Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Ülkemize Telgrafın ve İnternet Kafelerin İlk Gelişi

Ülkemize Telgrafın ve İnternet Kafelerin İlk Gelişi

Ülkemize Telgrafın Gelişi

Ülkemize Telgrafın ve İnternet Kafelerin İlk Gelişi yazımızda Osmanlı zamanında ülkemize gelen telgraf, internet bağlantısının ilk ne zaman geldiği, elektronik oyunların gelişi ve internet kafelerin ilk açılma zamanlarını yazdık.

Ülkemize Telgrafın ve Telefonun Gelişi

1847 yılında Prof. Lawrence Smith, Sultan Abdülmecid Han’a yeni üretmiş olduğu telgraf icadını sundu. Telgrafın icadından 11 yıl sonra 1855 yılında İstanbul’da Telgraf Müdürlüğü kuruldu. 1871 yılında da Posta Nazırlığı ve Telgraf Müdürlüğü birleştirildi. Posta ve Telgraf Nezareti 1909’da ismini değiştirerek Posta, Telgraf ve Telefon Nezareti oldu. Manuel telefon santralleri İstanbul’da hizmet vermeye o yıllarda başlamıştır. 1911 yılına gelindiğinde ise İstanbul’un Avrupa ve Asya yakalarında ilk telefon hattı kurulmuştur.

Wifi Mesh

İnternetin Ülkemize Gelişi

PTT, 1992 yılında Hollanda’ya internet erişimi hakkında bir proje başvurusunda bulundu. İnternet erişiminin Türkiye’de oluşması için Hollanda’dan yardım istenmişti. İlk internet bağlantısı kuruldu ve hızı sadece 64 kb/s’idi. İlk zamanlarda sadece üniversitelerde internet kullanılıyordu. Daha sonra akademisyenlerin çalışmalarıyla kişisel kullanıma geçilmiştir.

Bertie the brain Game

Elektronik Oyunların Ülkemize Gelmesi

1950’li yıllarda elektronik ortamlarda ilk oyunlar oynanmaya başlandı. Atari denilen bu cihazlar, ülkemize geldiğinde “Bertie the brain” adlı zeka oyunu ile oyunculara merhaba dedi. 3 taş oyununa benziyordu. Daha sonra hızlı bir şekilde oyun salonlarına bu elektronik cihazlar yayıldı. Bilgisayar ortamında geliştirilen ilk oyunlar savaş, hayalet ve araba yarışları olmuştu. 1962 yılında yapılan ilk savaş oyunu ile çocuklar, uzaylılarla savaşıyordu. UFO oyunlara tesir etmiştir. Hayalet oyununda ise bağımlılık yapan oynadıkça oynattıran bir mantık üzerine kuruldu. Oyuncu ne kadar oynarsa ve ne kadar oyunun başında kalırsa, o kadar enerjisi oluyordu. Bu oyunların başlangıcı 1980’li yıllardı.

Ülkemize Telgrafın ve İnternet Kafelerin İlk Gelişi-Cybercafe

İnternet Kafelerin Kurulması

Bilgisayarların hızlı bir şekilde yayılması ve kişisel kullanımın az olması nedeniyle dünya üzerindeki girişimciler internet cafe açmaya başladı. İlk İnternet cafe 1994 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’da kuruldu. Ülkemizde insanlar bu duruma hızlı bir şekilde adapte olup 1995 yılında internet kafe açtı. Türkiye’de ilk internet kafe, 1995 yılında “Cyber Cafe” ismi ile kurulmuştur. Hızlıca tam 30 bin internet kafe ülkemizde açılmıştır. İnternet kafelerde oyun oynama özellikleri olduğu için çocuklar tarafından çok tutulmuştur. İnsanların evlerinde bilgisayar olmadığı veya düşük kapasiteli oldukları için mecbur bilgisayar oyunlarını kafelerde oynuyorlardı. Ayrıca interneti olmayan evlere de kafeler ücret karşılığı internet sağlıyordu. Oyun oynama isteği internet kafelerin para basmasını sağlamıştır. İnternet bağımlılığı günümüzde oranını her geçen gün arttırmaktadır. Evlilik ve aile bağlarının, gerçek dostlukların oluşmasında internet bağımlılığının olumsuz katkısı bulunmaktadır.

Ülkemize Telgrafın ve İnternet Kafelerin İlk Gelişi-İnsan ve Hayat dergisi‘nde yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir