Ekonomi ve ParaHaber

Arjantin’de Sığır Eti Fiyatları Hızla Yükselmeye Hazırlanıyor! Ülkede Enflasyon Yüzde 116

Arjantin‘de Sığır Eti Fiyatları Hızla Yükselmeye Hazırlanıyor! Ülkede Enflasyon Yüzde 116

Arjantin’de Sığır Eti Fiyatları Hızla Yükselmeye Hazırlanıyor!

Arjantin’de sığır eti fiyatları önümüzdeki aylarda hızla yükselmeye hazırlanıyor – dünyada en çok kırmızı et yiyen bir ülkede şimdiden yıllık %116‘da dört nala koşan enflasyon için taze yakıt olacak.

Arjantin’deki sığır eti enflasyonu, meraları yıpratarak kasap dükkanlarına bol miktarda tedarik sağlayan acımasız bir kuraklık nedeniyle çiftçilerin sığır pazarlarını sular altında bırakmasıyla bu yıl kontrol altında kaldı.

Arjantinlilerin yaklaşık üçte birine ev sahipliği yapan Buenos Aires metro bölgesindeki mağazalarda satılan sığır eti parçaları, Haziran ayında bir yıl öncesine göre %72 daha pahalıya mal oldu. Kulağa yüksek gelse de, rahatlıkla üç haneli bölgede seyreden genel enflasyonla karşılaştırıldığında sönük kalıyor.

Mısır ihracatı için döviz kurunu geçici olarak zayıflatma kararı – yurtdışına sevkiyatı teşvik etmek için tasarlandı – yerel yem maliyetlerini artırdı. Hayvancılık için ödenen fiyatlar bu nedenle son birkaç hafta içinde arttı ve süpermarketlere ve kasaplara damlıyor.

Dahası, yağmurlar – yavaş ve eşit olmayan bir şekilde de olsa – Pampas çiftlik kuşağına geri döndükçe, çiftçiler kuraklık zamanlarına ters bir yaklaşım benimsemeye başlıyor ve sürüleri yeniden inşa etmek için inekleri yenilenen tarlalarda tutuyor. Bu, et paketleyicilerine arzı sıkılaştıracak ve yılın geri kalanında hem sığır hem de sığır eti fiyatlarını yukarı çekecektir.

Sığır eti endüstrisi grubu Ciccra’nın başkanı ve kendisi de bir çiftçi olan Miguel Schiariti, “Yağmurlar normal şekilde yağmaya başladığında, meralar düzelecek ve çiftçiler sığırları durduracak” dedi

Ciccra’ya göre, sığır eti fiyatları Ekim ayına kadar Haziran’daki seviyelerden %40 artabilir – ancak Schiariti, mısır önlemi ve azalan yağmurlardan sonra artışın büyüklüğünü tahmin etmenin zor olduğunu söyledi.

İktidardaki Peronist partinin ana cumhurbaşkanı adayı olan Ekonomi Bakanı Sergio Massa için 13 Ağustos’ta yapılacak ön seçim ve 22 Ekim’de yapılacak ana oylamadan önce zamanlama bundan daha kötü olamazdı.

Arjantinli seçmenler, gezegende kişi başına düşen en büyük kırmızı et tüketicisi olarak Uruguay’daki komşularıyla yarışıyor. Massa zaten yıllık enflasyonla mücadele etmek için mücadele ediyor. Gıda, giyim ve ev aletleri baskıyı artırdı ve pompadaki yakıt zamları herhangi bir mola belirtisi göstermiyor.

Arjantin’de Sığır Eti Fiyatları Hızla Yükselmeye Hazırlanıyor! Ülkede Enflasyon Yüzde 116-Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir