Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Türkiye’deki Kripto Para Kullanıcı Sayısında Gözle Görülebilir Bir Artış Yaşandı!

Türkiye’deki Kripto Para Kullanıcı Sayısında Gözle Görülebilir Bir Artış Yaşandı!

Siyahi Amerikalılar Kripto Para Birimini Zenginlik Oluşturmanın Bir Yolu Olarak Gördüler

Türkiye’deki Kripto Para Kullanıcı Sayısında Gözle Görülebilir Bir Artış Yaşandı!

Türkiye’deki Kripto Para Kullanıcı Sayısında Gözle Görülebilir Bir Artış Yaşandı!

Türkiye, kripto para biriminin benimsenmesinde kayda değer bir artışa tanık oldu; ülkedeki kripto kullanıcı sayısı son bir buçuk yılda yüzde 40’tan yüzde 52’ye yükseldi.

500 katılımcının yanıtlarıyla toplanan veriler, KuCoin’in “Kripto Kullanıcılarını Anlamak” raporunun bir parçası olup, Türk nüfusu arasında kripto para birimlerine artan ilgiyi vurguluyor.

Türkiye’deki bulgulara ve daha önceki diğer raporlara göre, Türkiye’deki kripto para yatırımcılarının artan sayısı ve yüzdesi, özellikle Türk lirasının ABD dolarına karşı %50’den fazla değer kaybı göz önüne alındığında, kriptoya olan ilginin ve enflasyona karşı bir koruma olarak kabul edildiğine işaret ediyor.

Enflasyonun acil bir endişe kaynağı olduğu Brezilya ve Nijerya gibi ülkelerde de benzer eğilimler gözlemlendi.

Anket, katılımcıların yüzde 58’inin öncelikle uzun vadede servet biriktirmek için kripto para birimlerine yatırım yaptığını, yüzde 37’sinin ise bunu bir değer deposu olarak gördüğünü ortaya çıkardı. Bitcoin, yatırımcıların yüzde 71’inin sahip olduğu en popüler kripto para birimi olmayı sürdürüyor ve onu Ethereum ve diğer stablecoinler takip ediyor.

Ayrıca araştırma, genç kadınların Türkiye’deki kripto para sektörüne artan katılımını da vurguladı; bu yaş grubundaki yatırımcıların %47’si kadındı. Araştırmaya göre, arkadaşların ve ailelerin tavsiyeleri, tüketicileri kripto para birimlerine yatırım yapmaya ikna etmede önemliydi.

Türk hükümeti, ülkenin dijital finans konusundaki gelişen duruşunun sinyalini veren Dijital Lira adı verilen bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) geliştirilmesini araştırıyor.

Kaynak: coinmarketcap

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir