Dalyan Gezilecek Yerler Blog

Dalyan Gezilecek Yerler

Seyahat

Dalyan Gezilecek Yerler yazımızda ülkemizin turistik yerlerinden olan Dalyan’ın önemli turistik yerlerini, Dalyan kanalı, Kaunos antik kentini, kaya mezarlarını, antik tiyatro, iztuzu plajı ve deniz kaplumbağalarını yazdık.

Dalyan

Dalyan, Muğla ilinin Ortaca ilçesine bağlı bir mahalledir. Köyceğiz ve Ortaca ilçeleri arasında deniz ve gölün tam ortasında yer alır. Köyceğiz Gölü dalyanı burada yer alır. Kaunos antik kenti de burada yer almaktadır. Dağlarda kaya mezarları bulunmaktadır. Gölde de karetta karetta kaplumbağaları bulunmaktadır. Dalyan köyü adını sazlıklar arasında oluşan doğal kanallar ve bu kanallar üzerinde 100 yıldır yapılan dalyan balıkçılığından almıştır.

Dalyancılık bölgenin önemli gelir kaynağı olarak bilinmektedir. Ortaca gölünde birbirinden farklı yaşam alanları bulunmaktadır. Eskiden sessiz bir köy olan Dalyan, şimdilerde kıyısında bir sürü tekne ve yat demir atmıştır. Dalyan artık bir turizm kenti olarak anılmaktadır. Muğla’nın turizm şehri olmasını da bunda katkısı vardır. Merkezden kalkan tekneler, yolcularını doğa ve tarih ile iç içe bir geziye çıkarmaktadır.

Dalyan Gezilecek Yerler-Kaya Mezarları
Kaya Mezarları

Dalyan Gezilecek Yerler-Dalyan Kanalı

Dalyan kanalı üzerinde yolcu taşıyan teknelerin rotası üzerinde bulunan kaya mezarları tarihi yansıtmaktadır. Eski inanışlara göre krallar ve önemli insanlar mezarlarını ne kadar yükseğe taşırsa o kadar tanrıya yakın olacaklarına inanırlardı. Bu yüzden de mezarlar dağların yüksek kısımlarına yaptırılmıştır. Zamanın imkanları ile yapılan bu mezarlar günümüzde insanları hayrete düşürmektedir.

Dalyan Gezilecek Yerler-Antik Tiyatro
Antik Tiyatro

Antik Tiyatro

Kaunos antik kentinin de bulunduğu bölge eskiden eskiden popüler bir liman kentiyken şimdiler de tarihi bir kent halini almıştır. Akropolun girişinde kurulan 5 bin kişilik tiyatro 9 dilimden oluşmaktadır.Her dilimde 33 oturma sırası bulunmaktadır. Tiyatro da eskiden çok sayıda gösteri yapılırken günümüzde sessizliğe bürünmüştür. Turistlerin kendisini ziyarete gelmesini bekliyor. Tiyatronun yanında eskiden yapılmış bazilika tipinde kilise bulunmaktadır. Taş malzemelerden yapılmıştır. Agora kısmında da bir çok tarihi yapı bulunmaktadır. Kaunos antik kentine gelenler mutlaka kale yolundan yukarı çıkarak tüm bölgeyi seyredebilir. Bu kısımdan dalyan kanallarını ve dalyanları görmek mümkündür.

Dalyan Gezilecek Yerler-İztuzu Plajı
İztuzu Plajı

Dalyan İztuzu Plajı

Tatlı suyun tuzlu suya aktığı yer olan İztuzu plajına dalyan limanından yarım saate ulaşılmaktadır. 6 kilometre uzunluğunda ve Avupa’nın en iyi açık alanı olarak seçilmiştir. İztuzu kumsalında karetta karetta kaplumbağaları yaşamaktadır. Uzun yıllardır yumurtalarını bu kumsala bırakan kaplumbağalar güzel bir görsellik katmaktadır. Deniz kaplumbağaları araştırma, kurtarma ve rehabilitasyon merkezi de burada yer almaktadır. Özellikle karetta karetta kaplumbağalarının başına bir şey geldiğinde bu merkez yardıma koşmaktadır.

Deniz Kaplumbağaları
Deniz Kaplumbağaları Müzesi

Dalyan Gezilecek Yerler-Deniz Kaplumbağaları Müzesi

Deniz kaplumbağaları müzesi de iztuzu plajının yanlarında kurulmuştur. Karetta karetta kaplumbağalarının tedavilerini gösteren resimler, yaralanmalarına neden olan aletler ve tarihleri burada sergilenmektedir. Karetta karettaların yaşam sürecinin anlatıldığı maketlerde burada yer almaktadır. Dalyana hafta sonu için gidebilir ve tarihi yaşayabilirsiniz.

Dalyan Gezilecek Yerler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir