Yeni Çipli Kimlik Kartları

Yeni Çipli Kimlik Kartları 2017

Haber Yaşam

Yeni Çipli Kimlik Kartları 2017 yazımızda 2017 Ocak ayında başvuruların alınmasıyla dağıtılmaya başlanacak olan kimlikler hakkında bilgilendirme yazdık.

Yeni çipli kimlik kartları eski nüfus cüzdanları yerine kullanacağımız üzerinde bilgilerimiz bulunan çipde taşıyan kartlardır. Bu çipli kartlarla çoğu işlemimizi yapacağız.

Yeni Çipli Kimlik Kartları Çıkartmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf.
  • Eski nüfus cüzdanınız veya nüfus cüzdanı yerine geçen belgeler.

Nüfus cüzdanı yerine geçen belgeler;

Sürücü Belgesi, Pasaport, Türk Silahlı Kuvvetler Kartı, Evlilik Cüzdanı, Avukat Kimlik Belgesi, Sarı Basın Kartı, Öğretmen Kimliği, Hakim ve Savcı Kimliği, muhtarlıktan onaylı belge nüfus cüzdanı yerine geçen onaylı belgelerdir.

Bu kimlik kartları uluslararası kurallara uygun ve güvenlik açısından olumlu özelliklere sahiptir. Bu kartlarla birlikte nüfus cüzdanlarıyla yapılan yolsuzlukların önüne geçilebilecektir.

Yeni Çipli Kimlik Kartların Ücreti

Yeni kimliklerimizin ücreti şu anlık 15 tl gibi gözüküyor.  Bu kimliklerimizin kullanım ömrü de var. Bu kartlarımızı 10 yılda bir değiştirmek zorundayız.

Tübitağın açıklamasına göre, çipli kartlar kopyalanamıyor ve hacklenemiyormuş. Daha çıkmadığı için bilemiyoruz. Kredi kartlarının üzerinde bulunan çipler ve telefon hatlarında bulunan çiplerin güvenlik önlemlerinin birleştirilmesiyle bu güvenlik teknolojisini yeni çipli kartlara yansıtmışlar. Bulunduğumuz zamanda hırsların çokluğu fazla olduğu için güvenlik önlemleri de o derece önem kazanmıştır. Bu nedenle güvenliğe gerektiği önemi her iş yapan kurum fazlasıyla vermektedir. Güvenlik safhasında, parmak izi ve avuç içi izlerimiz bize özel olduğu için bunlar kullanılacaktır. Resmi kurumlarda mesela emniyet işlemlerinde bu çipler çok faydalı olacaktır. Tüm bilgilerimiz bu kartlar sayesinde elimizin altında olacaktır. Eskiden cebimizde taşıdığımız kadınlar için pembe, erkekler için mavi olan Nüfus cüzdanları artık tarih sahnesindeki yerlerini alacak ve yeni nesil bu güzelliklerden mahrum kalacak. Teknolojinin yararlı faydalarından birini daha göreceğiz.

Yeni Çipli Kimlik Kartları Pasaportlar Yerine Geçecek mi?

Çipli kimlik kartları vizesiz giriş kabul eden ülkelerde sadece kimliğimizi gösterip gidebileceğiz. Uluslararası standartlarda üretilen kimlik kartlarıyla pasaportlarda kullanılan her şeyi içinde bulabilmekteyiz. Bu da bize büyük bir rahatlık getirecektir.

Güvenlik Açıkları

Bununla birlikte yeni kartlarımızın kopyalanması imkansız hale gelecektir. Artık kimlik sahtekarlığı tarih olacağa benziyor. Tabi hackerların durma ihtimali olmadığı için bununda bir açığı olduğunu bulmaları pek uzun sürmez. Böyle tehlikelere karşı uzaktan güncelleme özelliği getirilirse güvenlik açıklarının kapatılması daha kolay olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir