TOBFED’den İstihdam Seferberliği

TOBFED’den İstihdam Seferberliği yazımızda otomotiv sektörünün en büyük kuruluşunun istihdama katkısını, mesleki yeterlilik eğitimleriyle nitelikli eleman yetiştirerek iş alanlarının açılmasını ve vale sektörünün büyümesini yazdık.

TOBFED’den İstihdam Açıklaması

TOBFED (Tüm Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu) bünyesinde 120 bin kobi bulunmaktadır. Toplamda 500 bin çalışanı olan kobilerin birleştiği bir federasyondur. Milli seferberliğin başlamasıyla birlikte 6 bin kişi eğitilip iş başı yapılmıştır. TOBFED başkanı Serkan Bakırtaş, hedeflerinin 120 bin kişiye istihdam sağlamak olduğunu belirtti. TOBFED bünyesinde bulunan işletmeler çok ciddi anlamda çalışacak personel aramaktadır. Belirli işlerde uzmanlığı olan çalışanları bünyesine katmak için arayışlarını sürdürmektedirler. Mesleki yeterlilik kurumu başkanı Adem Ceylan ile yapılan görüşmelerle gereken iş gücüne göre çalışacak insanların eğitilmesi de halledilmiştir. Otomotiv sektöründe eskiden meslek olarak kabul edilmeyen birçok iş kolu artık meslek olarak kabul edilmektedir. Araba yıkama ve vale gibi işler artık gazetelerde de yayınlandı ve meslek olarak benimsendi.

TOBFED'den İstihdam-Valeler
Valeler

Valelere Olan İhtiyaç Hızla Artıyor

Geçmiş yıllarda vale ihtiyacı yoktu fakat günümüzde otoparkların çoğalması ve araçların çok fazla olması nedeniyle her işletmenin önünde araç parkı için valeler görevlendirilmiştir. Mesleki yeterlilik kurslarında vale eğitimi verilmektedir. Ülkemizde kayıtlı ve kayıtsız olarak çalışan 100 bine yakın vale bulunmaktadır. Valeliğin ne boyutlara geldiğini çalışan kişi sayısından anlayabiliriz. 100 bin valenin içinde İspark çalışanları ayrıdır. Valelerin artık belgeli bir şekilde iş yapmaları gerekir. Özel güvenliklerin sayısı 300 bine yaklaştı ve daha önce çalışma belgeleri yoktu artık kurs görerek yeterlilik belgesi almak zorundadırlar. Valeler de artık yeterlilik belgesi almak zorundadır çünkü sayıları 100 bini geçti ve artık geçerli bir meslek sahibi oldular.

2018 Ocak ayı itibariyle valelerin mesleklerine ait yeterlilik belgesi alması zorunlu hale getirilecektir. Valelerin maaşlarını özel şirketler vermektedir. Primlerde ücretlere eklenmektedir. Sigortası da özel işletme tarafından ödenmektedir. Valelerin almış olduğu bahşişlerin sahipleri şirketlere göre değişmektedir. Kimisinde hepsini vale alırken kimisinde belirli oranda şirketler bahşişleri almaktadır. Valeler artık ehliyetli ve belgeli olmak zorundadır. 26 Eylül Salı günü valelere yönelik seminer düzenlenecek ve katılan valelere sertifika verilecektir. Beyoğlu Belediyesi’nin katkısıyla bu seminer gerçekleştirilecektir.

TOBFED Mesleki Eğitimleri

İşsiz olanlar TOBFED internet sitesinden iş için başvuru yapabilir ve kendisine göre işlerden eğitim aldıktan sonra iş başı yapabilirler. Diploma şartı aranmamaktadır. TOBFED Mesleki Eğitimler arasında oto yıkama, oto kuaför, oto cam filmi, oto göçük, lastik ve jant bakım-onarım ve vale eğitimleri verilmektedir. Otomotiv sektöründe çalışmak isteyenler bu eğitimleri alarak rahatlıkla iş sahibi olabilirler. Mesleklerde kazançlar askeri ücretten başlayıp 6-7 bin seviyelerine kadar çıkabilmektedir.

TOBFED’den İstihdam Seferberliği.

Yorum yapın