Altın Fiyatları Düştü, Bakır Çin’in Teşvik İddialarıyla 3 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Altın Fiyatları Düştü, Bakır Çin’in Teşvik İddialarıyla 3 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Altın Fiyatları Düştü, Bakır Çin’in Teşvik İddialarıyla 3 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Altın fiyatları Salı günü düşüş yaşadı, ancak vadeli işlemler büyük ölçüde spot oranların önünde yer alırken, bakır fiyatları Çin’de daha fazla teşvik tedbirine ilişkin artan beklentilerle desteklendi.

Sarı metalin Aralık vadeli işlemleri, Federal Rezerv’in şahin duruşunu yıl sonuna kadar azaltacağına dair artan bahisler arasında yakından izlenen ons başına 2.000 $ seviyesini Pazartesi günü aştı.

Ancak merkez bankasının yakın vadeli görünümüne ilişkin belirsizlik – özellikle bu haftaki önemli ABD istihdam verileri öncesinde – spot altın fiyatlarının vadeli işlemlerin oldukça gerisinde kalmasına neden oldu.

Aralık’ta vadesi dolan altın vadeli işlemleri %0,4 düşerek onsu 2.002,25 $’a gerilerken, spot altın %0,1 düşerek 1,964,14 $/ons oldu. Dolar, daha az şahin bir Fed umuduyla önemli ölçüde geri çekilirken, her iki araç da Temmuz ayında güçlü kazanımlar kaydetti.

Dolardaki toparlanma ve bordro beklentisi altın üzerinde baskı oluşturuyor

Dolardaki toparlanma, verilerin ABD kredi koşullarının yüksek faiz oranları nedeniyle sıkılaştığını göstermesiyle Salı günü altının bazı kayıplarını teşvik etti.

Piyasalar şimdi doğrudan bu Cuma günü açıklanacak olan Temmuz ayı tarım dışı istihdam verilerine odaklandı.(ABD) Fed’e faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi için daha fazla itici güç sağladığı göz önüne alındığında, istihdam piyasasında devam eden herhangi bir güç belirtisinin altın üzerinde baskı oluşturması muhtemeldir.

Artan faiz oranları, 2022 yılına kadar altın fiyatlarını etkiledi ve getiri sağlamayan varlığı elde tutmanın fırsat maliyetini yükselterek sarı metalde bu yıl şimdiye kadar sınırlı kazanımlar elde etti.

Ancak altın vadeli işlemleri ile spot fiyat arasındaki artan fark, tacirlerin büyük ölçüde Fed’in faiz artırım döngüsünü yıl sonuna kadar tamamlamasını beklediğini gösteriyor. Bunun sarı metale büyük akışlar sağlaması bekleniyor.

ABD ekonomik koşulları, artan oranlara rağmen şimdiye kadar dirençli kalırken, büyümenin de yılın ikinci yarısında yavaşlayarak altına yönelik güvenli liman talebini artırması bekleniyor.

Çin teşvik görüşmeleri ile bakır 4 doları geçti

Çin’de daha fazla teşvik tedbirlerine ilişkin iyimserliğin ülkedeki zayıf ekonomik göstergeleri büyük ölçüde telafi etmesiyle, endüstriyel metaller arasında bakır vadeli işlemleri üç aydan uzun bir süredir ilk kez pound başına 4 doları geçti.

Kırmızı metal Salı günü erken ticarette durakladı ve vadeli işlemler %0,1 düşüşle pound başına 4,0113$’a geriledi.

Çinli yetkililer, önümüzdeki aylarda daha fazla teşvik önleminin alınacağını ima ederek piyasaların geçmişteki verilere bakmasına yardımcı oldu. iş aktivitesi dünyanın en büyük bakır ithalatçısı Temmuz ayı boyunca keskin bir şekilde yavaşladı.

Ancak Pekin, üst düzey yetkililerin defalarca verdiği güvencelere rağmen, yerel tüketimi ve talebi teşvik edecek herhangi bir somut politika açıklamadı.

Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: investing

Yorum yapın