Ekonomi ve Para

Bitcoin 67.000 Doların Altına İniyor Ancak Rekor Seviyeye Ulaşmayı Sürdürüyor

Bitcoin 67.000 Doların Altına İniyor Ancak Rekor Seviyeye Ulaşmayı Sürdürüyor

Bitcoin 67.000 Doların Altına İniyor Ancak Rekor Seviyeye Ulaşmayı Sürdürüyor

Bitcoin Salı günü iki yılın zirvesinin biraz altında kaldı, 68.800 doların üzerine sıçradı ve paranın dünyanın en çok işlem gören kripto para birimine akmaya devam etmesiyle birlikte tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştı.

Bitcoin bu yıl %50 değer kazandı ve bu artışın çoğu, ABD’de listelenen bitcoin fonlarına girişlerin arttığı son birkaç haftada gerçekleşti.

Salı günü, gün içinde %1,2 düşüşle 66.709 dolara geriledi, daha önce %1,97’ye kadar yükseldi ve Kasım 2021’deki tüm zamanların zirvesi olan 68.999,99 doların biraz altında işlem gördü.

Capital.com kıdemli piyasa analisti Kyle Rodda, “Bu, kripto çılgınlığı 4.0 ve bence oldukça düşük tahvil ve faiz oynaklığı görmeye devam edersek bu devam edebilir. Piyasaya kesinlikle irrasyonel bir davranış sinsice yaklaşıyor” dedi.

Spot bitcoin borsa yatırım fonları bu yılın başında Amerika Birleşik Devletleri’nde onaylandı. Lansmanları yeni büyük yatırımcıların önünü açtı ve 2021’deki rekor seviyelere yükselişi hatırlatan coşku ve ivmeyi yeniden ateşledi.

LSEG verilerine göre ABD’nin en büyük 10 spot bitcoin fonuna net akış, 1 Mart’a kadar olan haftada 2,17 milyar dolara ulaştı ve bunun yarısından fazlası BlackRock’un iShares Bitcoin Trust’ına gitti.

IG pazar analisti Tony Sycamore, “Bitcoin’e maruz kalma iştahı doyumsuz seviyelere ulaşıyor” dedi.

“Bitcoin kısa vadede aşırı alıma uğrasa da, bu hareket henüz bitmiş değil ve düşüşlerin 80.000 dolara doğru bir hareketle desteklenmesi söz konusu bile olamaz.”

Bu yükseliş, Japonya’nın Nikkei’sinden S&P 500’e ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq’a kadar borsa endekslerindeki rekor düşüşler ve hisse senetleri ile dövizdeki oynaklık göstergelerinin düşüşe geçmesiyle birlikte gerçekleşti.

XTB ticaret platformunun araştırma direktörü Kathleen Brooks, “Bu temel psikolojik seviyelere, bu rekor seviyelere geldiğimizde, elbette bir tür yavaşlama göreceğiz. Bu tamamen beklenen bir şey” dedi.

Daha küçük rakip Ether, yakında borsada işlem gören fonların girişleri artırabileceği ve yıl boyunca %50’nin üzerinde artış gösterebileceği yönündeki spekülasyonlar üzerine harekete geçti. En son gün için %4,4 artışla 3.747 dolardan işlem görüyordu.

Pazartesi günü yapılan bir düzenleyici dosya, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun varlık yöneticisi BlackRock’un spot ethereum borsa yatırım fonu için yaptığı başvuruya ilişkin kararını daha da ertelediğini gösterdi.

Kripto şirketinin Pazartesi günü web sitesinde yaptığı açıklamaya göre, Tether tarafından ihraç edilen dolara sabitlenmiş stablecoin sayısı 100 milyar doları aştı. Tether, 1$ değerini sabit tutacak şekilde tasarlanmış bir stablecoin çıkarıyor.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir