Tecrübesiz Mühendisler

İşsizlik Düşüşte

Ekonomi ve Para Haber

İşsizlik Düşüşte yazımızda son açıklanan şubat ayı işsizlik rakamlarını, istihdam edilen kişi sayısını ve en çok istihdama katkı yapan sektörleri yazdık.

İşsizlik Düşüşte 2017
İşsiz Sayısı

İşsizlik Düşüşte-Şubat Ayı Rakamları

İşsizlik oranı şubat ayı %12,6 olarak gerçekleşti. Ocak ayında %13,0’a kadar çıkan işsizlik %0’4 oranında düştü. İstihdam hareketleri sayesinde birazda olsa işsizlik de düşüşler yaşandı. Geçen yılın şubat işsizlik rakamı %12,4 idi. Geçen yıla göre artış söz konusudur. Şubat ayının işsizlik oranındaki düşüş 7 yıllık işsizlik rekorunun artmasından dönmüştür. İstihdam paketlerinin ve teşviklerinin olması bunda en büyük etkendir. 457.000 bin kişi mart ayında istihdam edilmiştir. Bu nedenle de mart ayında bu %12,6 oranının aşağılara inmesi bekleniyor. Bu istihdam hareketiyle birlikte işsizlik oranı %12 barajının altına inebilir. Genç işsizlerde şubat 2016 yılı %18,6 iken şubat 2017 yılında %23,3’e yükselmiştir. Bu yapılan çalışmalar ile işsizliğin tek hanelere indirilmesi hedeflenmektedir. İşsizlikle mücadelede yapılan çalışmalar devlet desteğiyle büyük bir hareket olmuştur. Bununla birlikte işsizlerin ülke ekonomisine katılmasına büyük destekler sağlanarak ülke büyüyecektir.

İşsizlik Düşüşte-İstihdam 2017
İstihdam

İşsiz Sayısı ve İstihdam Edilenlerin Sayısı

İşsiz sayısı şubat 2016 yılı verilerine göre 3 milyon 224 bin iken şubat 2017’de 3 milyon 900 bine yükselmiştir. Aralık ayına doğru sürekli bir istihdam sağlanması gerekiyor. Bununla birlikte okulundan yeni mezun olan gençlerde iş sahibi olarak istihdam edilebilirler. Yıl sonuna doğru da işsizlik oranının tek haneye inmese bile sürekli bir düşüş içinde olması ülke ekonomisi ve gençlerin iş sahibi olması açısından olumlu bir tablo olarak görülür. İstihdam edilen toplam kişi sayısı şubat 2016 yılında 26 milyon 456 bin iken şubat 2017 yılında 26 milyon 956 kişiye yükselmiştir. 500 bin kişilik bir artış gözlenmektedir.

İstihdama En Çok Katkı Veren Sektörler

İstihdam seferberliğinde 1 milyon 77 bin 367 kişiye bugüne kadar iş sağlanmıştır. İstihdama en çok katkı sağlayan sektör inşaattır. İnşaat ülkemizin istihdam ve ekonomide de ki lokomotifi olmaya devam etmektedir. 2.sırada perakende sektörü gelmektedir onu otelcilik(turizm) sektörü takip etmektedir. Turizm sektörü geçen yıl yaşanan olumsuzluklar nedeniyle beklenen katkıyı veremese de bu yıl düzelen dış ilişkiler sayesinde ülkemize gelen turist sayısı artmıştır. Bu nedenle de istihdam edilen vatandaş sayımızda oldukça artış gözlenmektedir. Yaz dönemlerine girildiğinde tarım sektörünün katkısı da yüksektir. Tarımda çalışan işçi sayısı istihdama büyük katkı sağlamaktadır. Şubat ayında 160.000 kişi tarımda istihdam edilmiştir. İstihdam seferberliğinin devam ettiğini ve yıl sonuna kadar işsizlerin iş bulacağı olanakların fazlaca olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

İşsizlik Düşüşte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir