İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın, Dolardaki Güçlenmenin Çekici Gelmesiyle İki Haftanın En Düşük Seviyesine Geriledi!

Altın, Dolardaki Güçlenmenin Çekici Gelmesiyle İki Haftanın En Düşük Seviyesine Geriledi!

Yatırım Aracı Altın-Altın değeri

Altın, Dolardaki Güçlenmenin Çekici Gelmesiyle İki Haftanın En Düşük Seviyesine Geriledi!

Altın, Dolardaki Güçlenmenin Çekici Gelmesiyle İki Haftanın En Düşük Seviyesine Geriledi!

Altın fiyatları Salı günü, Fed‘in faiz oranı gidişatına ilişkin daha fazla netlik sağlayabilecek, geniş çapta izlenen ABD enflasyon raporu öncesinde dolardaki yükselişin baskısıyla iki haftadan uzun bir sürenin en düşük seviyesine geriledi.

Spot altın yüzde 0,5 düşüşle GMT 11:33 itibarıyla ons başına 1.911,70 dolara gerileyerek 25 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyesine geriledi. ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,6 düşüşle 1.934,90 dolara geriledi.

Dolar, Çarşamba günü açıklanacak ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri öncesinde rakiplerine karşı %0,3 değer kazanarak altını diğer döviz sahipleri için daha pahalı hale getirdi. [AMERİKAN DOLARI/]

Quantitative Emtia Araştırması analisti Peter Fertig, enerji maliyetleri arttıkça TÜFE verilerinin tahminleri aşabileceğini ve bunun “Fed’in bu yıl faiz artırımıyla işi bittiği yönündeki spekülasyonları bir miktar azaltacağını” söyledi. [O/R] [NGA/]

Reuters anketine göre ABD’de enflasyon Ağustos ayında %0,6 arttı; önceki ayki %0,2’lik artışa kıyasla.

CME FedWatch aracına göre, trader’lar Fed’in önümüzdeki hafta geniş çapta beklenen duraklamasının ardından Kasım ayında faiz artırımı ihtimalinin kabaca %40 olduğu tahmininde bulunurken, yüksek faiz oranları verimsiz külçenin parlaklığını köreltiyor.

New York Fed’in Pazartesi günü bildirdiğine göre, Amerikalıların enflasyona ilişkin genel görüşleri Ağustos ayında çok az değişti.

Ayrıca, Avrupa Merkez Bankası’nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararı da radarda yer alırken, piyasalar yavaş yavaş ilave bir faiz artırımına yönelik bahislerini artırıyor.

Metals Focus’un kıdemli danışmanlarından Harshal Barot, “Avrupa ekonomisi kesinlikle pek çok zorlukla karşı karşıya, dolayısıyla yatırımcılar para biriminin baskı altında olacağını görürse eninde sonunda güvenli liman talebi ortaya çıkacak” dedi.

Avrupa Komisyonu’nun Pazartesi günü yaptığı tahmine göre, en büyük ekonomi Almanya’nın resesyona girmesiyle birlikte euro bölgesi ekonomisi bu yıl daha önce beklenenden daha yavaş büyüyecek.

Diğer yandan spot gümüş ons başına yaklaşık %1 düşüşle 22,85 dolara, platin %0,7 düşüşle 891,56 dolara ve paladyum %0,5 kayıpla 1.211,78 dolara geriledi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: