İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın 2024’e Rekor Seviyelerle Girecek

Altın 2024’e Rekor Seviyelerle Girecek

Altın Yatırımı

Altın 2024’e Rekor Seviyelerle Girecek

Altın 2024’e Rekor Seviyelerle Girecek

Altın yatırımcıları, ABD faiz oranlarındaki güvercin seyrin temellerinin, devam eden jeopolitik riskin ve merkez bankası alımlarının istikrarsız bir 2023 sonrasında piyasayı desteklemesinin beklendiği gelecek yıl rekor yüksek fiyatlar bekliyor.

Spot altın, 2020’den bu yana en iyi yılı olan 2023’te yıllık %13 artış kaydetme yolunda ilerliyor ve ons başına 2.060 dolar civarında işlem görüyor.

“2023’teki şaşırtıcı derecede güçlü performansın ardından, 2024’te hedge fonlarının peşindeki üçlü momentum, merkez bankalarının sağlam bir hızla fiziksel altın almaya devam etmesi ve en azından ETF yatırımcılarından gelen yenilenen talep nedeniyle daha fazla fiyat artışı görüyoruz.” Saxo Bank’tan Ole Hansen şunları söyledi.

Altın, 4 Aralık’ta, Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın güvercin eğilimi algısının ardından ABD para politikasının 2024 başında gevşeyeceğine dair bahislerle 2.135,40 $ gibi rekor bir yüksekliğe ulaşarak 2020’deki önceki rekoru geride bıraktı.

Değerli metal, bu yılın mayıs ayında ABD’deki bölgesel bankacılık krizinin etkisi altına girmesiyle neredeyse keşfedilmemiş bir bölge haline geldi. Ekim ayı itibarıyla, İsrail-Hamas çatışmasının tetiklediği güvenli liman talebi başka bir toparlanmayı teşvik edene kadar ons başına 1.800 dolara yakın bir düşüş yaşadı.

Yatırımcılar, Kasım ayında 1 milyar doların üzerinde net giriş kaydeden popüler SPDR Gold Shares borsa yatırım fonuna geri döndü.

Ekim ayında yapılan bir Reuters anketi, fiyatların 2024’te ortalama 1.986,50 dolar olacağını tahmin ediyor. Bu yıl şu ana kadar ortalama 1.950 doların üzerinde, önceki yıllık ortalama fiyatların üzerinde gerçekleşti.

JP Morgan, altın için 2024 ortalarında “çıkışlı bir yükseliş” öngörüyor ve faiz indirimlerinin ardından 2.300 dolarlık zirve hedefleniyor. UBS, kesintilerin gerçekleşmesi durumunda 2024 sonuna kadar 2.150 dolarlık bir rekor öngörüyor.

Dünya Altın Konseyi, 2024 yılı görünümünde, 75-100 puanlık faiz indiriminin ardından uzun vadeli getirilerde yaklaşık 40 ila 50 baz puanlık bir düşüşün, altın için %4’lük bir kazanç anlamına gelebileceğini öngördü. [BİZ/]

ENFLASYON RİSKLERİ

Analistler, Orta Doğu’daki çatışmaların, büyük ekonomilerdeki seçimlerden kaynaklanan belirsizliğin ve Çin öncülüğündeki merkez bankası alımlarının da güvenli liman külçenin cazibesini gelecek yıl artıracağını öngördü.

Ancak Exinity baş piyasa analisti Han Tan, “Enflasyonun yeniden canlanması Fed’i 2024’te politika değişikliği planlarından vazgeçmeye zorlarsa altın bu yılki kazanımlarının bir kısmını geri almak zorunda kalabilir” dedi.

Enflasyonun Fed’in faiz indiriminden daha hızlı soğuması da ekonomiyi yavaşlatabilir ve perakende alımları olumsuz etkileyebilir.

Heraeus Metals, bu yıl en büyük tüketici Çin’de altın takı talebinin daha yüksek olmasını ve 2024’te teşvik tedbirlerinden daha fazla desteğin mümkün olmasını bekliyor.

Buna karşılık, gümüş 2023’te %1 düşerek ons ​​başına 24 doların biraz altında işlem görecek gibi görünüyor. TD Securities’e göre, artan endüstriyel talepten yararlanarak gelecek yıl ons başına 26 dolara doğru yönelecek.

Heraeus, 2023’te %6 düşme yolunda olan platinin 2024’te ons başına 800 ile 1.100 dolar arasında bir aralıkta kalacağını tahmin ediyor.

Enerji geçişinin etkisi, otokatalizöre bağımlı paladyumun bu yıl üçte birinden fazla düşmesiyle ortaya çıktı; bu da pazarın 2008’den bu yana en kötü performansını gösterdi.

Kasım ayında beş yıl aradan sonra ilk kez toparlanmadan önce ons başına 1.000 doların altına düşen Paladyum, elektrikli araçların popülerleşmesiyle birlikte fazlalarla karşı karşıya.

Bank of America, herhangi bir büyük arz kesintisine bağlı olarak paladyumun 2024’te ons başına ortalama 750 dolar olmasını bekliyor.

Altın 2024’e Rekor Seviyelerle Girecek-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir