HaberTarım ve Hayvancılık

ABD Kuş Gribi Salgını, 50 Milyon Ölü Kuşla Kayıtlardaki En Kötü Salgın Oldu

ABD Kuş Gribi Salgını, 50 Milyon Ölü Kuşla Kayıtlardaki En Kötü Salgın Oldu

ABD Tarım Bakanlığı‘na göre, Amerika’daki kuş gribi salgını, 50.54 milyon kuş ölüsüyle resmi olarak rekor düzeydeki en kötü salgın.

Son derece patojenik virüs, bu hafta Güney Dakota’daki ticari bir hindi çiftliğinde bulundu ve daha fazla yayılmayı önlemek için on binlerce kuşun öldürülmesiyle sonuçlandı. USDA verilerine göre bu, 2022’deki toplam nüfus azalması rakamlarını 50,5 milyon kuşun öldürüldüğü 2015’in üzerine çıkardı.

Virüs en çok hindi ve yumurta operasyonlarını etkiledi, fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkardı ve gıda enflasyonunun yükselmesine katkıda bulundu. Yayılma daha sıcak aylarda yavaşlasa da artmaya devam etti ve soğuma sıcaklıkları daha fazla kuşun göç etmesine yol açtığı için şimdi daha fazla yayılma riski taşıyor.

Hindi çiftliklerine ek olarak, son günlerde Utah’ta bir evcil hayvan çiftliği ve Missouri tavuk çiftliğinde de kuş gribi tespit edildi. Virüs, 46 ABD eyaletinde 630’dan fazla sürüde doğrulandı. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre insanlar için risk düşüktür, ancak insanlar hasta görünen vahşi veya evcil kuşlarla korunmasız temastan kaçınmalıdır.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir