Ekonomi ve Para

Altın Tüm Gözler ABD PCE Verileriyle Yükselişini Sürdürüyor

Altın Tüm Gözler ABD PCE Verileriyle Yükselişini Sürdürüyor

Altın Tüm Gözler ABD PCE Verileriyle Yükselişini Sürdürüyor

Altın fiyatları Çarşamba günü, yatırımcıların Fed’in para politikasını ne zaman gevşetmeye başlayacağı konusunda yeni ipuçları sunabilecek ABD enflasyon verilerini beklemesiyle yükselişe geçti.

Spot altın GMT 12:05 itibarıyla %0,3 artışla ons başına 2.185,89 dolara yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,4 artışla 2.184,80 dolara yükseldi.

Yatırımcılar şimdi Cuma günü açıklanacak Şubat ayına ait ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi verilerini sabırsızlıkla bekliyor. Endeksin geçen ay %0,3 arttığı görülüyordu ve bu da yıllık hızı %2,8’de tutacaktı.

UBS analisti Giovanni Staunovo, “Fed’in ABD’de bu yıl üç faiz indirimi yolunu raydan çıkarmak için muhtemelen daha yüksek enflasyon rakamlarına ihtiyacı var” dedi, ancak Cuma günkü Avrupa’daki tatil nedeniyle likidite daha zayıf olabilir.

Altın, Fed politika yapıcılarının son dönemdeki yüksek enflasyon okumalarına rağmen faiz oranlarını 2024 sonuna kadar dörtte üç oranında düşürmeyi beklediklerini belirtmelerinin ardından geçen hafta rekor seviyeye ulaştı.

Staunovo, “Merkez bankaları, döviz rezervlerini çeşitlendirme arzuları nedeniyle devam eden altın alımlarını raporlamaya devam ediyor. Bu, daha çok ABD’nin faiz indirimi beklentilerine odaklanan yatırım talebindeki zayıflığı telafi ediyor.” dedi.

CME Group’un FedWatch Aracına göre yatırımcılar Fed’in Haziran ayında faiz indirimine başlayacağını %70 olasılıkla fiyatlıyor. Düşük faiz oranları, külçe tutmanın fırsat maliyetini azaltır.

Dünyanın en büyük altın destekli borsa yatırım fonu SPDR Gold Trust GLD, varlıklarının Salı günü %0,62 düşüşle 830,15 tona gerilediğini söyledi. [GOL/ETF]

JP Morgan bir notunda, “Desteklenen ancak daha yatay fiyat hareketi ile uyumlu olarak açık faiz rakamları, Mart ayı başlarında altına yönelik girişlerin çoğunun şu ana kadar sabit kaldığını gösteriyor.” dedi.

Hindistan’ın altın ithalatının, rekor yüksek fiyatların talebi vurmasının ardından bankaların ithalatı kesmesi nedeniyle Mart ayında bir önceki aya göre %90’dan fazla düşüş göstermesi bekleniyor.

Spot gümüş %0,2 artışla ons başına 24,48 dolara yükseldi, platin %1 kayıpla 894,45 dolara, paladyum ise %1,2 düşüşle 981,71 dolara geriledi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir