Anasayfa » Armut.com Hizmet Girişimi

Armut.com Hizmet Girişimi

Armut.com Hizmet Girişimi Hakkında

Armut.com Hizmet Girişimi yazımızda armut.com’un nasıl kurulduğu, gelişim süreci, hangi alanlarda hizmetler verdikleri, hedefleri, aldıkları ödüller, nasıl çalıştıkları, müşteriye ve ustalarına verdikleri önem derecesini yazdık.

Armut.com Kuruluşu ve Amacı

Girişim ilk olarak 2000 yılında ortaya çıkmıştır. Armut.com kurucu ortağı Erol Değim ve eşi Başak Taşpınar Değim’dir. İnternet girişimini hayata geçirmeden önce 10 yıl süre ile Amerika’da yaşamışlardır. Amerika’dan Türkiye’ye döndüklerinde yaşayacakları yeri aramışlardır. Amerika’da almış oldukları hizmetleri Türkiye’de aramışlardır. Türkiye’ye döndüklerinde yeni evlerine taşınırken, boya yaptırdıkları ustalardan ve eşyalarını taşıyanlardan yana birçok sıkıntı ile karşı karşıya kalmışlardır. Bu sorunlar için internete bakıp işini iyi yapan kişileri aramayı düşünmüşler ve aradıklarını internette bulamamışlar.

Armut.com Hizmet
Erol Değim-Başak Taşpınar Değim

Türkiye’de güvenilir insan ve işini layıkıyla yapan ustaları zor buldukları için internet girişimini başlatmışlardır. Karşılaştıkları probleme yönelik çözüm ararken, diğer insanlarında aynı problemden sıkıntı yaşadıklarını keşfetmişler. O günlerde internet sitesi açarken alışveriş sitesi ve haber sitesi açılıyordu. Erol beyin açmayı düşündüğü işinin ustasını arama sitesi pek gündemde değildi. Armut.com’u kurduktan sonra siteye gelen müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için uğraş vermişlerdir.

Armut.com Girişim

Armut.com’un Gelişimi 2 yıl Sürdü

İlk 2 yıl sadece müşterilerin ihtiyaçlarına odaklanılmış ve sitenin yayılmasına zaman ayırmamışlardı. 2 yılın ardından girişim, insanların birbirlerine anlatmaları, sosyal medyada tavsiye etmeleri ve aldıkları hizmetten memnun kalmaları ile hızlı bir büyüme yakalamıştır. Siteye tanıtım yapacak kadar paraları olmadığı için reklama ödenek ayırmamışlardır. İnsanların kendiliğinden reklamlarını yapması Erol bey ve girişiminin başarılı olmasını sağlamıştır. Normal şartlarda girişimler, iş adamları tarafından desteklenerek yükselebilmektedir. İşler ilerledikten sonra ve bütçe oluşmaya başladıktan sonra dijital pazarlama yapmaya başladılar. Google ve Facebook ağlarını kullanarak reklamlarını yapmaya başladılar. Bu iki ağın internet dünyasına hakim olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Armut.com İnternet Girişimi

Armut.com Nasıl Çalışır?

İhtiyacı olan insanlar ile bu ihtiyaca ücret karşılığı cevap verebilecek insanları buluşturmaktadır. Armut piş, ağzıma düş atasözü değiştirilerek hizmet piş, ağzıma düş slogan haline getirilmiştir. Bu ihtiyaçların çoğunu ev hizmetleri oluşturmaktadır. İşinin ehli kişilere işi yaptırmak size kaliteli bir çözümün kapısını açacaktır. En iyi hizmeti, size konum olarak en yakın kişilerden almayı ve güvenilirliği armut.com aracılığı ile insanlar alabilmektedir. Sitede yapay zeka kullanıldığı için, müşteriler istediklerine uyan en iyi seçeneği bulabilmektedir. Site üzerinden hizmet verenlerin yaptıkları işler her zaman denetlenmektedir. Yaptıkları işlerin kalitesine göre puanlandırılmaktadır. İşini iyi yapmayanlarda bir daha çalışma yapılmamaktadır. Veya daha iyi bir hizmet vermek kaydıyla yetkilileri ikna etmesi gerekmektedir. Armut.com müşterinin almış olduğu hizmetin kalitesini müşteriden yorum olarak alarak, kendi bünyesinde bulunan ustaların durumunu sürekli kontrol etmektedir.

Armut.com

Girişimin Aldığı Başarılar

2011 yılında tam anlamıyla kurulduktan itibaren bir çok ödüle layık görülmüş bir girişim olmuştur. Endeavor, Altın örümcek, Garanti Bankası, Kagider, ODTÜ GGT, Global Entrepreneurship Summit, Forbes, Wired dergileri tarafından ödüle layık görülmüştür. Temizlik, tadilat, mobilya, nakliyat, tamir, organizasyon ve diğer kurumsal çözümler ana başlıklar halinde sitede sunulmaktadır.

Armut.com’un Gelişim Süreci

İlk kurulduğunda 3 kişi bir odada çalışmalarını sürdürüyordu. Altunizade’de bir evi diğer bir girişim ile paylaşmaktaydılar. Aylık kiraları toplamda 800 TL idi ve 400 TL’sini armut.com kurucuları ödüyordu. Başlarda bir yapılaşma yoktu fakat 3 kişi de işlerine sıkıca sarılmıştı. Her biri hizmetlerin doğru verilmesi için çalışmaktaydı. Şuanda çalıştıkları hizmetler ayrı ayrı departmanlara ayrılmış ve başlarında sorumlu kişiler bulunmaktadır. Ana yapılar ürün yönetimi ve geliştirme, kategori yönetimi, pazarlama son olarak müşteri hizmetleri ve şikayet yönetiminden oluşmaktadır.

Toplam çalışan sayısı 80’dir. Site üzerinden profesyonel hizmet sağlayanlar ise 100.000 kişiyi bulmaktadır. Verilen ürünlerin kalitesi de her geçen gün artmaktadır. Toplam puan ortalaması 5 üzerinden 4.6’dır ve bu puan Türkiye ortalamasının çok üzerindedir. Armut.com gelişimini diğer 5 ülkeye açılarak devam ettirmeyi planlamaktadır. Amerika’ya açıldıktan sonra diğer ülkelere de armut.com’un hizmetleri verilecektir. Armut.com’un 5 yıllık hedefi ise Türkiye’nin ve Avrupa’nın en beğenilen teknoloji şirketleri arasına girmektir.

Gelirini Nasıl Elde Ediyor?

Armut.com’da hizmet veren kişiler, verdikleri hizmetin karşılığı olarak aldıkları ücretlerin belirli bir miktarını armut.com’a vermektedir. Teklif verme veya iş alımını kazandıktan sonra ödeme yapılmaktadır. Üyelik ücreti alınmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir