İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Apple, Akıllı Telefon Satışında Samsung’u Geride Bıraktı

Apple, Akıllı Telefon Satışında Samsung’u Geride Bıraktı

iPhone 15 Lansmanı

Apple, Akıllı Telefon Satışında Samsung’u Geride Bıraktı

Apple, International Data Corp.’un verilerine göre 2023’te pazarın %20’sine sahip olduktan sonra Samsung Electronics’in 12 yıllık dünyanın en büyük akıllı telefon satıcısı olma serisini sonlandırdı.

IDC’nin Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker’ından elde edilen ön veriler, yılı %19,4’lük payla Samsung’un tamamladığını ve onu Çin’in Xiaomi, Oppo ve Transsion‘un takip ettiğini gösterdi.

Sıralamadaki değişiklik, tüketicilerin daha geniş makro belirsizlik ve yüksek enflasyon nedeniyle akıllı telefon yükseltmelerinde yavaşladığı zorlu bir yılın ardından geldi.

Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olan Çin’de beklenenden yavaş bir toparlanma da genel telefon satışları üzerinde baskı oluşturdu.

Apple ve Transsion, pazarın %3,2 düşüşle 1,17 milyar adede düştüğü ve son on yılın en düşük seviyesine indiği geçen yıl sevkiyatlarda büyüme kaydeden ilk beş marka arasında yer alan tek marka oldu.

Ancak Apple, Çin’de yeniden dirilen Huawei’nin yanı sıra uygun fiyatlı Çin markalarının baskısıyla karşı karşıya. iPhone üreticisi, müşteri çekmek için ülkedeki bazı modellerde yüzde 5’e varan nadir indirimler sunuyor.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir