İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın, Zayıf ABD Tahvil Getirileri ve Yatırımcıların Fed’e Hazır Olmasıyla Yükseldi

Altın, Zayıf ABD Tahvil Getirileri ve Yatırımcıların Fed’e Hazır Olmasıyla Yükseldi

Yatırım Aracı olarak Altın

Altın, Zayıf ABD Tahvil Getirileri ve Yatırımcıların Fed’e Hazır Olmasıyla Yükseldi

Altın, Zayıf ABD Tahvil Getirileri ve Yatırımcıların Fed’e Hazır Olmasıyla Yükseldi

Altın fiyatları, zayıf Hazine getirilerinin desteğiyle Çarşamba günü bir miktar yükseldi, ancak külçe, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranı kararı ve politika görünümü öncesinde doların yavaş yavaş yükselişe geçmesiyle hala üç haftadan fazla bir sürenin en düşük seviyesine yakın seyrediyor.

Spot altın GMT 11:57 itibarıyla %0,1 artışla ons başına 1.981,30 dolardan gerçekleşti. ABD altın vadeli işlemleri %0,2 artışla 1.997,60 dolara yükseldi.

Dolar endeksi %0,1 yükselerek altını diğer döviz sahipleri için daha pahalı hale getirdi, ancak ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirilerindeki düşüş fiyatlara bir miktar destek verdi.

Carlo Alberto De Casa, “Altın, getiri piyasasında olup bitenlerle birlikte yeniden fiyatlanıyor, çünkü yatırımcılar Federal Rezerv’in 2024’ün ilk yarısında hızlı bir şekilde faiz indirimine gideceğinden son derece emindi, ancak artık piyasa bu konuda daha az emin” dedi. Kinesis Money’deki pazar analisti, şunları söyledi.

Fed’in oran belirleme politika komitesi, politika beyanını ve faiz oranı kararını 1900 GMT’de yayınlayacak, ardından Başkan Jerome Powell’ın 1930 GMT’deki basın toplantısını yayınlayacak.

De Casa, “Fed’in istikrarlı kalmasını bekliyorum, eğer bir şey olacaksa bu büyük olasılıkla 2024’ün ikinci ve üçüncü çeyreğinde gerçekleşecek” diye ekledi.

Fed’in faiz oranlarını %5,25-%5,50 seviyesinde değiştirmeden bırakması bekleniyor ancak CME FedWatch Tool’a göre piyasalar Mart’ta yaklaşık %43, Mayıs’ta ise %75’lik bir faiz indirimi ihtimalini fiyatlıyor.

Yatırımcılar Powell’ın politika görünümünü belirleyecek yorumlarını bekliyor olacak.

Düşük faiz oranları altın tutmanın çekiciliğini artırıyor.

Piyasa katılımcıları ayrıca Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası’nın Perşembe günkü politika toplantılarını da bekliyordu.

Gümüş %0,3 kayıpla 22,68 dolara gerilerken, platin %1,3 düşerek 917,57 dolara, paladyum ise %1,5 kayıpla 964,62 dolara geriledi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir