Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın ve Bakır Fiyatları, Yenilenen Enflasyon Korkularıyla 1 Ayın En Düşük Seviyesini Gördü

Altın ve Bakır Fiyatları, Yenilenen Enflasyon Korkularıyla 1 Ayın En Düşük Seviyesini Gördü

Altın Yatırımı

Altın ve Bakır Fiyatları, Yenilenen Enflasyon Korkularıyla 1 Ayın En Düşük Seviyesini Gördü

Altın ve Bakır Fiyatları, Yenilenen Enflasyon Korkularıyla 1 Ayın En Düşük Seviyesini Gördü

Altın ve bakır fiyatları, artan ABD enflasyonunun yüksek faiz oranlarına ilişkin endişeleri artırmasıyla güçlenen doların baskısı altında Pazartesi günü bir ayın en zayıf seviyelerine geriledi.

Geçen haftaki veriler, ABD enflasyonunun bu yıl istikrarlı bir şekilde düştükten sonra Temmuz ayında hafifçe yükseldiğini gösterdi ve bu durum, Federal Rezerv’in fiyat baskılarını azaltmak için faiz oranlarını daha da yükseltmek zorunda kalacağına dair endişeleri artırdı.

Bu düşünce doları yukarı itti ve dolar Pazartesi günü bir para sepeti karşısında bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Dolardaki güç, dolarla fiyatlanan çoğu emtia üzerinde ağırlık yarattı.

Spot altın %0,1 düşüşle ons başına 1.911,69 $’a gerilerken, Aralık’ta vadesi dolacak olan altın vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 1.943,55 $/ons oldu. Her iki enstrüman da Temmuz başından bu yana en zayıf seviyelerindeydi.

Dolar yüksek enflasyonla destekleniyor, metaller baskı altında

Cuma günü açıklanan veriler, ABD’de üretici fiyat endeksi (ÜFE) enflasyonunun Temmuz ayında beklenenden fazla arttığını gösterdi. Okuma, verilerin tüketici fiyat endeksi enflasyonunun Temmuz ayında da yükseldiğini göstermesinden sadece bir gün sonra geldi.

Okumalar, enflasyonun bu yılın başlarında önemli ölçüde gevşemesinden sonra bir kez daha yükselme eğiliminde olduğunu gösterdi ve Fed’in oranları daha da artırmak zorunda kalacağına dair endişeleri artırdı.

Bu kavram doları yükseltti ve daha yüksek oranlar beklentisi aynı zamanda metaller gibi getiri sağlamayan varlıklar üzerinde daha fazla baskıya işaret ediyor. Yükselen faiz oranları, getiri sağlamayan varlıklara yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırırken, ABD faiz oranları yükselirken geçen yıl altın büyük kayıplar kaydetti.

Sarı metal, ABD oranlarının en azından 2023’ün geri kalanında 22 yılın en yüksek seviyesinde kalmasıyla bu yıl biraz rahatlamaya hazırlanıyor.

Çin endişeleri ağır bastıkça bakır batıyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, büyük ithalatçı Çin’deki ekonomik büyümenin yavaşlamasına ilişkin endişelerin kırmızı metal üzerindeki baskıyı artırmasıyla Pazartesi günü bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Bakır vadeli işlemleri %0,3 düşerek pound başına 3,7077 dolara geriledi – Haziran sonundan bu yana en zayıf seviyesi.

Temmuz ayı için ülkeden gelen zayıf ticaret ve enflasyon verileri, Pekin’den gelen yeni teşvik önlemlerine ilişkin yetersiz ayrıntılarla birleştiğinde, Çin’e yönelik yatırımcı hissiyatı önemli ölçüde bozuldu. Ülkenin dünyanın en büyük kırmızı metal ithalatçısı olduğu göz önüne alındığında, bu durum bakır fiyatları üzerinde de baskı oluşturdu.

Bu hafta odak, Salı günü açıklanacak olan endüstriyel üretim ve perakende satış verilerine odaklanacak. Her iki okumanın da ülkedeki kötüleşen ekonomik koşullar nedeniyle Temmuz ayında uzun süreli bir düşüş göstermesi bekleniyor.

Kaynak: investing

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir