İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » SpaceX’in Değeri İhale Teklifinde 180 Milyar Dolara Yaklaştı

SpaceX’in Değeri İhale Teklifinde 180 Milyar Dolara Yaklaştı

SpaceX Starship Fırlatması

SpaceX‘in Değeri İhale Teklifinde 180 Milyar Dolara Yaklaştı

SpaceX’in Değeri İhale Teklifinde 180 Milyar Dolara Yaklaştı

SpaceX, bir ihale teklifinde içerdekilerin hisselerini tanesi 97 dolardan satacak; bu, konuyu bilen kaynaklara göre Elon Musk‘un uzay ve uydu şirketinin değerini 180 milyar dolara yaklaştıran bir fiyat artışı.

Bloomberg News’in 6 Aralık’ta bildirdiğine göre, dünyanın en değerli ikinci girişimi, 500 milyon ila 750 milyon dolar arasında değişebilecek bir ihale teklifini tartışıyor.

Bilgilerin gizli olması nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen kişiler, hisse fiyatının geçen hafta tartışılan yaklaşık 95 $’a göre arttığını söyledi. Yükselen değerleme, hakim uzay taşımacılığı şirketindeki ve hızla büyüyen Starlink uzaydan internet hizmetindeki hisselere yönelik güçlü yatırımcı talebini gösteriyor.

Kaynaklar, ihale teklifinin koşullarının ve boyutunun değişebileceğini söyledi.

Resmi olarak Space Exploration Technologies Corp. olarak bilinen SpaceX’in temsilcileri, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Yakından tutulan şirketler bunun gibi ihale tekliflerini, çalışanlara ilk halka arz öncesindeki dönemde varlıklarının değerini ortaya çıkarma şansı vermek için kullanıyor. Aynı zamanda yatırımcılara daha fazla özsermaye yakalama şansı da veriyor.

Hawthorne, California merkezli şirket, ticari uzay endüstrisinde ezici bir güç haline geldi ve bu yıl Falcon 9 ve Falcon Heavy roketlerinin 90’dan fazla başarılı fırlatılmasını gerçekleştirdi; bu, ABD’li bir ticari fırlatma şirketi için rekor bir rakam. Analistler, SpaceX’in şu anda Falcon 9 ile ticari fırlatma pazarında fiili bir tekele sahip olduğunu ileri sürüyor.

SpaceX ayrıca, şu anda Dünya’daki müşterilere geniş bant internet sağlayan alçak Dünya yörüngesinde 5.000’den fazla uyduya sahip olan Starlink adlı uzaydan internet girişimini geliştirmeye devam ediyor. SpaceX’e göre Starlink bu yıl 2 milyon aktif kullanıcıyı aştı.

SpaceX aynı zamanda ABD hükümeti ve Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi için de değerli bir fırlatma sağlayıcısı haline geldi. Şirket şu anda devasa Starship roketini astronotları ay yüzeyine taşıyabilecek bir aya iniş aracına dönüştürmek için NASA ile milyarlarca dolarlık bir sözleşmeye sahip.

Geçen ay Bloomberg News’in haberine göre SpaceX, roket fırlatma ve Starlink işlerinden bu yıl yaklaşık 9 milyar dolar gelir elde etme yolunda ilerliyor ve satışların 2024’te yaklaşık 15 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Şirket aynı zamanda Starlink için ilk halka arzı da görüşüyor. 2024’ün sonlarına doğru – uzay yoluyla iletişime yönelik güçlü talepten yararlanmaya yönelik bir teklif.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir