ABD’de İşe Alımlardaki Yavaşlama, Fed’i Başka Bir Faiz Artırımından Vazgeçmeye İtebilir

ABD’de İşe Alımlardaki Yavaşlama, Fed‘i Başka Bir Faiz Artırımından Vazgeçmeye İtebilir

ABD’de İşe Alımlardaki Yavaşlama, Fed’i Başka Bir Faiz Artırımından Vazgeçmeye İtebilir

Fed politika yapıcılar Cuma günü işgücü piyasasının soğuduğuna dair yeni kanıtlar elde etti ve bu kanıtlara, ABD merkez bankasının son faiz oranı artışının mevcut sıkılaştırma döngüsünün sonuncusu olabileceği ihtimali eklendi.

Fed, enflasyonu düşürme çabasıyla son 12 politika toplantısının 11’inde faiz artırdı ve 26 Temmuz’da çeyrek puanlık bir artışla gösterge gecelik faiz oranını %5,25-%5,50 aralığına çekti.

Sıkılaştırma kampanyası enflasyonun yavaşlamasına katkıda bulundu. Tüketici fiyat endeksi Haziran ayında bir önceki yıla göre %3 artarak geçen yaza göre yaklaşık üç kat arttı.

Cuma günü ABD’nin geçen ay ekonomistlerin bir Reuters anketindeki beklentilerinin altında 187.000 iş eklediğini gösteren veriler, çabaların işe yaradığının bir başka işareti olabilir. Ortalama çalışma haftası da azaldı, bu da işgücü talebindeki gevşemenin bir göstergesi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Bloomberg Television’a verdiği demeçte, “Ekonominin oldukça düzenli bir şekilde yavaşlamasını bekliyordum ve bu 187.000 rakamı bu hızda devam ediyor.”

Çalışma Bakanlığı raporunun diğer bölümleri, enflasyon üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı oluşturmak için işgücü piyasasının yumuşamasına güvenen Fed politika yapıcıları için daha az cesaret vericiydi. Ortalama saatlik kazançlar, art arda dördüncü ayda bir önceki yıla göre %4,4 arttı ve işsizlik oranı %3,5’e geriledi.

Ücret artışının yüksek enflasyona katkı sağlamaktan ziyade yüksek enflasyonun bir ürünü olduğunu savunan Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, Cuma günkü istihdam raporunun işgücü arzı ve talebinin daha iyi dengeye geldiğini gösteren son veri noktalarından biri olduğunu söyledi.

Bloomberg Television’a verdiği demeçte, “İşsizlik oranını artırmadan enflasyonu adil bir miktarda düşürdük,” dedi ve bunun Fed’in bir durgunluğa neden olmadan fiyat baskılarını hafifletebileceği konusunda umutlu olduğunu da sözlerine ekledi.

Merkez bankası genellikle bu tür bir “yumuşak iniş” yapmayı başaramadı, ancak Goolsbee ve diğerleri, koronavirüs pandemisinin ve ürettiği politika tepkisinin son derece sıra dışı olduğunu, tüketici davranışını değiştirdiğini ve tedarik zincirlerini enflasyonun artmasına neden olacak şekilde felce uğrattığını savundu. Artık solmaya başladı.

Fed’in politika faiz oranına bağlı sözleşme tacirleri, Cuma günkü istihdam raporundan önceki yaklaşık %35’lik bir şanstan, bu yılın sonuna kadar başka bir faiz artırımı ihtimalini artık %30’dan daha az görüyor.

Glassdoor baş ekonomisti Daniel Zhao, “Bence genel olarak bu, yavaş ama istikrarlı bir şekilde yumuşak inişe doğru giden bir işgücü piyasasına işaret ediyor” dedi.

Eylül ayında yapılacak bir sonraki politika toplantısından önce Fed politika yapıcılarının görüşlerini şekillendirecek birkaç önemli veri daha var.

Nationwide baş ekonomisti Kathy Bostjancic, “Yetkililer, beklemede kalıp kalamayacaklarına veya işgücü talebini ve enflasyonist baskıları soğutmak için daha fazla faiz artışı gerekip gerekmediğine karar vermeden önce Ağustos istihdam raporunu ve sonraki iki aylık enflasyon okumasını görmek isteyecekler” dedi.

Kaynak: reuters

Yorum yapın