Fed'den Powell, Bilanço Özeti

Fed’den Powell, Bilanço Özetinin Şimdilik Değişiklik Yapılmadan Devam Edeceğini Söyledi

Ekonomi ve Para

Fed‘den Powell, Bilanço Özetinin Şimdilik Değişiklik Yapılmadan Devam Edeceğini Söyledi

Fed’den Powell, Bilanço Özetinin Şimdilik Değişiklik Yapılmadan Devam Edeceğini Söyledi

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının hâlâ büyük olan bilançosunun mevcut daralmasını değiştirmek için hiçbir neden görmediğini söyledi.

Basın toplantısında Powell, faizleri belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin “bilanço akışının hızını değiştirmeyi düşünmüyor. Bu bizim konuştuğumuz veya düşündüğümüz bir şey değil” dedi.

Fed’in elindeki varlıkların daralması, gerçek dünyadaki borçlanma maliyetleri üzerinde küçük bir etkiye sahip olsa da, “Bu noktada rezervlerin kıt olmaya yakın olduğunu iddia etmenin zor olduğunu düşünüyorum.”

Powell, yetkililerin gecelik faiz oranı hedef aralığını Temmuz ayının sonundan bu yana aynı seviyede olan %5,25 ile %5,5 arasında sabit tuttuğu bir toplantının ardından merkez bankasının nakit ve tahvil varlıklarının durumu hakkında konuştu. Fed yetkilileri faiz oranlarını yeniden artırabilecekleri ihtimalini canlı tuttu ve Powell, federal fon oranlarına ilişkin kararların “toplantıdan toplantıya” alınacağını söyledi.

Ancak Powell basın toplantısında faiz artırımları söz konusu olduğunda merkez bankasının muhtemelen “döngünün sonuna yaklaştığını” da kabul etti. Faiz artırımlarına olası bir son verilmesi, Fed’in aynı zamanda ayda sadece 100 milyar dolarlık Hazine ve sahip olduğu ipotek tahvillerinin olgunlaşmasına ve değiştirilmemesine izin verme sürecini de sonlandırmayı düşünüp düşünmemesi gerektiği konusundaki tartışmayı alevlendirdi.

Fed, koronavirüs pandemisi krizi sırasında eklenen likiditeyi geri çekmek için varlıklarının boyutunu azaltmaya çalışıyor; bu durum, Fed varlıklarının büyüklüğünün geçen yaz 9 trilyon dolarla iki kattan fazla artmasına neden oldu.

Fed yetkilileri, bilanço küçültme çabalarının faiz artışlarını tamamladığını ve arka planda çalıştığını defalarca söyledi. Ancak giderek artan sayıda piyasa katılımcısı, sürecin Fed’deki bazılarının düşündüğünden daha erken bitebileceğini düşünüyor.

Bazılarına göre asıl önemli olan, Fed’in para piyasası fonlarının ve diğerlerinin Fed’e nakit park etmelerine olanak sağlayan ters repo olanağındaki hızlı düşüş. Fed’in bu aracı, fazlalığın ve kolayca ortadan kaldırılabilen likiditenin bir göstergesi olarak görülüyor ve son haftalarda hızla düştü. Girişlerde günlük 2 trilyon doların üzerinde uzun bir süre kaldıktan sonra, son günlerde 1 trilyon doların biraz üzerinde seyrediyor.

Fed’deki bazı analistler ve bazı özel sektör analistleri, ters repo imkânı tamamen tükendiğinde veya istikrara kavuştuğunda rezerv seviyelerinin düşmeye başlayacağını ve bunun da çekilme sürecinin sona ermesine kapı açacağına inanıyor.

Fed, sağlam piyasa likidite seviyelerini ve merkez bankasının kısa vadeli faiz oranları üzerinde sağlam kontrolünü garanti altına almak için yeterince yüksek seviyede rezerv istiyor. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester son yorumlarında, bilanço akışının bir buçuk ila iki yıl daha sürebileceğine inandığını söyledi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir