İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Diz Ağrısının Nedenleri?

Diz Ağrısının Nedenleri?

Diz Ağrıları Oluşumu

Diz Ağrısının Nedenleri? yazımızda günümüzde birçok kişinin çektiği diz ağrısının nedenini, diz ağrısına karşı alınacak önlemleri, kolajen önemini ve kadınlarda diz ağrılarını yazdık.

Diz Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Kolajenin Önemi

Eskiden sadece yaşlıların dizleri ağrırdı. Şimdilerde kime sorsak diz ağrısından yakınıyor. Dizlerimize kötü baktığımız için genç yaşta diz ağrısına katlanmak zorunda kalıyoruz. Diz ağrılarına travmalar, yanlış ayakkabı seçimi, egzersizlerde uygulanan yanlış yöntemler ve kötü beslenme dizlerin yıpranmasına neden olmaktadır. Dizlerin ihtiyacı olan kolajen maddesi, yeni beslenme şekilleriyle vücuda girmesi zorlaşmıştır. Sakatat, kemik etleri ve et suyu içilmesi kemikleri güçlendiriyordu. Hayvansal gıdaların azalması dizlerin güçsüzleşmesine neden olmaktadır. Kemikli etin uzun süre tencerede kaynaması ve yenilmesi dizlerin sağlığı için çok faydalıdır.

Günümüzde özellikle şehirlerde bu tür yemekler yapılmadığı için dizlerde güçsüzlük gözlenmiştir. Etin sadece en güzel yerlerini yemek ve kendimizi kemikten mahrum bırakmak, kendi kemik sağlığımız için zararlı olmuştur. Kemikli et kaynatıldığında soğumaya bırakılır ve üzerinde jel oluşur. Oluşan jel, kolajenin kendisidir ve eklemlerin, kemiklerin ana maddesidir. Tencerede kemikli et pişirenler kolajene rahatlıkla ulaşabilmektedir fakat bu işlemi yapmayanlar kolajen eksikliğini ilaç firmalarından ilaç şeklinde kolajen alarak kapatmaya çalışıyorlar. İlaç firmaları insanlarda kemik, eklem ağrılara neden olan kolajen eksikliğini fark eder etmez ilaçlarını yaparak insanlara satmaya başlamıştır.

Cilt Güzelliği İçin Yapılması Gerekenler-Kolajen Alımı
Kemik suyu kolajen

Koşmanın Dizlere Zararı

Dizin üzerindeki tüm ağırlığı diz ayakta tutmaktadır. Yanlış yapılan egzersizler ve dizlere uygulanan baskılar diz ameliyatlarına neden olur. Diz sistemi çok iyi korumuştur, fakat insanlar bu sistemi bozmak için ellerinden ne geliyorsa yaparlar. Koşmak yerine tempolu yürüyüş yapmak diz sağlığı açısından çok faydalıdır. Diz sağlığını korumak istiyorsak bolca yürüyüş yapmalıyız. Koşu gibi sporlar diz sistemine travmalar yaşatmaktadır. Diz ağrıları sonucunda diz ameliyatını ilerleyen yaşlarda veya genç yaşta olmanız kaçınılmaz olur. Ameliyattan sonra da diz ağrılarının geçmesi garanti değildir.

Kemik ve Kas Kaybına Karşı

Kadınlarda Diz Ağrısının Nedenleri

Kadınlar, erkeklere oranla kemik yapısı bakımından daha güçsüzdür. Kadınlarda menopozla birlikte östrojen hormonun azalması kemik sağlamlığının azalmasına neden olur. Yaşlı erkeklere oranla yaşlı kadınların eklemleri daha zayıf kalmaktadır. Yaşlı kadınların kemikleri yaşlı erkeklere göre de daha kırılgandır. Yaşlı kadınların eklem sağlığı için yapacakları en iyi şeyler üşütmemek ve düşmemektedir. Üşütmek ve düşmek büyük hasarlara yol açabilir.

Diz Kireçlenmesi Nasıl Oluşur

Kilolar Diz Ağrısını Artırıyor

Fazla kilolu olmada dizleri aşırı zorlamaktadır. Her bir fazla kilo dizlerin yükünü artırmaktadır. Dizde bu yükler travmaya yol açar ve yürümede zorluk çeker ağrılarla uğraşmak zorunda kalırsınız. Kişi kilo aldıkça hareketsiz hale gelir, hareket etmediği sürecede kilo almaya devam eder. Bu durum vücut yapısı ve dizler için çok kötü sağlık sorunlarına neden olur.

Diz Ağrıları Oluşumu

Diz Ağrılarına Karşı Alınacak Önlemler

Fazla kilosu olanlar kilolarından kurtulmalıdır. Diz güçlendirme egzersizleri ve besin takviyesi alınması gerekir. Kolajeni doğal kemikli etten almak gerekir. Sağlıklı beslenmeye özen göstermek vücut sağlığını korumada en etkili yöntem olacaktır. İlaç alımını en son çare olarak uygulayın. Diz ağrıları ilerlemiş ise uzmanına görünmek gerekir. Diz ağrıları için muz lapasını yapabilirsiniz. Dizlere soğuk tedavisi yapılabilir, sıcaktan uzak durun.

Diz Ağrısının Nedenleri?-Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir