İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Robotik Cerrahinin Ameliyatlarda Kullanılması

Robotik Cerrahinin Ameliyatlarda Kullanılması

Robotik Cerrahinin Ameliyatları

Robotik Cerrahinin Ameliyatlarda Kullanılması yazımızda teknolojinin robotlar vasıtasıyla son yıllarda ameliyatların daha iyi ve konforlu yapılmasını ve robotların üretilmesinde dışa bağımlılığı yazdık.

Robotik Cerrahinin Ameliyatlarda Kullanılması

Robot cerrahisi 2005 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Son yıllarda ise en üst kullanıma ulaşmıştır. Sağlıkta robot cerrahisi kullanımında doktor bir konsol ile robotun kollarını kontrol etmektedir. Doktor konsol başında robotu kontrol ederek hastanın ameliyatını tamamlamaktadır. Cerrah için konfor sağlamaktadır. Cerrah robot sayesinde ameliyatı oturarak yapmaktadır. Robot cerrahi kullanmadan öne doktorlar saatlerce ayakta boyunları eğri bir şekilde ameliyat yapmak zorunda kalıyordu. Doktorlarda da bu yüzden bel ve boyun ağrılar çokça yaşanmaktaydı. Hasta tarafından ise konforu, robotun daha iyi bir ameliyat yapması anlamına gelir. Daha iyi açılı operasyon ve daha ayrıntılı dikişler atılabilmektedir.

Ameliyatlar açık, laparoskopik ve robot ile yapılmaktadır. Bu ameliyatların doktorlar tarafından öğrenilme süreçleri bulunmaktadır. En uzun öğrenme süreci laparoskopik ameliyatlarda yaşanmaktadır. 2 boyutlu olan bu ameliyatlarda çok fazla emek harcanması ve yetenekli kişilerin ameliyatı yapması gerekir. Robotik cerrahisi biraz daha işleri kolaylaştırdı fakat yinede öğrenme aşamaları bulunmaktadır. Ameliyat tecrübesi robotik cerrahide de önemli bir kriterdir.

Prostat Kanseri Belirtileri

Robotlarda Dışa Bağımlılık

Teknolojiyi yaşamın her alanında olduğu gibi sağlıkta da yerinde ve zamanında kullanmak gerekiyor. Robotların nasıl büyük katkısı olduğunu doktorlar ve hastalar ameliyattan sonra bir kez daha dile getirmektedir. Ülkemizde robotların kullanılması güzel bir gelişme fakat sürekli olarak bu teknolojinin dışarıdan alınması ve sadece kullanmamız ülke gelişimi için yeterli olmamaktadır. Ülkemizde bu tür robotların üretilmesi ve doktorlar tarafından kullanılması daha önemlidir. Sürekli olarak ülkenin parasını dışarıya aktarmak zorunda kalıyoruz.

Ülkemizde şuanda hastanelerde 40’a yakın robot ameliyatlarda kullanılmaktadır. Bu robotların sayısı 30’lardan 40’lara çıkarılmıştır. Bu robotların maliyetlerinin yüksek olması sayılarının bu kadar az olmasının nedenidir. Dünyada şuanda Da Vinci adı verilen robot ameliyatlarda kullanılmaktadır. Önümüzdeki yıl Da vinci’ye alternatif çıkacaktır. Amerika, Hindistan ve Kore ameliyatlarda kullanılacak robotları üretmede başı çeken ülkeler arasındadır. Ülkemiz üretemese de alınması da alım gücünün olduğunu göstermektedir. Dünya üzerinde bu robotları alan ve kullanan çok fazla ülke bulunmamaktadır. Gelişmiş ülkelerde bolca bulunmaktadır.

Prostat Ameliyatlarında Robotik Cerrahinin Tercih Edilmesi

Robotik cerrahinin en fazla kullanıldığı hastalık hem dünyada hemde ülkemizde prostat kanseri ameliyatıdır. Prostat ameliyatında ince işlemler ve dikişler yapıldığı için robotlar burada devreye girerek başarılı ameliyatlar yapılmasını sağlamaktadır. Böbrek tümörlerinde de kullanılmaktadır.

Robotik Cerrahinin Ameliyatlarda Kullanılması-Sağlık Bilimleri Üniversitesi Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Volkan Tuğcu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir