Kışlık Domates Sos Yapımı

Kışlık Domates Sos Yapımı yazımızda kışın kullanmak üzere domates ve kırmızı biberlerden yapacağınız Kışlık Domates Sos Yapımı yazdık.

Kışlık Domates Sos Tarifi

  • 4 kilo domates
  • 2 tane kırmızı biber
  • Konserve şişeleri
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • Tuz

Hazırlanışı

Kışlık domates sosu her evin mutfağında bulunması gerekir. Yapımı için öncelikle, bir kaba 4 kilo kadar domates koyun. 2 adet kırmızı biberi isteğe göre koyabilirsiniz. İsteyenler acı biberde ekleyebilir. Domatesleri ikiye ayırın ve çöp kısımlarını domateslerden ayırın. Domatesleri iri parçalar halinde keserek bir tencereye koyun. Kabukları başlarda soymuyoruz daha sonra blendırdan geçireceğiz. Kırmızı biberleri de aynı şekilde üst taraflarını alın ve küçük parçalar halinde tencereye atın. Tüm malzemeler bir tencereyi dolduracaktır. Tencereyi orta ateşte kaynayana kadar pişirin. Ara sıra karıştırmayı unutmayın ki dibi yanmasın. Tüm domates ve biberler ezilip piştikten sonra bir blendır ile karıştırın. Tencerenin ocakta olmasına ve kaynamasına dikkat edin. Başka bir tencere alın ve domatesleri süzgeçten geçirerek ona boşaltın.

Süzme işlemi domates sosunun pürüzsüz olmasını sağlamaktadır. Domatesin fazlalıkları olan çekirdeklerini ve kabuklarını domates sosundan ayırıyoruz. Yeni tencereyi ocağa koyup tekrardan kısık orta ateş arasında pişirin. Ara sıra domates sosunu karıştırın. Domates sosunun yoğun bir kıvama gelmesini bekleyin. Yoğun kıvama geldikten sonra 1 tatlı kaşığı kadar şeker ilave edin. Yeteri kadar tuz ilave edin.

Domates sosunu ocaktan alır almaz kavanozlara dökmeye başlayın. Kavanozları ağzına kadar domates sosu ile doldurun ve kapaklarını iyice sıkın. Doldurduğunuz kavanozları ters çevirin. Sabah kahvaltılık sos için biraz domates sosuna zeytinyağı dökerek güzel bir kahvaltılık hazırlayabilirsiniz. Kavanozlar soğuyuncaya kadar yerinden oynatmayın. Soğuduktan sonra normale çevirip mutfak dolabınıza kaldırabilirsiniz. Oda sıcaklığında saklanması gerekir. Güneşten uzak da uzun süre dayanabilmektedir. Domates soslarını tüm yemeklerinize katarak lezzetli yemekler elde edebilirsiniz.

Yorum yapın