Bilim ve TeknolojiEkonomi ve ParaHaber

Terra Davasında ABD Federal Yargıç Tarafından Reddedilen Kripto Ripple Kararı

Terra Davasında ABD Federal Yargıç Tarafından Reddedilen Kripto Ripple Kararı

Terra Davasında ABD Federal Yargıç Tarafından Reddedilen Kripto Ripple Kararı

New York’taki bir federal yargıç, bu ayın başlarında bir Ripple Labs tokeninin ikincil piyasalarda halka satıldığında menkul kıymet olmadığına karar vererek kripto para düzenlemesi konusundaki belirsizliği artıran başka bir yargıçla yollarını ayırdı.

ABD Bölge Yargıcı Jed Rakoff Pazartesi günü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Terraform Labs Pte ve kurucusu Do Kwon aleyhindeki davasını sürdürmesine izin verdi. Bunu yaparken Rakoff, Ripple davasında halka açık ve kurumsal satışlar arasında yapılan ayrımı reddettiğini söyledi.

13 Temmuz Ripple kararı, kripto endüstrisi için bir zafer olarak geniş çapta selamlandı ve hemen sonrasında çoğu madeni para yükseldi. Rakoff’un kararı, Ripple kararını rahatsız etmiyor, ancak bir dijital varlığın ne zaman bir menkul kıymet olduğu sorusunun henüz çözülmemiş olduğunu gösteriyor. Karışıklık, milletvekillerinin sorunu çözmek için yeni yasalara yönelik argümanlarını destekleyebilir.

Mahkeme dosyalarında SEC, Rakoff’u ABD Bölge Yargıcı Analisa Torres’in Ripple davasındaki mantığını takip etmemeye çağırdı. Düzenleyici, Ripple kararına itiraz etmeyi düşündüğünü söyledi.

Manhattan federal adliyesinde Rakoff’un bir kat yukarısında oturan Torres, Ripple’ın XRP jetonunun doğrudan kurumsal yatırımcılara satıldığında bir menkul kıymet olduğuna, ancak borsalarda genel halka satılmadığına karar verdi.

Rakoff, Terra kararında, “Mahkeme, doğrudan kurumsal yatırımcılara satılan madeni paralar menkul kıymet olarak kabul edilirken, ikincil piyasa işlemleri yoluyla perakende yatırımcılara satılanlar sayılmayacak şekilde, satış biçimlerine göre bu madeni paralar arasında bir ayrım yapmayı reddediyor” dedi. “Mahkeme bunu yaparken, yakın zamanda benzer bir davada bu bölgenin başka bir yargıcının benimsediği yaklaşımı reddediyor.”

Güvenlik Testi

SEC, adını 1946 Yüksek Mahkeme kararından alan sözde Howey testinin uygulanmasının, XRP’nin menkul kıymet olarak kabul edilmesini gerektirdiğini savunmuştu. Teste göre, “başkalarının çabalarından elde edilecek makul bir kar beklentisiyle ortak bir girişimde para yatırımı” varsa, bir menkul kıymet olarak kabul edilecek bir yatırım sözleşmesi var demektir.

Torres, kripto firmasının XRP tokenini sofistike yatırımcılara satmasının bir yatırım sözleşmesi testini karşıladığını çünkü alıcıların “Ripple’ın spekülatif bir değer teklifi sunduğunu anlayacaklarını” söyleyerek, tokenin kurumsal satışlarının menkul kıymetler yasalarına tabi olduğunu bulmak için testi uyguladı. potansiyel karlarla XRP için.

Ancak, XRP’nin genel halka satışının test kapsamına girmediğini, çünkü bu alıcıların şirketin kârını paylaşmayı beklediklerine dair hiçbir kanıt bulunmadığını ve bu tür satışların çoğunun ticaret yoluyla yapılan kör işlemler yoluyla yapıldığını belirtti. değiş tokuş algoritmaları.

SEC, Şubat ayında Terraform Labs ve Kwon’a, en az 40 milyar dolarlık piyasa değerini yok eden sahtekarlık planının bir parçası olarak kayıt dışı menkul kıymetler teklif edip sattıklarını iddia ederek dava açtı. Sahte pasaportla seyahat ettiği için Mart ayında Karadağ’da tutuklanmadan önce Güney Kore’deki kovuşturmadan kaçan Kwon, ABD’de de suçlamalarla karşı karşıya.

Rakoff, SEC’in Terraform ve Kwon aleyhindeki iddialarının hem kurumsal hem de bireysel yatırımcılar için geçerli olduğunu söyledi

Yargıç, her iki yatırımcı türünde de sanıkların, tokenlerin kârlılığını öne sürmekle ve token satışlarından elde edilen gelirin daha fazla kar elde etmek için Terraform blok zincirine geri yatırılacağını iddia etmekle suçlandığını söyledi.

Rakoff, “Basitçe söylemek gerekirse, ikincil piyasa alıcılarının, sanıkların sermaye katkılarını alacaklarına ve bunu kendi adlarına kar elde etmek için kullanacaklarına inanmak için her zerre kadar iyi nedeni vardı” dedi.

Dava, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu – Terraform Labs Pte., 23-cv-01346, ABD Bölge Mahkemesi, New York Güney Bölgesi (Manhattan).

(Üçüncü paragrafta kararın ayrıntılarıyla güncellemeler.)

Terra Davasında ABD Federal Yargıç Tarafından Reddedilen Kripto Ripple Kararı-Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir