Ekonomi ve ParaHaber

Rusya, Günlük Petrol Üretimini 700.000 Varil Azaltabileceğini Söyledi

Rusya, Günlük Petrol Üretimini 700.000 Varil Azaltabileceğini Söyledi

Rusya, Günlük Petrol Üretimini 700.000 Varil Azaltabileceğini Söyledi

Başbakan Yardımcısı Alexander Novak‘a göre Rusya, Yediler Grubu’nun ülkenin ham petrol ihracatına koyduğu tavan fiyat nedeniyle 2023’ün başlarında petrol üretimini günde 500.000-700.000 varil azaltabilir.

Rossiya-24 TV kanalına verdiği röportajda, “Önümüzdeki yılın başlarında üretimimizi kısmen kesmeye hazırız” dedi ve hacimlerin, Rusya’nın şu anda pompaladığı miktarın kabaca %5-6’sına eşit olduğunu ekledi.

Novak, “Bu tür riskleri önlemek için muhataplarımızla ortak bir zemin bulmaya çalışacağız” dedi. “Ancak şu anda eşiğe uygun satış yapma politikasına bağlı kalmaktansa üretim kesintisi riskini almayı tercih ediyoruz.”

Potansiyel üretim düşüşlerini “önemsiz” olarak nitelendirirken, birçok analistin Çin’deki talebin toparlanacağını tahmin ettiği bir zamanda, bu büyüklükte bir kesinti küresel petrol piyasasını hala sıkılaştırabilir.

Moskova’nın OPEC+‘daki ana müzakerecisi ve kilit hükümet enerji yetkilisi Novak, Rusya’nın ham petrolünü alıcılara ve batı fiyat tavanını kullanan ülkelere satmayacağını yineledi. Rus üreticiler, ülkenin enerjisi küresel olarak hala yüksek talep gördüğünden, ihracatlarını Asya da dahil olmak üzere rakip pazarlara yeniden yönlendirebiliyorlar.

Putin Kararnamesi

Petrol fiyatları son iki hafta içinde sıçradı ve Cuma günü daha da yükseldi ve Brent petrolün varili neredeyse 82 dolardan işlem görüyor.

Devlet Başkanı Vladimir Putin Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, ülkenin üst sınıra tepkisine ilişkin bir kararnameyi Pazartesi veya Salı günü imzalayacağını söyledi. Ayrıntıya girmeden “önleyici tedbirler” içerecek dedi.

Novak’a göre Rusya’nın bu yılki tam yıllık petrol üretimi muhtemelen 535 milyon tona çıkacak. Bu, ton başına 7,33 varil oranına göre günde yaklaşık 10,74 milyon varile eşdeğer. Bloomberg tarafından görülen endüstri verilerine göre, Rusya’nın Kasım ayındaki ortalama günlük üretimi sekiz ayın en yüksek seviyesi olan 10,9 milyon varile ulaştı.

G7 ve Avrupa Birliği‘nin Rusya’nın deniz yoluyla taşınan ham petrol arzı üzerindeki varil başına 60 $’lık üst sınırı 5 Aralık’ta başladı. Bu hareket ve AB’nin Rusya’dan deniz yoluyla ithal ettiği petrol ithalatına getirilen yasak, fiyatı ne olursa olsun, Kremlin’in petrol gelirlerini kısmak ve Rusya’nın petrol gelirlerini engellemek için tasarlanmıştı.

Eşiğin üzerinde işlem gören Rus petrol kargoları, sigorta da dahil olmak üzere batılı şirketlerin bazı temel hizmetlerine erişemiyor.

Batı limanlarından sevk edilen ve çoğunlukla Ukrayna’nın işgalinden önce Avrupa’ya giden Rusya’nın Ural ham petrolünün piyasa fiyatı şu anda sınırın çok altında.

Yine de, Bloomberg tarafından derlenen nakliye verilerine göre, AB yasağından sonraki ilk tam haftada Rusya’nın deniz yoluyla ihracatı %54 düşerek günde 1,6 milyon varile geriledi.

Konuya yakın kaynaklara göre Rusya, fiyat tabanı gibi daha fazla misilleme önlemi alıp almamaya karar vermeden önce, fiyat sınırının etkisini görmek için ilk çeyrekte petrol piyasasını izleyecek.

Rusya, Günlük Petrol Üretimini 700.000 Varil Azaltabileceğini Söyledi-Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir