İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Binance’in Arkasındaki Kripto Titanı Changpeng Zhao’nun Ani Çöküşü

Binance’in Arkasındaki Kripto Titanı Changpeng Zhao’nun Ani Çöküşü

Binance Patronu Changpeng Zhao

Binance‘in Arkasındaki Kripto Titanı Changpeng Zhao’nun Ani Çöküşü

Binance’in Arkasındaki Kripto Titanı Changpeng Zhao’nun Ani Çöküşü

Changpeng Zhao uzun süredir kripto para dünyasının sert boksör imajını geliştirmişti.

Rakibi Sam Bankman-Fried‘ın kripto imparatorluğu bir yıl önce çöktüğünde, Zhao ya da hayranlarının ona verdiği isimle “CZ” her şeyin ortasındaydı, parasını halka açık bir şekilde çekiyordu ve ölümcül bir kaçışın tetiklenmesine yardımcı oluyordu. Yıllar önce, şirketin genel merkezinin kendisi nerede olursa olsun orada olduğunu iddia etmişti; bu, yargı yetkisini daraltmaya çalışan düzenleyicilere karşı ince örtülü bir salvoydu. Ve bu Mart ayında, ABD’li düzenleyiciler Zhao ve firması Binance Holdings’i ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal etmekle suçladığında, onun çevrimiçi yanıtı “4” oldu; bu, Zhao’nun, dikkatini çekmeye değer olmayan bir şeyi göz ardı etme kodudur.

Ancak Salı günü Binance’in Arkasındaki Changpeng Zhao, Seattle’daki mahkeme salonunda çok farklı bir imaj çizdi. Koyu renk takım elbise giymiş ve soluk mavi kravat takarak federal bir yargıç önünde, Adalet Bakanlığı ile yapılan kapsamlı bir anlaşma uyarınca, kara para aklamayla mücadele ve Hamas ve diğer terörist gruplarla işlemlere izin vermek de dahil olmak üzere ABD yaptırımlarını ihlal etme suçlamalarını kabul etti. faaliyet gösteren en büyük kripto borsası. Binance, suçlamaları kabul etmeyi ve 4 milyar doların üzerinde ceza ödemeyi kabul etti. Zhao CEO’luktan istifa etti ve 50 milyon dolar para cezası ödeyecek.

Zhao’nun teslim olması, birçok açıdan, Binance’i ve buna bağlı olarak daha geniş anlamda sektörü dizginlemeye ve düzenlemeleri dayatmaya çalışan uluslararası düzenleyiciler tarafından uzun yıllar süren bir baskının doruk noktasıdır.

Üstelik bu, bir yıldan kısa bir süre içinde ikinci kez, piyasanın değerini yaklaşık 2 trilyon dolar düşüren bir çöküşün etkisinde kalan kripto evreninin en büyük yıldızlarından birini kaybetmesine işaret ediyor. Bankman-Fried, kripto dünyasının en bilinen ismi olabilir ancak 2022’nin başında zirveye ulaştığında neredeyse 100 milyar dolar değerindeki Zhao, en zengin ve en güçlü isimdi.

Angeles Investments’ın yatırım sorumlusu Michael Rosen, “Bu büyük bir olay” dedi. Zhao’nun “öne çıkması ona zarar verene kadar yardımcı oldu” ve sonunda onu yetkililer için büyük bir hedefe dönüştürdü.

Zhao’nun yerini devlet memuruyken kripto para birimi yöneticisi Richard Teng aldı

Borsadaki ana işlem tokeni olan ve BNB olarak da bilinen bir kripto para birimi olan Binance Coin, Salı günü %8’den fazla düştü.

Zhao, kripto para birimlerinin ana akım haline getirilmesinde önemli bir rol oynadı. Binance’i bir noktada merkezi borsalar üzerindeki spot ticaretin neredeyse üçte ikisini kontrol eden bir ezici güç haline getirdi ve bu süreçte dünya çapındaki düzenleyicilerin ve emniyet teşkilatlarının incelemesini çekti.

Kripto paranın belki de kalan en ikonik yöneticisinin ayrılışı, sektörün skandallar, dolandırıcılıklar ve diğer yasa dışı faaliyetlerle ilgili itibarını arkasına koymaya çalıştığı bir dönemde geldi. Bankman-Fried’den Do Kwon’a ve Alex Mashinsky’ye kadar o dönemle bağlantılı birçok girişimci ya hapiste ya da milyarlarca dolarlık kayıplara yol açan suç iddialarıyla suçlanıyor.

Zhao, 10 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya ancak kendisini diğer önde gelen kripto suçlularının karşılaştığı sert cezalardan kurtarmış gibi görünen bir savunma anlaşması kapsamında 18 aydan fazla hapis cezası alması bekleniyor. Adalet Bakanlığı kendisi için ne kadar hapis cezası isteyeceklerine henüz karar vermedi.

Zhao şirket içi bir duyuruda, “Biraz acıyla uğraşmak zorunda kalacağım ama hayatta kalacağım” dedi. “Zaten biraz molaya ihtiyacım vardı.” Ayrıca Binance’i neyin beklediğine dair de bir fikir verdi: “Yapıda bazı değişiklikler olsa da bunu başaracağız.”

Çin’de doğan Binance’in Arkasındaki Zhao, 12 yaşındayken Vancouver’a taşındı ve Kanada vatandaşı oldu

McGill Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi diplomasıyla, Bloomberg News’in ana şirketi olan Bloomberg LP’de çalışmak da dahil olmak üzere ticaret sistemleri geliştirme kariyerine başladı.

2013 yılında Zhao, bir poker oyunu sırasında Bitcoin’i keşfettiğinde Şangay’da kendi yazılım şirketini yönetiyordu. Kripto firmaları Blockchain.info ve OKCoin’de çalıştıktan sonra 2017 yılında çocuk sahibi olduğu Pazarlama Direktörü Yi He ile birlikte Binance’i kurdu.

Binance hızla bir aracı kuruma, dijital cüzdana, girişim fonuna, saklama hizmetine, veri sağlayıcıya, dijital sanat pazarına ve token ihraççısına dönüşen bir satın alma çılgınlığına girişti; bunların hepsi Zhao’nun doğrudan kontrolü altındaydı.

Sadece birkaç yıl içinde Zhao kripto dünyasının en zengin insanı oldu

Gösterişli bir kesim ve Binance logosunu taşıyan siyah polo gömlekleri tercih ederek kripto konferans dünyasının demirbaşlarından biri haline geldi ve kendi tahminine göre 2022’de uçaklarda 580 saat geçirdi.

Geleneksel finansın aksine, kripto borsaları arasında yaygın olan saklama ve ticaret hizmetleri gibi ticari faaliyetler arasında ayrım yapılmaması, Binance gibi dev kripto borsalarının sistemik riskler oluşturabileceği yönündeki endişeleri artırdı.

Bankman-Fried’ın FTX’i Kasım 2022’de çöktüğünde milyarlarca dolarlık müşteri fonu, FTX’in aynı zamanda kontrol ettiği hedge fonuna, büyük kayıp bahisleri yapan Alameda Research’e varlık ödünç vermesi nedeniyle tuzağa düştü. Zhao, Twitter’da Binance’in elindeki yerel token FTT’yi satmasıyla ilgili bir gönderiyle FTX’in ölümünün hızlandırılmasına bizzat yardımcı oldu ve bu da FTX’ten para çekme konusunda izdihama yol açtı.

Bankman-Fried, Kasım ayı başında büyük bir dolandırıcılıktan suçlu bulundu ve cezasını bekliyor. Onlarca yıl hapis yatma tehlikesiyle karşı karşıya.

Binance ve diğer borsalar, müşteri varlıklarının tamamının ayrı tutulması ve dolayısıyla her an çekilmeye hazır olması nedeniyle benzer riskler taşımadıklarını savundu. Zhao, müşterilere fonlarının güvende olduğundan emin olmak için tweetlerinde düzenli olarak “SAFU” terimini kullanıyor.

Araştırmacı CCData’ya göre borsa, üçüncü çeyrekte spot piyasadaki tüm işlem hacimlerinin yaklaşık %38’ini oluşturdu;

Bu oran yılın ilk çeyreğindeki yaklaşık %55’ten daha düşük. Karşılaştırıldığında, ABD’nin en büyük kripto borsası Coinbase Global Inc., çeyrekte %5,7 pazar payına sahipti.

Zhao suçlamalar karşısında kamuya açık bir şekilde meydan okurcasına sergilerken, Binance yetkilileri perde arkasında düzenleyicilerle birlikte çalışıyordu. Zhao’nun Mart ayındaki resmi açıklaması bile firmanın “dostane çözümler” aradığını söyleyen “4” tweetinden biraz daha uzlaşmacıydı.

4 tweet, Salı günü hızla çevrimiçi muhaliflerin favorisi haline geldi. Aslında bu, Binance’in ödeyeceği 4 milyar dolarlık cezayı temsil ediyordu.

Binance’in Arkasındaki Kripto Titanı Changpeng Zhao’nun Ani Çöküşü-Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir