Bilim ve TeknolojiEkonomi ve ParaHaber

ABD’nin En Büyük Kripto Para Borsası Coinbase Gelirinin Tahminleri Aştığını Söyledi

ABD’nin En Büyük Kripto Para Borsası Coinbase Gelirinin Tahminleri Aştığını Söyledi

ABD’nin En Büyük Kripto Para Borsası Coinbase Gelirinin Tahminleri Aştığını Söyledi

ABD‘nin en büyük kripto para borsası Coinbase Global Inc., ikinci çeyrek zararının daraldığını ve gelirinin tahminleri aştığını söyledi.

On yıldan biraz daha eski olan şirketin net zararı, bir yıl önceki 1.1 milyar $ veya 4.98 $’lık rekor seviyeden 97 milyon $’a veya hisse başına 42 sente geriledi. Bu, üst üste altıncı çeyreklik kayıp oldu. Buna rağmen, hisseler bu yıl iki kattan fazla arttı.

Gelir, Bloomberg tarafından ankete katılan analistlerin 631.2 milyon $’lık fikir birliği tahmininin üzerinde %12 düşüşle 707.9 milyon $’a geriledi. Üç aylık işlem geliri 327,1 milyon dolara düştü.

Coinbase, yılın ilk yarısında kripto fiyatlarındaki toparlanmadan faydalanırken, CEO’su Brian Armstrong, ABD’li düzenleyicilerle mücadeleye daha da karıştı. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Haziran ayında firmayı yasadışı bir borsa, komisyoncu ve takas ajansı işlettiği iddiasıyla dava etti. Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal, bir kazanç görüşmesinde şirketin Cuma günü mahkemeden davayı reddetmesini isteyen bir özet sunacağını söyledi.

Berenberg analisti Mark Palmer, “Coinbase’in konsensüs tahminlerine karşı gelir artışı, büyük ölçüde, şirketin işinin ileriye dönük risk altında görünen iki alanı olan, beklenenden daha iyi olan faiz geliri ve staking gelirinden kaynaklanıyordu” dedi. Şirketin hisse senetleri üzerinde “tutma” derecesine sahip olan Sermaye Piyasaları.

Önemli bir gelir kaynağı olan faiz geliri, USDC stablecoin’in tirajının düşmesinin ardından önceki çeyreğe göre 201,4 milyon dolara düştü. Bu arada, Coinbase’in dört ABD eyaletinde ek varlıkları staking’i durdurması emredildikten sonra baskı altında olan blockchain ödül geliri, özellikle staking’den geldi.

Coinbase’in hisseleri, üç aylık sonuçların açıklanmasının ardından başlangıçta sıçradıktan sonra yaklaşık 90 dolarda çok az değişiklik gösterdi.

Mayıs ayında şirket, ABD dışındaki bazı yatırımcıların kripto türevlerinin ticaretini yapabileceği Coinbase International Exchange’i başlattı. Mekan, son 30 günde 2,1 milyar dolarlık işlem hacmi gördü. Block tarafından derlenen verilere göre, yalnızca Bitcoin vadeli işlemlerinde küresel ticaret geçen ay 550 milyar doları buldu. Şirket, 50’den fazla kurumun işe alındığını ve Coinbase’in yılın ikinci yarısında ek varlık ticaret defterleri ve spot ticaret gibi özellikler eklemeyi planladığını söyledi.

Şirket, müşterilerin itibari para bakiyelerinin ilk çeyreğin sonundaki 5,4 milyar dolardan 3,8 milyar dolara düştüğünü, bunun başlıca nedeninin daha önce “bankacılık kriziyle bağlantılı olarak” daha yüksek bakiyeler tutan küçük bir kripto-yerli kurum grubundan çıkışlar olduğunu söyledi.

Coinbase’e göre Bitcoin, çeyrekte işlem hacminin %40’ını oluşturdu ve geçen yılki dönemde %31’den yükseldi

Coinbase CFO’su Alesia Haas, Bloomberg Television ile yaptığı bir röportajda, ikinci çeyrek ticaret dışı gelirlerinin düşük oynaklık nedeniyle ticaret gelirlerini biraz aştığını söyledi.

Haas, “Volatilite, işlem gelirimizin ana itici gücü oldu” dedi. “Bu, uzun yıllardır gördüğümüz en düşük oynaklık.” Yine de, kripto ticaretinin döngüsel olduğuna ve işlem hacimlerinin geri gelmesini beklediğine dikkat çekti.

Mevcut üçüncü çeyrekte Coinbase, abonelik ve hizmet gelirlerinin en az 300 milyon dolara ulaşmasını bekliyor. Coinbase, Temmuz ayında toplam işlem gelirinde yaklaşık 110 milyon dolar elde ettiğini söyledi.

Şirket, hissedar mektubunda, “Gelecekteki verimlilik kazanımlarının büyüklüğünün muhtemelen ılımlı olacağına inansak da, gider tabanımızı optimize etmeye odaklanmaya devam ediyoruz” dedi.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir