Anasayfa » Yaşam » Oyuncak Devi Lego’nun Yaptırdığı Yeni Ev

Oyuncak Devi Lego’nun Yaptırdığı Yeni Ev

Oyuncak Devi Lego'nun Yaptırdığı

Oyuncak Devi Lego’nun Yaptırdığı Yeni Ev yazımızda Danimarka’nın oyuncak devinin yeni yaptırdığı binanın içeriğini, binada nelerin olduğunu ve gelen ziyaretçileri nelerin beklediğini yazdık.

Oyuncak Devi Lego’nun Evinin Büyüklüğü

Lego, Danimarka’nın Billund kentinde içi lego tuğlaları dolu yeni evin yapımını tam 4 yılda bitirdi. Birkaç yıllık planlama ve toplantılardan sonra yapımına başlanılmış ve 4 yılın ardından bitirilmiştir. Evin görüntüsü kendisini konuşturmaya yetiyor. 130.000 bin metre²’lik alanda ve 21 tane beyaz tuğla üzerine yapılmıştır. Tüm binanın lego’dan oluştuğu yansımasını vermesi için özel fayanslar kullanılmıştır. Binanın içerisinde tam 25 milyon lego tuğlası kullanılmıştır. Dev ağaçlar ve dinozorlar dahil birçok eser legolarla yapılarak bina içerisinde sergilenmektedir.

Oyuncak Devi Lego'nun Evi

Çocukların ve yetişkinlerin zaman geçirebileceği 4 tane oyun bölgesi, 3 tane restoran ve hediyelik dükkanı bulunmaktadır. Ziyaretçiler gün boyu sıkılmadan bu evde tuğlalar ile vakit geçirebilir ve legolar ile farklı tasarımlar yaparak ufuklarını genişletebilirler.

Oyuncak Devi Lego'nun Evi-Danimarka

Lego Evindeki Alanlar

Lego evi, 28 Eylül 2017’de düzenlenen büyük bir törenle açılmıştır. Açılış törenine ünlü mimar Bjarke Ingels, lego’nun üçüncü kuşak başkanı Kjeld Kirk Kristiansen ve Danimarkalı kraliyet ailesi katılmıştır. Lego evine girildiğinde, insanlar saatlerce tuğla inşa etme eğlencesine katılmaktadır. Lego evini görmeye gelen ziyaretçiler, plastik tuğlalar ile yaşam kentlerini ve Alp köyünü görebilme imkanı bulmaktadır. Lego dinozorların çokça kullanıldığı alanlarda çocuklar, küçük lego parçaları ile zekalarını geliştirebilmektedir. Lego evinin her yıl dünyanın her yerinden 250 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Lego evindeki çatıların birinde ahşap malzeme kullanılarak deve yapılarak çöl etkisi oluşturulmuştur. Tasarım merkezinde küçük robotlar lego tuğlaları yapmakta ve çocuklar bu robotları izleyebilmektedir.

Oyuncak Devi Lego'nun Köyü
Lego Köyü

Binaya üstten bakıldığında farklı renkli birçok çatı görülmektedir. Bazı çatılarda çöl etkisinin yanı sıra diğer dünya üzerindeki yerleri temsil eden tasarımlar kullanılmıştır. Binaya sokaktan bakıldığında tasarımı tam olarak fark edilemiyor. Tam olarak görmek için kuş bakışı bakmak gerekir. İçeriye girdiğinizde sizi lego dünyası karşılamaktadır. Ayrıca lego’nun Danimarka’nın ekonomisine oldukça büyük katkısı vardır. Dünyanın en çok kazanan şirketleri arasına Danimarka’dan bir tek lego girebilmiştir. Dünyanın en çok kazanan teknoloji ve petrol şirketleri arasında oyuncak şirketinin yer alması oldukça önemlidir.

Oyuncak Devi Lego’nun Yaptırdığı Yeni Ev.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir