oyuna dair verileri Tv rahatlıkla alabilmektedir. HDMI uyumlu orijinal kablo ile uygun porta bağlantı yapmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir