İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Türk Sinemasının En İyi Filmleri

Türk Sinemasının En İyi Filmleri

Türk Sinemasının En İyi Filmleri ilk 10

Türk Sinemasının En İyi Filmleri yazımızda IMDB platformu tarafından binlerce kişinin oy kullandığı tüm zamanların en iyi filmler listesi yazdık.

Imdb 100 Listesi Movie List

IMDB’ye Göre Türk Sinemasının En İyi Filmleri

Geçmişten günümüze birçok kaliteli ve unutulmayan Türk filmleri listede yer almıştır. En iyi 10 Türk filmini listeye aldık. Toplamda 100 adet film IMDB listesinde yer almıştır.

1. Eşkıya

Eşkıya filminin baş rollerinde Şener Şen ve Uğur Yücel rol almıştır. Eşkıya filminin yapım yılı 1996’dır. Film 35 yılını hapiste geçiren Baran’ın hapse girmesine neden olan çocukluk arkadaşını hapisten çıktıktan sonra arayıp bulması ve hesabını sormasıyla alakalıdır. Baran’ın çocukluk arkadaşı sevdiği kızı da almıştır. Filmin konusu İstanbul’da geçmektedir.

2. Selvi Boylum Al Yazmalım

Kadir İnanır ve Türkan Şoray‘ın oynadığı Selvi boylum al yazmalım bir aşk hikayesini anlatmaktadır. Aytmatov’un eserinin Atıf Yılmaz tarafından beyaz perdeye aktarılmasıyla Türk film tarihinin klasikleri arasında yerini almıştır. Film hüzün yüklü bir aşk hikayesini izleyenlere her defasında yaşatmaktadır.

Türk Sinemasının En İyi Filmleri-3. Hababam Sınıfı

Türk sinemasının komedi filmleri arasında ilk akla gelen Hababam sınıfı’dır. Bir çok ünlü Türk oyuncunun rol aldığı film serisini tüm Türk halkı beğenerek izlemiştir. Hababam sınıfının tüm üyeleri erkeklerden oluşmaktadır ve sürekli olarak sınıflarında kalmaktadırlar. Haylaz ve komik hababam sınıfı izleyenleri hep güldürebilmiştir. İlk hababam sınıfı 1975 yılında gösterilmiştir. Rıfat Ilgaz’ın öyküsünden uyarlanmıştır. Münir Özkul, Şener Şen, Tarık Akan, Adile Naşit, Ayşen Gruda, Kemal Sunal, Halit Akçatepe ve Akil Öztuna oyuncular arasındaydı.

4. Babam ve Oğlum

Babam ve Oğlum filmi yakın zamanlarda çekilen Türk filmleri arasındadır. İnsanları göz yaşlarına boğan bir Türk filmidir. Babam ve oğlum filmi 12 Eylül’de ceza evine giren Sadığın, ceza evinde çıktıktan sonra oğlu Deniz ve babası arasında geçen duygu yüklü hikayesini anlatmaktadır.

Türk Sinemasının En İyi Filmleri-5. Züğürt Ağa

1985 yapımı ve baş rolünü Şener Şen’in yaptığı Züğürt ağa filmi, köyünde zenginlik ve ağalık ile yaşamını devam ettiren ağa, bir anda her şeyin ters gitmesiyle birlikte her şeyini kaybeder. Daha sonra şehre gider ve yeniden zengin olmaya çalışır.

6. Masumiyet

1997 yapımı Masumiyet filminin oyuncular arasında Güven Kıraç, Haluk Bilginer, Derya Alabora gibi isimler yer almaktadır. Namus cinayetiyle hapse giren Yusuf, çıktıktan sonra amaçsız bir şekilde hayatına devam eder. Bir pansiyonda tanıştığı kişiler ile masumiyet adına olaylar yaşarlar.

7. Ağır Roman

1997 yapımı suç ve drama türü olarak gösterime girmiştir. Ağır roman oyuncuları Okan Bayülgen, Müjde Ar, Mustafa Uğurlu, Savaş Dinçel, Küçük İskender ve Burak Sergen’dir. Kolera adlı sokakta kendince yaşamayı başarmış insanların hikayesini anlatmaktadır.

8. Muhsin Bey

1987 yılında gösterime giren Muhsin Bey filmini Yavuz Turgul yazıp yönetmiştir. Baş oyuncular Şener Şen ve Uğur Yücel’dir. Komedi ve dram duygularını filmde ağırlıktadır. İstanbullu Muhsin Bey’in kent yaşamına uyumu ve müzik ile ilişkisi anlatılmıştır.

9. Yol

1999 yılında Yılmaz Güney tarafında yapılmıştır. Yol filminin oyuncuları arasında Tarık Akan, Halil Ergün, Necmettin Çobanoğlu yer almaktadır. Dram konusu işlenmiştir. İmralı Cezaevi’nde yatan 5 mahkuma bir haftalığına evlerine gitme hakkı tanınmıştır fakat gidecekleri yol mesafesi zor ve uzundur. Anadolu’nun zor yaşam koşullarını yol filmi anlatmaktadır.

Türk Sinemasının En İyi Filmleri-10. Neşeli Günler

Neşeli Günler 1978 yapımı bir Türk film klasiğidir. Gökhan Mete, Münir Özkul, Adile Naşit gibi oyuncular filmde yer almıştır. Türü komedi olmasına karşın bir çok hüzünlü sahnesi bulunmaktadır. Filmin ismine nispet yapılmıştır. Kazım Efendi ve Saadet Hanım’ın 6 çocuğuyla birlikte yaşadığı geçim sıkıntısı ve zorlu hayatları konu edinmiştir.

Türk Sinemasının En İyi Filmleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir