İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Ülkede Fiyatlar Son 24 Yılın En Hızlı Yükselişini Yaşıyor

Ülkede Fiyatlar Son 24 Yılın En Hızlı Yükselişini Yaşıyor

Yaz Aylarında Kalp

Ülkede Fiyatlar Son 24 Yılın En Hızlı Yükselişini Yaşıyor

Yaz Aylarında Kalp

Resmi Rakamlara Göre Ülkede Fiyatlar Son 24 Yılın En Hızlı Yükselişini Yaşıyor

Fiyatların yükselme hızı olan yıllık enflasyon oranı, Haziran’da beklentilerin biraz üzerinde %78,62’ye ulaştı. Ulaştırma maliyetleri ve konut, Ukrayna savaşıyla daha da kötüleşen en keskin fiyat artışlarından bazılarını gördü. Enflasyon, Türkiye cumhurbaşkanının ekonomiyi canlandırmak için faiz oranlarını düşürdüğü geçen yıldan bu yana arttı. Genellikle ülkeler enflasyonu soğutmak için faiz oranlarını yükseltirdi.

Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz oranlarını “tüm kötülüklerin anası ve babası” olarak nitelendirdi ve döviz piyasalarına müdahale de dahil olmak üzere fiyatları düşürmek için daha alışılmışın dışında bir politika kullandı. Geçen yıl faiz oranlarının %19’dan %14’e düşürülmesi Türk lirasının değerinin düşmesine neden oldu, bu da ülkenin yurt dışından mal ithal etmesinin daha pahalıya mal olduğu anlamına geliyor.

En son enflasyon rakamlarında, maliyetlerdeki en büyük artışı geçen yıla göre %123 artışla ulaşım gördü. Gıda ve alkolsüz içecekler %94’lük fiyat artışları ile arkadan gelirken, mobilya ve ev eşyası maliyeti %81 arttı. Genel enflasyon rakamı, yıllık enflasyonun %80,4’e ulaştığı ve Türkiye’nin on yıllık kronik yüksek enflasyonu sona erdirmek için mücadele ettiği Eylül 1998’den bu yana en yüksek rakam oldu.

Analiz: BBC iş muhabiri Victoria Craig

Türkiye’de enflasyon yükselmeye devam ederken, ülke ekonomisi de düşen para birimi değerinin etkileriyle mücadele ediyor. Türk Lirası son bir yılda neredeyse yarı yarıya değer kaybetti. Bu, mal ve hizmetlerin maliyeti hızla artmaya devam ettikçe tüketici harcama gücünün düştüğü anlamına geliyor.

Haziran ayında 24 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasına rağmen, ekonomistler enflasyon oranının daha da yükselmesini bekliyorlardı. Bu, resmi verilerin tahminleri kaçırdığı üst üste ikinci ay ve bu, Türkiye istatistik kurumunun resmi verilerinin güvenilirliğine ilişkin endişeleri artırmaya devam ediyor. Bu alevleri körüklemeye yardımcı oldu: Mayıs ayı enflasyon verilerinin yayınlanmasından önce, fiyat istatistikleri dairesi başkanı sağlık nedenlerini öne sürerek istifa etti.

Türkiye’de yaşayan ve çalışan insanlar için zamanlar zor olsa da, uygun döviz kurları, uluslararası gezginleri yaz tatili için ülkeye çekmeye yardımcı oluyor. Ancak Türk tatilciler geçmişe göre daha az sayıda geliyor ve bunu karşılayabilmek için daha az gün kalıyorlar ve 10-12 ay boyunca seyahat masraflarını ödüyorlar.

Fiyatlardaki artış, işletmelerin işini zorlaştırıyor.

Antalya Kemer Holiday Club Genel Müdürü Volkan Yorulmaz, “Daha önce hiç böyle bir sezon yaşamadım” dedi. “Harcamalarıma bütçe ayıramıyorum çünkü maliyetler günden güne değişiyor. Her şey dahil konsepti artık sürdürülebilir değil.

“Misafirlerimizin %50’sinden fazlası Rusya veya Ukrayna’dan geliyor, bu yüzden onlarsız sezonun başlangıcı biraz sorunluydu.

“Türk halkı tatile gelmeye çalışıyor. Kendilerine uygun hale getirmek için kredi kartı kullanıyor, taksitli ödüyor ya da planladıkları tatillerini kısaltıyorlar.”

Ülkede Fiyatlar Son 24 Yılın En Hızlı Yükselişini Yaşıyor-Kaynak: bbc.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir