Dr. Ender Saraç’tan İştah Kontrolü Tavsiyeleri

Dr. Ender Saraç’tan İştah Kontrolü Tavsiyeleri yazımızda ünlü uzman Dr. Ender Saraç’a tedavi olmayan gelen kişilerden neler istediği ve nasıl bir tedavi uyguladığı, iştahınızı kontrol etmenizi sağlayan birkaç önemli bilgiyi yazdık.

Dr. Ender Saraç’tan İştah Kontrolü İçin Muayene

Dr. Ender Saraç, kendisine iştah kontrolü için başvuranlardan ilk önce kan tahlili istemektedir. Zayıflamak isteyen kişi için doktor ve diyetisyen birlikte çalışmaktadır. Kişiyi zayıflatmak ve doğru beslenme alışkanlığı kazandırmak için ekibiyle birlikte çalışmaktadır. Kan tahlili istenmesinde amaç kişide insülin direnci olup olmaması, gizli şekerin çıkma olasılığı, tiroidinin bozuk olması olasılığı, tiroidin az çalışması, kolesterol yüksekliği ihtimali, D vitamini eksikliği ve B12 vitamini eksikliği olup olmadığı kontrol edilmektedir. Genellikle D vitamini eksik çıkmaktadır. Ayrıca D vitamini eksikliği göbek ve bel bölgesinin yağlanmasına ve hormonların bozulmasına neden olmaktadır. D vitamini 10 kadından 8’inde ve 10 erkeğinde 7’sinde eksik çıkmaktadır.

Kan tahlili yapıldıktan sonra kişi vücut bileşenleri analizi cihazına sokulmaktadır. Kişide ne kadar yağ, kas ve kemik olduğu bunların dağılımlarının nasıl olduğu öğrenilmektedir. Bu işlemler yapıldıktan sonra hasta ile konuşulur. Kişinin gece acıkıp acıkmadığı, spor yapıp yamadığı, menopoz veya buluğ çağında olup olmadığı, cinsiyeti, çalışma düzeni, uyuma durumu öğrenilir. Zayıflama işlemini kişiye özel yapmaktadır.

Yatıştırıcılar-Ihlamur çayı

İştahı Kapatan Kokular ve İçecekler

Kişide herhangi bir hastalık ve sorun yok ise şunlara dikkat etmelidir. Yemeklerden önce mate ıhlamur çayı içilmesi önerilmektedir. Yemekten 10 dakika önce ne sıcak ne soğuk kıvamda 5 dakika kadar demlenmiş mate ıhlamur çayı içilmesi iştahı kapatmaktadır. Metabolizmayı da hızlandırmaktadır. Eğer iştahınız kesilmiyorsa bir avuçta sarı leblebi tüketebilirsiniz.

Almanya’da yapılan bazı deneylerde yeşil elma ve nane kokuları iştah merkezini sakinleştirmektedir. Yapılan deneyde iki grup oluşturulmuştur. Bir gruba her gün 25 kere nane ve yeşil elma kokuları koklatıyorlar. Bu kokuları koklayan grup diğer koklamayan gruba göre, ayda 2 kilo daha fazla veriyor. Doğal yeşil elma ve nane kokusu iştahı sakinleştirmektedir. Dr. Ender Saraç’ın kendi tecrübesi de zerdeçal kokusunun iştah kapadığıdır. Renkler de ise koyu lacivert renk iştah kapatmaktadır. Kırmızı ve turuncu renkler ise iştah açmaktadır. İştahı azaltmak için tabak boylarını da küçültmek işe yarayacaktır.

Dr. Ender Saraç’tan İştah Kontrolü Tavsiyeleri-Dr. Ender Saraç’ın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın