AraçlarBilim ve TeknolojiHaberYaşam

Otonom Sürüş Teknolojisi

Otonom Sürüş Teknolojisi yazımızda otonom sürüşün ne olduğu, insanların neden otonom sürüşe ihtiyaç duyduğu, otonom sürüş çeşitleri, yapay zekanın otonom sürüşe etkisi ve otonom sürüşü olumsuz etkileyen durumları yazdık.

Otonom Sürüş

Otomotiv sektörü hızla gelişen teknolojiler ile her geçen gün kendisini yenilemektedir. Otonom sürüş teknolojisi otomotiv sektörünün başlıca konusu olmaktadır. Otomobilin sürücüsü olmadan kendi kendine gidebilmesine verilen tanımdır. Genel amacı ise insanlara daha güvenli bir yolculuk imkanı tanımasıdır. Trafik kazalarından çok fazla kişinin ölmesi otonom sürüşün geliştirilmesini hızlandırmıştır. Güvenli sürüş can kayıplarını azaltacaktır.

Otonom sürüş 5 kademeye ayrılmıştır. 0 kademede normal araçlar bulunmaktadır. 1.kademede ABS ve çekiç kontrol sistemlerinin bulunduğu araçlardır. 2. kademede otomobilin dış ortamının algılanması ve sürücüye yardım eden sistemli araçlarda uygulanmasıdır. 2.kademeden sonra tam olarak otonom kademelerine girmektedir. 3.4.5. kademelerde otomobilin dışında ne olup bitiyorsa, araç bundan haberdar olarak tepki vermektedir. Bu tepki sürücüye bağlı kalmadan verilmektedir. Otomobilin hareketleri sensörler tarafından algılanıp elektronik sistemlere aktarılıp aracın kontrolü rahatlıkla sağlanmaktadır. 5.kademe sürüş otonom sürüşün en sonudur. Bu son kademede sürüşte insan yoktur ve sadece yapay zeka aracı sürmektedir.

Otonom Sürüş

Otonom Sürüş Çeşitleri

Otonom sürüş 2 çeşide ayrılacaktır. İlki aracın otobanda giderken ki otonom sürüşüdür. Diğeri ise şehir içindeki otonom sürüşüdür. Otobandaki teknoloji 2020’li yıllarda gelmesi bekleniyor. Otobanların sınırları ve güzergahı şehir içindeki yollara göre daha net belirlendiği için otonom sürüşün burada etkin olması beklenmektedir. Şehir içi trafiğe göre araçlar daha akıcı olduğu için otobanlarda uygulanacaktır. Şehir içi otonom sürüşü ise daha sonraları araçlara gelmesi bekleniyor. Otonom sürüşü yapılabilen araçlarda direksiyon yine olacaktır. Daha teknolojik elektronik sistemlerde araç donanımlarında bulunacaktır. Araçta bulunan yazılımların etrafı iyi kontrol edebilmesi otonom sürüşün etkili olmasını sağlamaktadır.

Yapay Zeka Hayatımızı Nasıl

Araçlarda Yapay Zekanın Oluşturulması

Araçlarda yapay zekanın oluşturulmasında 2 konu çok önemlidir. İlki insan davranışlarının yapay zekaya çok iyi bir şekilde aktarılmasıdır. Bunun için çok fazla deney ve sürüş yapılması ve analizler çıkartılması gerekiyor. Diğer bir unsur ise ülkelere göre insanların davranışlarının yapay zekaya yüklenmesi ve davranışların belirlenmesidir. Otonom sürüşe önceden sürüş tepkilerinin iyi tanıtılması otonom sürüşünün başarılı olmasını sağlayacaktır. Kavislere girme Avrupa’da farklı Amerika’da daha farklı ve Türkiye’de tamamen farklıdır. Bunun gibi yüzlerce farklı davranışın, trafik kuralının yapay zekaya öğretilmesi gerekiyor. Yapılan insan kazaları incelenerek otonom sürüşte aynı hataların yapılmaması için önlemler alınmaktadır. Bu kazaların nasıl çıktığı iyi bir şekilde analiz yapılır ve yapay zekaya işlerinizde araçların kazaları büyük oranda azaltılabilir.

Otonom Sürüşün İlerlemesinde Yaşanan Olumsuzluklar

Amerika’da otonom sürüşle üniversiteliler çok fazla ilgilenmektedir. Şirketler ve üniversiteliler arasında kopukluk olduğu için tam bir düzen oluşturulamamıştır. Düzenli bir koordinasyon sağlanması ile otonom sürüşün gelişmesini hızlandıracaktır. Otonom sürüşü takip eden firmalar bu iş için milyarlarca para harcamaktadır. Devletler ve üniversiteler bir araya gelerek otonom sürüşü geliştirmeleri gerekiyor. Otonom sürüşte oluşacak kazalar ve olumsuzluklar için hukuki sürecin tamamlanması da belirli bir süre alacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir