Araçlar

Volvo CEO’su: Talep Güçlü Olmaya Devam Ederken Tedarik Zinciri Sorunları Yaşıyoruz

Volvo CEO’su: Talep Güçlü Olmaya Devam Ederken Tedarik Zinciri Sorunları Yaşıyoruz

Volvo CEO’su: Talep Güçlü Olmaya Devam Ederken Tedarik Zinciri Sorunları Yaşıyoruz

Volvo, premium ve lüks alanında bir süredir en gözde otomotiv markalarından biri olmuştur. İsveçli otomobil üreticisi, bir yıl öncesine göre %20 artan Recharge EV model satışlarıyla, satışları yıldan yıla yaklaşık %9 artışla güçlü bir Ekim ayı geçirdi. (ABD) Ancak iyi performansa rağmen, sektörü rahatsız eden uzun süreli tedarik zinciri krizinin etkileri devam ediyor.

Volvo Cars ABD başkanı ve CEO’su Anders Gustafsson, Volvo’nun üretim operasyonlarındaki parça kıtlığıyla ilgili olarak “Kesinlikle biz de böyle bir dünyada yaşıyoruz” dedi. “Bugün ne bildiğimi biliyorum, ancak bunun tedarikçi tarafında ek COVID sorunları olup olmayacağını bilmiyorum ve bu biraz sıkıntılı. Ama aynı zamanda bununla yaşamayı da öğrendik ve haftadan haftaya göre planlar yapıyor ve kararlar alıyoruz.”

Bununla birlikte, aynı zamanda Volvo Cars Americas’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı olan Gustafsson, son haftaların oldukça iyi geçtiğini ve ABD, Kanada ve hatta Brezilya pazarında talebin güçlü olduğunu söyledi. Rakamlar henüz belli olmasa da Gustafsson, Kasım ayı satış rakamlarının kendisini “çok mutlu ettiğini” söylüyor.

Marka için geleceğe baktığımızda, Volvo’nun ilk özel EV’si – EX90 SUV – neredeyse burada

Selefi XC90, marka için çok popüler bir model, bu nedenle Volvo, 7 koltuklu SUV teklifi söz konusu olduğunda onu doğru yapmak istiyor. Volvo, Recharge etiketi altında ürün portföyünde başka EV’ler sunarken, bu modeller hem ICE (içten yanmalı motor) hem de EV teklifleri olarak sunuluyor, yani özel EV’ler değiller, oysa EX 90 özel bir platform olacak ( kardeş EV markası Polestar ile paylaşıldı).

Diğer şeylerin yanı sıra EX90, dört tekerlekten çekiş için çift motor sunacak, yaklaşık 300 mil EV aralığına sahip olacak ve çift yönlü şarj gibi gelişmiş güç özellikleri sunacak. Ve ABD’de inşa edilecek.

“Her şeyden önce, mevcut XC90 en çok satan modellerimizden biri. Tüm çocukları, ürün portföyünü sevsem bile, yedi koltuklu aracın ABD pazarında çok ama çok güçlü bir teklif olduğunu söyleyebilirim, o zaman araba elbette burada ABD’de üretilecek,” diyor Gustafsson. “Bu yüzden burada, ABD’de üretime başladığımız için çok mutluyum ve tabii ki bu, portföyümüzde %100 elektrifikasyona odaklanan ilk otomobil.” Volvo, EX90’ın Güney Carolina fabrikasında üretime gelecek yıl başlayacağını söyledi.

Gustafsson’un Volvo’yu rakiplerinden ayıracağına inandığı özelliklerden biri de otomobilleriyle birlikte gelecek yazılım ve hizmetler. Bu özelliğe öncülük eden Tesla gibi, EX90 da araç için OTA (kablosuz) güncellemeleri sunacak, yani aracın hizmet ömrü boyunca zaman içinde sürekli olarak güncellenecektir.

Google‘ın derinlemesine entegrasyonu, Volvo otomobillerini otomobillerinde Google Home‘u sunan ilk otomobil haline getirme ve otonom özellikler için son teknoloji LIDAR 3D teknolojisi gibi teknik teklifler, Volvo’nun yazılım ve mühendislik teknolojisini şirket içinde getirmesi gerektiği anlamına geliyor.

Bu, Ford gibi markaların sürekli olarak Silikon Vadisi’nden işe aldığı otomotiv dünyasını tüketen bir teknoloji silahlanma yarışının parçası

“Şu anda gerçekten üzerinde çalıştığımız şey bu – hızlı gidiyor – ve her zaman daha iyi. Daha ucuz demedim, şirket içinde bu tür bir temel yetkinliğe sahip olmanın daha iyi olduğunu söyledim, ”diyor Gustafsson, şirkete daha fazla teknoloji getirmek için silahlanma yarışı hakkında.

“Çünkü o zaman daha hızlı olabiliriz. Ve bir araba üreticisi için pek çok şey hız hakkındadır, bilirsiniz; hız yanlış yönü [için] telafi edemez, ancak doğru yöndeysek ki öyle olduğumuzu düşünüyorum, o zaman bu, bunu başarmak için başarılı bir araç olacak.

Volvo CEO’su: Talep Güçlü Olmaya Devam Ederken Tedarik Zinciri Sorunları Yaşıyoruz-Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir