İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Avustralya, Mevcut Evleri Satın Alan Yabancılar İçin Ücretleri Kaldıracak

Avustralya, Mevcut Evleri Satın Alan Yabancılar İçin Ücretleri Kaldıracak

Avustralya, Mevcut Evleri

Avustralya, Mevcut Evleri Satın Alan Yabancılar İçin Ücretleri Kaldıracak

Avustralya, Mevcut Evleri Satın Alan Yabancılar İçin Ücretleri Kaldıracak

Avustralya, mevcut evleri satın alan yabancılardan harçları artıracak ve mülkleri boş bırakmaları halinde onları cezalandıracak, yurt dışından gelen insanları da konut arzını artırmak için yeni mülk satın almaya teşvik edecek.

Maliye Bakanı Jim Chalmers Pazar günü Sidney’de yaptığı açıklamada, yerleşik evlerin satın alınmasına yönelik yabancı yatırım ücretlerinin üç katına çıkacağını söyledi. Yurt dışından gelen ve mülklerini boş bırakan alıcılara verilecek cezaların iki katına çıkacağını, yap-kira projelerine yatırım için başvuru ücretlerinin ise azaltılacağını söyledi.

Yabancılar yalnızca ülkede çalışmak veya okumak için yaşıyorlarsa Avustralya’da ev satın alabiliyorlar ve daimi oturma iznine sahip olmadıkları takdirde satmak zorundalar. Ancak ilk başvuru ücretine eşit bir ücret ödedikleri takdirde mülkü boş ve kiraya verilemez halde tutabilirler.

Her iki ücreti de ayarlayarak hükümet, yabancı ev sahiplerinden kurulu bir evi boş tutmak için mevcut tutarın altı katını ödemelerini fiilen talep edecek ve bunun kira piyasasındaki arzı artıracağına bahse giriyor.

Avustralya Ev Fiyatı Artışı Sidney ve Melbourne Soğukken Yavaşlıyor

Chalmers, “İnsanların bunları boş bırakmasını daha pahalı hale getirerek piyasaya daha fazla kiralık mülkün gelmesini de teşvik edeceğiz” dedi. “Bu konut piyasası için olduğu kadar bütçe için de bir kazan-kazan durumu. Konut da dahil olmak üzere diğer önceliklere yatırım yapmak için para toplamamıza yardımcı oluyor.”

Düzenlemeler aynı zamanda yabancı yatırımcıları yeni konut projelerini satın almaya teşvik etmek için de tasarlandı.

Chalmers, hükümetin build-to-rent projeleri için yabancı yatırım başvuru ücretlerinin, ilgili arazi türü ne olursa olsun, en düşük ticari seviyede olmasını sağlayacağını ve bunları 14 Aralık’tan itibaren uygulayacağını söyledi.

Chalmers, “Yabancı yatırımı memnuniyetle karşılıyoruz çünkü ulusumuzun ekonomik başarısında çok önemli bir rol oynuyor” dedi. “Bu ayarlamaların tamamı, yabancı yatırımın, ülkenin uygun fiyatlı konut arzını artırmaya yönelik hükümetin gündemiyle uyumlu olmasını sağlamakla ilgilidir.”

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir