Ekonomi ve Para

Altın, Powell’ın Yorumları Öncesinde ABD’de Faiz İndirimi Tahminlerinin Artmasıyla Rekor Seviyeye Yakın

Altın, Powell’ın Yorumları Öncesinde ABD’de Faiz İndirimi Tahminlerinin Artmasıyla Rekor Seviyeye Yakın

Altın, Powell’ın Yorumları Öncesinde ABD’de Faiz İndirimi Tahminlerinin Artmasıyla Rekor Seviyeye Yakın

Altın fiyatları, yatırımcıların Başkan Jerome Powell’ın konuşmasını ve daha fazla rehberlik için önemli istihdam verilerini beklemesiyle, Fed’in Haziran ayındaki ilk faiz indirimine dair artan umutların etkisiyle Salı günü rekor seviyelere doğru ilerledi.

Spot altın, GMT 10:35 itibarıyla %0,5 artışla ons başına 2.124,70 dolara yükseldi ve 4 Aralık’ta 2.135,40 dolarlık mevcut zirvesine ulaştıktan sonra rekor bir zirveye ulaşmasından sadece 10 dolar uzaktaydı.

ABD altın vadeli işlemleri %0,4 artışla 2.133,90 dolara yükseldi.

Kıdemli analist Ricardo Evangelista, “ABD’deki faiz indirimlerinin potansiyel olarak hafifletilmesiyle altının yakın zamanda tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşacağını görebiliriz; küresel jeopolitik belirsizlik ve ekonomik aktiviteye ilişkin endişeler ise büyük olasılıkla altına olan yüksek talebi körükleyecek” dedi. ActivTrades.

Altın geçen hafta zayıf ABD imalat verileri ve azalan fiyat baskılarının etkisiyle 50 dolar civarında yükseldi.

Fed’den Raphael Bostic Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Fed’in bu yılın sonuna kadar iki çeyrek puanlık faiz indirimini onaylamasının muhtemelen uygun olacağını düşündüğünü söyledi.

Yatırımcılar merkez bankasının potansiyel faiz indirimi zamanlamalarına dair daha fazla ipucu ararken, önemli istihdam verileriyle dolu bir haftanın ortasında, ilgi şimdi Powell’ın Çarşamba ve Perşembe günü iki günlük kongre ifadesine kayıyor.

CME FedWatch aracına göre yatırımcılar Fed’in Haziran ayına kadar faiz indirimine başlama ihtimalini %50’den fazla görüyor.

Düşük faiz oranları getirisi olmayan külçenin cazibesini artırıyor.

Dünyanın en büyük altın destekli borsa yatırım fonu SPDR Gold Trust’ın varlıkları 4 Mart itibarıyla bir önceki yıla göre %10 düştü. [GOL/ETF]

Commerzbank, “2020’deki koronavirüs pandemisinin ardından ve iki yıl sonra Ukrayna’daki savaş sonucunda tüm girişler tersine döndü. Devam eden ETF satışları göz önüne alındığında, altının fiyatı şaşırtıcı derecede iyi durumda” diye yazdı. Bir not.

Spot platin %0,9 düşüşle ons başına 889,60 dolara, paladyum ise %1,2 düşüşle 948,30 dolara geriledi. Spot gümüş yüzde 0,2 artışla ons başına 23,94 dolara yükseldi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir