İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın, ABD Dolarının Fed Yetkilisinin Faiz Oranı Açıklaması Üzerine Güçlenmesiyle Düşmeye Devam Ediyor

Altın, ABD Dolarının Fed Yetkilisinin Faiz Oranı Açıklaması Üzerine Güçlenmesiyle Düşmeye Devam Ediyor

Altın Yatırımı

Altın, ABD Dolarının Fed Yetkilisinin Faiz Oranı Açıklaması Üzerine Güçlenmesiyle Düşmeye Devam Ediyor

Altın, ABD Dolarının Fed Yetkilisinin Faiz Oranı Açıklaması Üzerine Güçlenmesiyle Düşmeye Devam Ediyor

Altın fiyatları Çarşamba günü düşüşünü sürdürdü ve bir Fed yetkilisinin şahin yorumlarının Mart ayında faiz indirimi umutlarını azaltmasıyla doların güçlenmesinin baskısıyla neredeyse bir haftanın en düşük seviyesine ulaştı.

Spot altın GMT 09:45 itibarıyla %0,3 düşüşle ons başına 2.021,59 dolara geriledi. Bir önceki seansta %1,3 düşüşle 4 Aralık 2023’ten bu yana en büyük tek günlük düşüşünü yaşadı.

ABD altın vadeli işlemleri de %0,3 düşüşle 2.024,90 dolara geriledi.

Carlo Alberto De Casa, “Piyasalar, Fed’in bu yılın ilk çeyreğinin sonunda faiz indirimine başlayacağına dair bahis oynuyordu ve şimdi de bazı Federal Reserve üyelerinin şahin yorumlarının ardından biraz yeniden ayarlama yapıyorlar” dedi. Kinesis Money’de analist.

“Dolayısıyla ABD doları ve getirileri arttı ve bu elbette hisse senetleri ve altın için en iyi şey değil.”

ABD doları, Fed Guvernörü Christopher Waller’in, düşük enflasyon açıkça sürdürülene kadar merkez bankasının faiz oranlarını düşürmek için acele etmemesi gerektiği yönündeki yorumunun ardından bir ayın en yüksek seviyesinde kaldı. [AMERİKAN DOLARI/]

Waller’ın sözleri büyük bir satış dalgasına yol açarak ABD’nin üç büyük hisse senedi endeksini de düşürdü. Hazine getirileri ise üç aydan fazla bir sürenin en büyük bir günlük artışını kaydetti. [MKTS/GLOB] [.N] [ABD/]

CME FedWatch aracına göre trader’lar, Waller’in yorumundan önce %73 civarında olan Mart ayında faiz indirimi ihtimalini şu anda %63 civarında fiyatlıyor.

Güçlenen dolar, altını diğer para birimlerindeki alıcılar için daha pahalı hale getirirken, yüksek faiz oranları da getirisi olmayan külçe için düşüşe neden oluyor.

Spot gümüş yüzde 0,6 düşüşle 22,76 dolara gerilerken, platin yüzde 0,7 düşüşle 888,37 dolara, paladyum ise yüzde 1,4 düşüşle 923,2 dolara geriledi.

Bu kardeş metaller fiyat paritesine yaklaştıkça, otokatalizör üretiminde platinin paladyumun yerini alma hızı yavaşlıyor ve bu eğilimin bu yıl da devam etmesi muhtemel.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir