You are currently viewing Uzman Dermatoloğa Göre, Ne Sıklıkta Duş Almalısınız? Sağlıklı Banyo İpuçları
Duş Almak

Uzman Dermatoloğa Göre, Ne Sıklıkta Duş Almalısınız? Sağlıklı Banyo İpuçları

  • Post author:
  • Post category:Sağlık / Yaşam
  • Reading time:9 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:4 Temmuz 2022

Uzman Dermatoloğa Göre, Ne Sıklıkta Duş Almalısınız? Sağlıklı Banyo İpuçları

Uzman Dermatoloğa Göre, Ne Sıklıkta Duş Almalısınız?

Uzman Dermatoloğa Göre, Ne Sıklıkta Duş Almalısınız?

Çok fazla duş almak mümkün mü? Yeterli değil? Banyo sıklığının kişinin sağlığı üzerinde bir etkisi var mı? Ne sıklıkla duş almanız gerektiğini öğrenmek için kurul onaylı dermatolog ve Sperling Dermatology’nin kurucu ortağı Dr. Shari Sperling ile konuştuk. Spoiler: Aslında bunun için kesin ve hızlı bir kural yok, ancak bireysel cilt tipiniz sizi öyle ya da böyle etkileyebilir.

Banyo programınızın aşırıya kaçtığını ya da enfiyeye uygun olmadığını merak ediyorsanız, iyi haberlerimiz var. Dr. Sperling bize bir kişinin ne sıklıkta duş alması gerektiğine dair bir standart olmadığını söylüyor, bu yüzden sizin için işe yarayan her şey gayet iyi. Başka bir deyişle, bu tıbbi bir sorun değildir. Bununla birlikte, koku almaya başlayıp başlamadığınızın yanı sıra ne sıklıkla duş almanız gerektiğini belirleyen en önemli faktör, cildinizin rutininize ne kadar iyi tepki verdiğidir. Dr. Sperling’e göre, kuru veya hassas cilde sahip bazı kişiler daha az sıklıkta duş almaktan fayda görür. Bununla birlikte, bu kategoriye girmiyorsanız, çoğu durumda iyi hijyen sağlamak için gerekli olmasa da günlük duşlar iyidir.

Haftada bir duş almak doğru mu?

Yukarıda bahsedildiği gibi, banyo sıklığı gerçekten cildinizin ne kadar tolere edebileceğine ve vücudunuzun ne kadar çabuk korkak olmaya başladığına bağlıdır – her ikisi de kişiden kişiye önemli ölçüde değişir. Bazıları için taze ve temiz kalmak için haftalık duş yeterli olabilir; Öte yandan, sık sık egzersiz yapanlar, fiziksel olarak aktif işlerde çalışanlar veya genel olarak aşırı terlemeye yatkın olanlar, haftalık duşun bunu kesmediğini görebilir.

Duş alma sıklığının cildi nasıl etkilediğine gelince, Dr. Sperling bize bu konuda iki düşünce okulu olduğunu söylüyor ve banyo yapmanın durumun ne olduğuna bağlı olarak “cilt durumunu kötüleştirebileceğini veya iyileştirebileceğini” ekliyor. Yine de, genellikle egzama ve diğer kronik cilt rahatsızlıklarından muzdarip kişilerin duşları gün aşırıya indirmelerini tavsiye ediyor. (Daha sonra daha fazlası.)

Bir Emlak Uzmanına Göre Ev Banyo

Ortalama Bir Amerikalı Ne Sıklıkla Duş Alır?

Akranlarınızın hijyen alışkanlıklarını merak mı ediyorsunuz? İş arkadaşlarınızın ne sıklıkla banyo yaptığını kesin olarak söyleyemeyiz, ancak birkaç farklı anket oldukça tutarlı sonuçlar verdi – Amerikan nüfusunun üçte ikisinin veya yüzde 66’sının günlük duş almayı tercih ettiğini gösteriyor. (Her gün duş almak en popüler ikinci seçenek gibi görünüyor.) Tabii ki, kendi kendine bildirilen herhangi bir çalışma, oldukça fazla sayıda, ee, istek uyandıran yanıtlar içerecektir.

Çok fazla duş alırsanız ne olur?

Dr. Sperling, hem “çok sık yıkamak hem de agresif bir şekilde yıkamak, yağları ve iyi bakterileri ciltten uzaklaştırarak cildi kuru ve tahriş edebilir” diyor. Başka bir deyişle, cildiniz pul pul veya kaşıntılıysa, gerekenden daha sık sabunlandığınızın bir göstergesi olabilir.

Yeterince duş almazsanız ne olur?

Dürüst olalım, bir kişi çok uzun süre duş almadığında ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Aşırı durumlarda, yıkanmamak bakteri veya mantar enfeksiyonlarına bile yol açabilir (düşün: spor kaşıntısı). Yine de çoğu zaman, yetersiz banyo yapmanın en büyük riski sadece bir kokudur – bilirsiniz, insanların mesafeyi korumak istemesine neden olan türden. Koltuk altları, kasık ve genital bölge gibi vücudun belirli bölümlerinin oldukça hızlı bir şekilde koku olması muhtemeldir. Bu nedenle Dr. Sperling bize “kötü vücut kokusunu önlemek için koltuk altlarını ve cinsel organları her gün yıkamak iyi bir fikirdir” diyor.

Neyse ki, temiz kalmak isteyen ancak cildi günlük duş almayı pek sevmeyen insanlar için kolay bir çözüm var – yukarıda belirtilen alanları günlük olarak temizlemek için sabunlu bir bez kullanın ve tam olarak azaltabilirsiniz. kişisel hijyenden ödün vermeden vücut duşu rutini yapılabilir.

Sezonun Ne Sıklıkla Duş Aldığım Üzerinde Bir Etkisi Olmalı mı?

Sorduğuna sevindim. Evet, yılın zamanı banyo rutininizi çok iyi etkileyebilir, yani birçok insan soğuk kış aylarında cilt kuruluğuna çok daha yatkındır. Baylor College of Medicine’deki uzmanlara göre, “yüksek su sıcaklığı ve duştan çıktıktan sonra suyun deriden buharlaşması cildin daha kuru olmasına neden oluyor.”

Bu nedenle, suyun sıcaklığını daha soğuk tarafta olacak şekilde ayarlamak veya cildinizin aşırı kurumaya en yatkın olduğu kış aylarında duşlarınızın uzunluğunu ve/veya sıklığını azaltmak akıllıca olacaktır. (Buharı tüten sıcak bir banyo veya duşun rahatlığına karşı koyamıyorsanız, buharlaşma sorununu gidermek için tercihen cildiniz hala ıslakken ekstra bol miktarda vücut losyonu uyguladığınızdan emin olun.)

Saç yıkamaya ne dersin?

Saçınızı fazla yıkamanın saçınıza zarar verebileceğini ve birikmeye yol açabileceğini duymuş olabilirsiniz… ve bu doğru. Bununla birlikte, fark etmeyeceğiniz şey, aşırı yıkama çıtasının bazıları için oldukça yüksek olduğudur. Skin Appendage Disorders dergisinde yayınlanan araştırmaya göre , saç yıkama söz konusu olduğunda haftada beş ila altı kez en tatlı noktadır.

Bununla birlikte, bu özel çalışma Asya popülasyonlarına odaklandı ve Cleveland Clinic saç yıkama sıklığının yaş, saç tipi, etnik köken ve aktivite düzeyi gibi çeşitli faktörlerden etkilendiğini doğruladı. Başka bir deyişle, sizin için doğru olan saç yıkama programını belirlemek için yapabileceğiniz en iyi şey, aşırıya kaçtığınıza dair işaretler aramaktır – yani kırılmaya meyilli kırılgan bir yele ve kuru, kaşıntılı bir saç derisi olacaktır.

Uzman Dermatoloğa Göre Sağlıklı Banyo İpuçları

Şimdi, görünüşte basit bir konu hakkında sizi bir sürü bilgiyle doldurduğumuza göre (punto amaçlı), her şeyi daha kısa ve öz bir şekilde özetlememize izin verin:

  • Kasık, genital ve koltuk altı bölgelerini günlük olarak duşta veya bir bezle temizleyin.
  • Günlük duş alıyorsanız, acele edin: Uzman, 5-10 dakikadan fazla olmamasını önerir.
  • Her gün duş alıyorsanız, sıcak su yerine ılık su tercih edin.
  • Yumuşak bir sabun, banyo sıklığı ne olursa olsun en iyi seçimdir, ancak özellikle her gün duş alan kişiler için önemlidir.

Dikkate alınması gereken diğer şeyler

Artık banyo sıklığı söz konusu olduğunda vücut kokusu ve cilt neminin temel endişeler olduğunu biliyorsunuz. Yine de, bireysel rutininizin kişisel sağlığın ötesinde, yani su tasarrufu ve daha az ölçüde kendi cüzdanınız üzerindeki etkisi açısından etkileri olduğunu belirtmekte fayda var. Yine de, bu sizi günlük duşlardan caydırmak zorunda değil – onları daha kısa tutmak için başka bir iyi neden.

Uzman Dermatoloğa Göre, Ne Sıklıkta Duş Almalısınız? Sağlıklı Banyo İpuçları-Kaynak: purewow.com

Bir yanıt yazın