İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Türkiye’nin Bölgesel Rakibi Yunanistan, İsrail Yapımı Uçuş Okulu Açtı

Türkiye’nin Bölgesel Rakibi Yunanistan, İsrail Yapımı Uçuş Okulu Açtı

Türkiye'nin Bölgesel Rakibi Yunanistan Uçuş Okulu Açtı

Türkiye’nin Bölgesel Rakibi Yunanistan, İsrail Yapımı Uçuş Okulu Açtı

Türkiye'nin Bölgesel Rakibi Yunanistan Uçuş Okulu Açtı

Türkiye’nin Bölgesel Rakibi Yunanistan, İsrail Yapımı Uçuş Okulu Açtı

Yunanistan, bölgesel rakibi Türkiye‘ye göre hava gücü avantajını geliştirmeye çalışırken, Cuma günü İsrail ile ortaklaşa oluşturulan yeni bir uluslararası pilot eğitim merkezinde operasyonlara başladı.

Geçen yıl İsrail’in yardımıyla Yunanistan hükümetiyle 1,65 milyar dolarlık bir anlaşma imzalayan İsrailli savunma müteahhidi Elbit, Yunanistan’ın güneyindeki Kalamata kentinin dışındaki bir hava kuvvetleri üssünde bulunan tesisin işletilmesine yardımcı olacak.

Yunanistan, Türkiye’yi geride bırakmayı umduğu için büyük ölçüde hava kuvvetlerine odaklanan bir silahlı kuvvetler modernizasyon programı yürütüyor. Atina, yaşlanmakta olan F-16 savaş uçağı filosunu yükselterek gelişmiş Fransız yapımı Rafale jetleri satın alıyor ve ABD’nin F-35 jet programına katılmak istiyor.

Türkiye, Rus S-400 hava savunma sistemini satın almasının ardından F-35 programından çıkarıldı.

NATO üyeleri Yunanistan ve Türkiye, deniz sınırları konusunda anlaşmazlığa düşüyor ve Ankara’nın doğu Yunan adalarındaki askeri varlığı uluslararası anlaşmaları ihlal ediyor.

Yeni eğitim merkezi, Cuma günü, beklenen 25 adet T-6 tek motorlu turboprop uçaktan 14’ü ile faaliyete başladı. Filo, savaş ve uçuş senaryolarını simüle eden gömülü sanal aviyoniklerle donatılmış 19 adet İtalyan yapımı M-346 eğitim jetinin teslimatıyla gelecek yıl genişlemeye hazırlanıyor.

Elbit yetkilileri, uçuş okulunun Cuma günü resmen açılmasına rağmen, 2024’ün başına kadar tam olarak faaliyete geçmeyeceğini söyledi.

Yunan Hava Kuvvetleri Eğitim Komutanlığı komutanı Tümgeneral Georgios Vagenas, T-6 uçağının yılda 7.000 saat uçuş eğitimi vereceğini, M-346 jetlerinin ise 3.500 saat eğitim vereceğini söyledi.

Vagenas, “Bu tesisler, hava kuvvetlerinin yakın zamanda edindiği savaş uçaklarının nesli için savaş filoları hazırlayacak” dedi. “Doğudan komşumuzdan gelen tehditlere karşı ana mekanizma olacak.”

Kaynak: ap.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir