Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Worldcoin, Hindistan’ın Aadhaar’ına Benzer Küresel Kimlik Ağı Kurmayı Hedefliyor

Worldcoin, Hindistan’ın Aadhaar’ına Benzer Küresel Kimlik Ağı Kurmayı Hedefliyor

Worldcoin, Hindistan'ın Aadhaar'ına Benzer Küresel Kimlik

Worldcoin, Hindistan’ın Aadhaar’ına Benzer Küresel Kimlik Ağı Kurmayı Hedefliyor

Üst düzey bir çalışan yaptığı açıklamada, OpenAI CEO’su Sam Altman tarafından kurulan kripto para birimi projesi Worldcoin‘in, Hindistan’ın Aadhaar biyometrik kimlik sistemine benzer bir küresel kimlik ağı kurmayı hedeflediğini söyledi.

2,4 milyondan fazla kişi, dijital kimlik ve ücretsiz kripto para karşılığında irislerinin Worldcoin’in “orb” cihazları tarafından taranması için kaydoldu ve gizlilik kampanyacılarının veri tabanının kötüye kullanılabileceği yönündeki endişelerini umursamadı.

Altman’ın kurucu ortağı olduğu Worldcoin, amacının küresel bir kimlik ve finansal ağ oluşturmak olduğunu söylüyor ve web sitesinde insanları yapay zeka botlarından ayırmak ve evrensel temel geliri dağıtmak için bir araç sağlamak da dahil olmak üzere çeşitli iddialı kullanım durumları öneriyor (UBI).

Şirketin ürün başkanı Tiago Sada, şirketin benzersiz kimlik numaraları atayan ve bireylerin parmak izlerini, yüzünü ve iris taramasını kaydeden Hindistan’ın Aadhaar sistemini taklit etmeye çalıştığını söyledi.

Şirketin ürün, mühendislik ve tasarım başkanı Sada, “Worldcoin gibi bir şeyin yaratabileceği etki türüne gerçekten iyi bir benzetme Hindistan’daki Aadhaar projesidir” dedi.

Birleşik Krallık ve Almanya da dahil olmak üzere çeşitli düzenleyiciler, Temmuz ayında piyasaya sürülmesinin ardından Worldcoin’i incelediklerini söylediler.

Kaynak: reuters

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir