İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Hindistan İlk Kez ABD Doları Yerine Rupi Kullanarak BAE’den 1 Milyon Varil Petrol Satın Aldı

Hindistan İlk Kez ABD Doları Yerine Rupi Kullanarak BAE’den 1 Milyon Varil Petrol Satın Aldı

Hindistan İlk Kez ABD Doları Yerine Rupi

Hindistan İlk Kez ABD Doları Yerine Rupi Kullanarak BAE’den 1 Milyon Varil Petrol Satın Aldı

Hindistan İlk Kez ABD Doları Yerine Rupi Kullanarak BAE’den 1 Milyon Varil Petrol Satın Aldı

Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) resmi olarak birbirleriyle yerel para birimleri üzerinden ticaret yapmaya başladılar.

Hindistan hükümeti Pazartesi günü, ülkenin önde gelen petrol rafinerisi Indian Oil Corp.’un Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi’nden bir milyon varil petrol satın almak için ABD doları yerine yerel rupiyi kullandığını duyurdu.

Reuters’e göre bu anıtsal işlem, BAE’li bir altın ihracatçısından Hindistan’daki bir alıcıya yaklaşık 128,4 milyon rupi (1,54 milyon $) karşılığında 25 kg altının satışını takip ediyor.

Peki, tüm bunlar dünya sahnesinde ABD doları için ne anlama gelebilir?

Ticaret Görüşmeleri

Geçen yıl, Hindistan merkez bankası küresel ticareti rupi cinsinden halletmek için yeni bir çerçeve ortaya koydu – bu fikir geçen ay Hindistan dünyanın üçüncü büyük petrol ithalatçısı ve tüketicisiyken BAE ile iki anlaşma imzaladığında meyvesini verdi.

İlk olarak, iki dev, işlem maliyetlerini azaltmak ve dolar dönüşümlerini ortadan kaldırmak amacıyla ticareti yerel para birimlerinde halletmeye karar verdi. Ayrıca, sınır ötesi para transferlerini basitleştirmek için gerçek zamanlı bir ödeme bağlantısı kurmayı da kabul ettiler.

Hindistan Merkez Bankası yakın tarihli bir açıklamada, anlaşmaların “sorunsuz sınır ötesi işlemlere ve ödemelere olanak sağlayacağını ve daha fazla ekonomik işbirliğini teşvik edeceğini” açıkladı.

De-Dolarizasyon Eğilimi

Hindistan ve BAE, dolara bağımlılıklarını azaltmaya çalışırken hiçbir şekilde yalnız değiller. Dünyanın dört bir yanındaki güçlü ülkeler – özellikle Çin ve Rusya – agresif ABD yaptırımlarına ve dış politika oyunlarına yanıt olarak doları tahttan indirmeye hevesli.

“Dolarsızlaştırma” olarak adlandırılan bu eğilim, öyle bir hakimiyet kazandı ki, bazıları doların hakimiyet günlerinin bitip bitmediğini sorguluyor. Ancak Hazine Bakanı Janet Yellen, şu anda doların yerini alacak bir para biriminin bulunmadığını söyledi.

Yellen’in güvencesi, 2022’de doların küresel rezervlerdeki payındaki %8’lik düşüşü takip ediyor. Dünya çapındaki merkez bankaları, çeşitlendirme çabasıyla dolar rezervlerini altın lehine düşürmeye başlıyor.

Kaynak: moneywise

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: