İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Yüksek Vasıflı İşlerin Yerini Yapay Zeka Alıyor

Yüksek Vasıflı İşlerin Yerini Yapay Zeka Alıyor

Yapay Zeka Hayatımızı Nasıl

Yüksek Vasıflı İşlerin Yerini Yapay Zeka Alıyor

Yüksek Vasıflı İşlerin Yerini Yapay Zeka Alıyor

Yeni rakamların ortaya koyduğuna göre, teknoloji sektöründeki çalışanlar, yapay zeka çağının şafağının etkisini şimdiden hissediyor ve bazı rollerde geçen yılki açık pozisyon sayısının yarısı kadar.

Adzuna şantiyesinden yapılan analiz, daha önce yapay zekaya “en fazla maruz kalan” olarak tanımlanan bir düzineden fazla kariyer için sunulan iş sayısında önemli bir düşüş buldu.

Web sitesi, çeşitli meslekler için açık pozisyonların 2022’den bu yana yüzde 50’ye kadar düştüğünü buldu.

Adzuna’nın verileri, geçen yılki 1.641’e kıyasla, Temmuz ayında grafik tasarımcılar için 691 açık pozisyon olduğunu gösterdi – yüzde 58’lik bir düşüş.

Yazılım mühendisliği rolleri de yüzde 57 azalarak 20.193 boş kadrodan 8.644’e düştü.

Adzuna, durgun bir ekonomi ve ısrarla yüksek enflasyonun işverenleri işe alım konusunda suskun hale getirmesi muhtemel olsa da, ChatGPT ve Google’dan Bard gibi AI teknolojisinin etkisinin de büyük olasılıkla bir etkisi olacağını söyledi.

Teknoloji çalışanlarının AI devriminin kayda değer bir zayiatı olduğu söylendi. Veri yönetimi, BT destek analistleri ve web tasarımcılarındaki roller üçte birden fazla düştü.

Web sitesi, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, Pensilvanya Üniversitesi ve Goldman Sachs tarafından yayınlanan araştırmaları kullanarak yapay zeka değişimine en çok maruz kalan düzinelerce işi belirledi

AI’nın işyerini devralması, Hükümeti yeni ortaya çıkan teknolojiyi düzenlemeye çağıran sendikalar arasında huzursuzluğa neden oldu.

Teknoloji sendikası Prospect tarafından ankete katılanların yarısından azı, işverenlerinin teknolojiyi işyerinde tanıtma konusunda kendilerine danışacağından emin olduklarını söyledi.

Prospect’in genel sekreter yardımcısı Andrew Pakes şunları söyledi: “Teknolojideki gelişmelerin hem işverenlere hem de işçilere büyük faydalar sağlama potansiyeli var.

“Ancak, neyin uygulamaya konulduğu ve herhangi bir şeyin uygulanmadan önce nasıl yapılacağı konusunda işçilerle uygun şekilde istişare yapılması gerekiyor.”

Anketör Ipsos’un bir raporuna göre, Britanyalılar yapay zekayı diğer ülkelere göre kullanma konusunda giderek daha gergin

Şirket tarafından ankete katılanların yalnızca yüzde 12’si yapay zekanın kaybedilen işlerden daha fazla iş fırsatı yaratacağına inandığını söyledi ve yarısından biraz azı (yüzde 46) işletmelerin işyerinde teknolojiyi benimsemesi gerektiğini söyledi.

Rapora göre, roller daha otomatik hale geldikçe müşteri hizmetleri işlerinin ortadan kalkması bekleniyor.

Yaklaşık 10 kişiden dördü, yapay zekanın gelecek yıl işlerini etkilemesini beklemediklerini söyledi, ancak bundan beş yıl sonra bakıldığında bu rakam dörtte bire düştü.

Adzuna’dan Andrew Hunter şunları söyledi: “İşleri bilgi zenginliğine dayanan vasıflı, beyaz yakalı işçiler, yanıtları ve çıktıları giderek daha fazla taklit edebilen teknolojiyle birlikte yapay zekadan özellikle risk altında olabilir.

“İş boşlukları yıldan yıla düştü, ancak bazı işler kısmen yapay zekanın artan benimsenmesinden kaynaklanabilecek daha büyük düşüşler gördü.”

Ancak Bay Hunter, yapay zekanın “şirketler gelişmelerden en iyi şekilde yararlanmak için yaygara koparırken hızlı mühendisler gibi roller için yeni iş fırsatları da yaratacağını” söyledi.

Kâr amacı gütmeyen istihdam ağı Generation tarafından yapılan bir araştırma, giriş seviyesi teknoloji işinin “ortadan kaybolduğunu” tespit etti.

Rapor, 16’dan fazla sektördeki işverenlerin %94’ünün önceden iş deneyimine ihtiyaç duyduklarını ve şirketlerin üçte ikisinin en az bir yıllık iş deneyimi talep ettiğini ortaya koydu.

Yüksek Vasıflı İşlerin Yerini Yapay Zeka Alıyor-Kaynak: telegraph

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir