İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Avustralya Göçü Yavaşlatma Stratejisini Açıklayacak

Avustralya Göçü Yavaşlatma Stratejisini Açıklayacak

Avustralya Göçü Yavaşlatma

Avustralya Göçü Yavaşlatma Stratejisini Açıklayacak

Avustralya Göçü Yavaşlatma Stratejisini Açıklayacak

Başbakan Anthony Albanese, Avustralya hükümetinin önümüzdeki hafta göçü azaltmaya yönelik bir plan taslağı hazırlayacağını söyledi.

Cumartesi günü Sidney’de gazetecilere verdiği demeçte, “Duyuracağımız yeni strateji, göçü sürdürülebilir seviyelere geri getirecek” dedi. “Avustralya’nın ihtiyaç duyduğumuz becerileri almasını sağlayacak bir göç sistemine ihtiyacımız var, ancak sistemin tüm Avustralyalıların çıkarına çalıştığından da emin olmalıyız.

Avustralya’nın artan nüfusu konuttan ulaşıma ve dışarıda yemek yemeye kadar her şeye olan talebi artırdı, enflasyon baskısını artırdı ve aynı zamanda ekonominin durgunluktan kaçınmasına da yardımcı oldu. Merkez bankası, Kovid sonrası göçteki artışın ardından nüfus artışının bu yılın üçüncü çeyreğinde %2,5 ile zirveye ulaşacağını tahmin ediyor.

Albanese, önümüzdeki hafta yıl ortası ekonomik ve mali güncellemesinde açıklanan Hazine projeksiyonlarının önümüzdeki yıl göçün önemli ölçüde azaldığını göstereceğini söyledi. Belirli hedefler vermekten kaçındı.

Hükümetin net gelirleri salgın öncesi seviyelere geri getirip getiremeyeceği sorulduğunda, yönetimin sorunla ilgili birçok analiz yaptığını söyledi.

“Bu seviyelerin sürdürülebilir olmasını sağlamanın kesinlikle mümkün olduğuna değil, aynı zamanda arzu edilir ve gerekli olduğuna da inanıyoruz” dedi.

Albanese, göçmenlik sistemi üzerinde yapılan incelemenin sistemin “bozulduğunu” ve ihmal edildiğini gösterdiğini söyledi. Ekim ayında hükümet, başta öğrenci vizelerinin kötüye kullanılması olmak üzere ilgili dolandırıcılık ve istismarla mücadele etmek istediğini söyledi. Ayrıca vize işlemlerindeki uzun gecikmeleri azaltmak için de çaba harcıyor.

Avustralya ‘Sistemik’ Vize Dolandırıcılığı ve İstismarı Önleyecek

Albanese, hükümetinin işletmelerin ihtiyaç duyduğu becerilere erişebilmesini sağlamak istediğini yineledi ve tercih edilen yolun önce Avustralyalıları eğitmek, ardından yabancı işçileri hedef almak olduğunu ekledi.

“Avustralya’nın geçici vizelerle geçici göçmenlere sahip olmasını savunmasının hiçbir anlamı yok” dedi. “Becerilere sahip bir mühendis bulabilirsek ve onlara kalıcılığa giden bir yol sunabilirsek, bu kadar uzun bir süre boyunca beceri sıkıntısı yaşadığını bildiğimiz alanlara burada katkıda bulunmalarını sağlayabilirsek, o zaman bu kritik öneme sahiptir.”

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir