Analiz-ABD Tahvil Boğaları Enflasyon Korkusuna Rağmen Son Satışlara Yöneldi

Analiz-ABD Tahvil Boğaları Enflasyon Korkusuna Rağmen Son Satışlara Yöneldi

Analiz-ABD Tahvil Boğaları Enflasyon Korkusuna Rağmen Son Satışlara Yöneldi

ABD tahvillerinde Nisan ayında şu ana kadar yaşanan keskin satışlar, bazı yatırımcıları Fed’in faiz indirimleri öncesinde daha yüksek getirilere kilitlenmek için varlık sınıfına daha fazla fon ayırmayı düşünmeye yöneltiyor; bu da yatırımcıların gözünden kaçmayan bir ihtimal. ABD’nin ekonomik dayanıklılığına rağmen temel durum.

Fiyatlarla ters yönde hareket eden hazine getirileri, son haftalarda bir dizi sağlam ekonomik verinin ve fiyat baskılarındaki toparlanmayı gösteren art arda üç aylık enflasyon raporunun Fed’in faiz indirimine ne zaman başlayacağına dair beklentileri zorlamasının ardından yükseldi. Gösterge 10 yıllık getiri %5’e yaklaştı; bu seviye, 16 yıl aradan sonra ilk kez en son Ekim ayında dokunmuştu.

Ancak çoğu kişi için düşük tahvil fiyatları, sözde süreyi (ya da tahvil portföyünün faiz oranı duyarlılığını) artırmak için bir fırsat çünkü ABD merkez bankası, faiz oranlarındaki bir sonraki olası hamlenin daha düşük olacağının sinyalini verdi. Fon yöneticileri, faiz oranındaki bir hareketten en fazla fayda sağlayan eğri üzerindeki tahvilleri satın alarak süreyi artırır. Faiz oranları düştüğünde tahvillerin değeri artar.

Goldman Sachs’ın küresel bankacılık ve piyasalar eş başkanı Ashok Varadhan, “Hala güçlü ekonomik büyümenin olduğu ve Fed’in genişleme eğiliminde olduğu bir senaryodayız. Bu oldukça olumlu bir iklim” dedi. Yatırımcıların nakitten ipotek, kredi ve gelişmekte olan piyasalar gibi yüksek getirili sabit gelirli ürünlere yönelmesini bekliyor.

Bank of America’nın küresel piyasalar başkanı Jim DeMare, piyasalardaki belirsizlik konusunda uyarıda bulunmasına rağmen yatırımcıların ipotek ve menkul kıymetleştirilmiş ürünlerde göreceli değer gördüklerini söyledi.

Janus Henderson Investors’ın ABD sabit gelir ve portföy yöneticisi başkanı Greg Wilensky, özellikle eğrinin kısa-orta kesiminde kurumsal ve menkul kıymetleştirilmiş tahviller satın alıyor. “Dördüncü çeyrekteki (2023) güçlü yükselişin ardından süreyi anlamlı ölçüde azalttıktan sonra, getiriler yükseldikçe süreyi geri eklemeye başladık” dedi.

Tahviller geçen yılın sonlarında, enflasyonun soğuması ve Fed’in faiz artırımlarında muhtemelen zirveye ulaştığının sinyalini vermesiyle ralli yaptı ve getiriler yükselirken zaten sabit gelire yüklenen tahvil boğalarını cesaretlendirdi.

Ancak o zamandan bu yana işler beklendiği gibi gitmedi: Enflasyon yapışkan durumda ve Fed yetkilileri defalarca daha az kısıtlayıcı bir para politikasının aciliyetinin bulunmadığının sinyallerini verdi. Enflasyonun toparlanması durumunda bazıları yeniden yürüyüşe bile açık.

ICE BofA 7-10 yıllık Hazine Endeksi’ne göre, Hazine tahvillerinin yılbaşından bugüne getirisi eksi %3,8 seviyesinde negatif seyrediyor. Yatırımcıların daha güvenli Hazine tahvillerinden daha yüksek getiri arayışına girmesi nedeniyle bu yıl büyük talep kaydeden yatırım yapılabilir şirket tahvillerinde bile getiriler bu yıl şu ana kadar eksi %2,3 oldu.

‘GÜVEN AZALDI’

Yine de getiriler yüzde 5’e gerilerken, birçok tahvil yatırımcısı paniğe kapılmadıklarını ve bu pozisyonları korumak kısa vadede acı verici olsa bile faiz oranına maruz kalmayı tercih ettiklerini söylüyor.

F/m Investments baş yatırım yetkilisi Alex Morris, “Dönem ticaretini seviyoruz ve oranların daha fazla yükseleceğini görmüyoruz” dedi. “Bu ticarete biraz erken başlamanın bir sakıncası yok ve şu anda olumlu gerçek getiriler elde ediyorsunuz çünkü gerçek kupon oranları bu ticareti yapmak için size ödeme yapılmasına yetecek kadar yüksek, bu yüzden orada takılmanızda bir sakınca yok” dedi.

Elbette herkes aynı fikirde değil.

BofA Securities tarafından yapılan bir fon yöneticisi anketine göre, yatırımcılar enflasyonun düşmesi konusunda daha az iyimser; yatırımcıların %38’i önümüzdeki 12 ayda daha düşük getiri bekliyor; Aralık ayındaki %62’ye kıyasla. Tahvillere yapılan tahsislerin bu ay 2003 yılından bu yana en büyük aylık düşüş kaydettiği belirtildi.

Bu arada Cuma günü Fed’in politika faiz oranlarına bağlı vadeli işlem yatırımcıları, 2024’te ikiden az faiz indirimi bekliyorlardı; bu, bu yılın şu ana kadarki faiz oranlarına ilişkin en şahin görünüm.

Geçen yıl getirilerdeki zirve, enflasyonun düşmesi ve Fed’in daha güvercin bir yöne doğru hareket etme zamanının geldiğine dair mesaj vermesiyle desteklenen tahvillerdeki yükselişten önce geldi.

LGIM Amerika ABD sabit gelir stratejisi başkanı Anthony Woodside, enflasyonda art arda yaşanan üç yukarı yönlü sürprizin ardından bu sefer fiyat baskılarının hafiflediğine dair güvenin azaldığını söyledi.

“Süreyi uzatmak için henüz biraz erken” dedi.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Yorum yapın